Parkkifirmat sakottavat kuin..
viimeistä päivää
669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja väärinpysäköijät kipristelee kuin kusiaiset ongenkoukussa.
KKO on parkkifirmoille antanut luvan tehdä maanomistajien ja haltijoiden kanssa ehtosopimuksia, mutta EI RIKKOA LAKIA, jota parkkifirmat harrastavat tällä hetkellä.
- yleisiä / julkisia paikkoja ohjaa suoraan perustuslaki, järjestyslaki, maanvuokralaki ja/tai osakeyhtiölaki jne.
- yksityisiä asukkaiden piha-alueita ohja perustuslait, maanvuokralaki ja/tai osakeyhtiölaki rikoslakineen (asukkaiden piha-alueet kotirauhan piirissä).
Em. alueilla parkkifirma syyllistyy monirikolliseen rahastusbisnekseen.
Mutta onneksi paavojen vartioimilla alueilla on vapaa pysäköinti.
Muistakaa, palstat ja tarinat kertovat mitä kertovat. Yleensä palturia.
Ylen tekemän selvityksen mukaan noita ei juurikaan maksella eikä oikeudessa nähdä.
Paavot palstoilla jauhaa samaa saissea päivästä toiseen.
Tuomari kysyy: -kuka jätti taas vero maksamatta?
Paavo vastaa: -nyyh, koitan laittaa asian kuntoon. Ei mulle riitä 5 vuotta kun haaveilen merenrantaasunnosta.
Onneksi on kuva tilanteesta jossa kyltti oli asennettu tiensuuntaisesti siten että kylttiä ei kuljettaja voinut nähdä. Tämän takia en maksa huijauspetoksen yrityksen tekijöille mitään.
"Lähtökohta on se, että maanomistaja on pystyttänyt kyltin. Ensimmäinen olettamus korkeimman oikeuden teoriassa on, että kuljettaja havaitsee sen, jolloin voidaan katsoa hiljaisen sopimuksen syntyneen. Jos kylttiä ei havaita, on mahdotonta väittää sopimuksen syntyneen"
Samoin yksityisoikeudelliset ehtosopimukset vaativat kaikkien maanomistajien ja haltijoiden(asukkaiden / yritysten) henkilökohtaiset allekirjoituksella varustetut sopimuksentekoluvat yksityisissä kotirauhan piiriin kuuluvissa asukkaiden piha-alueilla.
Yksityisoikeudellisia lupasopimuksia ei voi solmia yleisillä / julkisilla paikoilla, koska paikkoja ohjaa järjestyslaki.
Parkkifirmahuijauksista kannattaa tehdä aina kantelu maanomistajalle (kaupunki, kunta, yhtiön hallitus).