W7 asennus koneen omalta kovalevyltä

Koneeni buuttaa vain kovalevyltä. Tähän asiaan ei voi vaikuttaa.

Käyttöjärjestelmä pitäisi vaihtaa W7 64 bit versioon. Voin toisella koneella esivalmistella kovalevyn. Sen tulisi alkaa käyttöjärjestelmän asennus, kun laitan sen koneeseen, ja käynnistän sen. Mitä teen?

Buuttaus onnistuu siis vain kovalevyltä.

Linkki englanninkieliseenkin ohjeeseen olisi iso apu.
6166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Windowsin voi asentaa Windowsista. Käynnistä vain se koneessa oleva Windows tavalliseen tapaan, kopioi se uuden Windowsin asennuspaketti kiintolevylle, käynnistä asennusohjelma ja seuraa ohjeita. Vanha Windows menee windows.old kansioon.

Äänestä

Etkö pääse biosiin josta tuon bvuuttaus järjestyksen voi vaihtaa...!!
Eri koneissa sinne pääsee eri näppäillä tms. siinä vaiheessa kun kone alkaa käynnistyä.

Onnistuneeko tuo toisella koneella esivalmisteltu kovalevyn käyttö toisella koneella jos se on erimerkkinen ja niissä erilaiset emolevyt ym. härpäkkeet, en tuosta ole täysin varma enkä osaa kertoa mitään enkun kielisytä linkkiä.

Kerran olen testausinnoissani asentanut kovolle jossa oli W7 erimerkiselle koneelle tarkoitetun W8 OEM version sen Recowery levyltä. Asennus onnistui hyvin ja näytti toimivan ja käytinklin päivän ajan mutta seuraavana päivänä kone ei enää käynnistänyt käyttöjärjestelmää eikä vanhalla, koneen alkuperäisellä asennuslevyllä enää saanut asennettua takaisin W7:kaa, joastain bios tms viasta valitti. Kovo on ewdelleen tallessa toimimattomana odottamassa josko keksisin millä saan asennettua toimivan järjestelmän joko sen alkuperäisen tai sen erimerkkikoneelle olevan W8:n.

Äänestä

Biossiin ei pääse, eikä salasanaa voi nollata. Tämä vielä selvennyksenä asiaan.

Äänestä

f.e.dzerzhinskylle:

Tätä 64 bit Windowsia ei voi asentaa Windowsista. Tulee virheilmoitus: Tämän tiedoston Windows versio ei ole yhteensopiva käytössä olevan Windows version kanssa.

Päivitys tällä tavalla 32 bit versiosta 64 bit versioon ei siis onnistu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tietämätön kirjoitti:

Koneeni buuttaa vain kovalevyltä. Tähän asiaan ei voi vaikuttaa.

Käyttöjärjestelmä pitäisi vaihtaa W7 64 bit versioon. Voin toisella koneella esivalmistella kovalevyn. Sen tulisi alkaa käyttöjärjestelmän asennus, kun laitan sen koneeseen, ja käynnistän sen. Mitä teen?

Buuttaus onnistuu siis vain kovalevyltä.

Linkki englanninkieliseenkin ohjeeseen olisi iso apu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu