Millä tavoin ihmisen saa surmata?

Puukolla tai tuliaseella tehty surma johtaa aina pitkään vankeustuomioon ja on siis raskaasti tuomittavaa.

Sen sijaan virkamiehen ja kunnallisen terveydenhuolto-organisaation toimesta tehty sairaan ihmisen hoitamatta jättäminen näyttää olevan laillinen tapa surmata sairas ihminen.

Diktatuureissa hyväksytään jopa sairaaloiden pommitus.

Mihin Suomi on menossa?
7181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oletan - tai ainakin toivon - että otsikon kysymys on hypoteettinen.

Vallitsevan oikeuskäytännön mukaan ehdottomasti pienimmän rangaistuksen ihmisen, tai ihmisten, surmaamisesta saa, jos sen suorittaa moottoriajoneuvolla ja päihtyneenä. Usein lieventäväksi tekijäksi katsotaan myös se, että surmaaja tarvitsee ammatissaa ajokorttia.

Missään tapauksessa toista ihmistä ei saa surmata ampuma-aseella. Siitä voi joutua vaikka vankilaan.

Jos kysyjän tapauksessa surmaaminen ei vielä ole tapahtunut niin suosittelen
potilaan hoitoon ja kohteluun liittyvää muistutusta. Ohjeita linkissä
http://www.carea.fi/fi/Potilaille ja läheisille/Potilaan oikeudet/Potilaan oikeuksiin liittyvät yhteydenotot/

Äänestä

Joo, sairaaloissa makaa paljon leikattuja vanhuksia, joista moni kuoleekin yhtä-äkkiä komplikaatioihin. Kuinkakohan moni näistä kuolemista on silkan välinpitämättömyyden, rankkojen hoitovirheiden, väärien lääkitysten ja täysin ammattiatidottomien työntekijöiden syytä ? Pelkästään omassa lähipiirissä näitä " komplikaatioihin tai väärän diagnoosin takia kuolleita henkilöitä on tosi paljon.

Kuolemansyy on sitten todettu vakava sairaus jota ei olisi voitu hoitaa. No ei tietenkään kun se sairaus on jäännyt kokonaan diagnisoimatta lääkäripulan tai välinpitämättömien lääkärien/hoitajien takia.

Moni vakaviin ja tahallisiin hoitovirheisiin syyllistynyt lääkäri on jäännyt vaille minkäänlaista tuomioita.

Äänestä
  • Ihmisten pitää vaatia lääkäreitä tilille virheistään!

    Tarpeettomasta kuolemasta lasku terveysjohtaja Anne Hiirelle kaksi miljoonaa euroa ja sitä rataa. Anne Hiiri tottakai kieltäytyy maksamasta, mutta sitten asia vaan oikeuteen ja kyllä sieltä muutama kymppitonni tipahtaa Ane Hiirelle maksettavaa.

    Eiköhän tyttö opi vähitellen laittamaan asiat oikeaan tärkeysjärjestykseen.

    Lääkäreiden virheitä ei saa jättää huomiotta, koska se rämettää aivan lopullisesti koko suomalaisen terveydenhoitokulttuurin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pahuuden valtakunta kirjoitti:

Puukolla tai tuliaseella tehty surma johtaa aina pitkään vankeustuomioon ja on siis raskaasti tuomittavaa.

Sen sijaan virkamiehen ja kunnallisen terveydenhuolto-organisaation toimesta tehty sairaan ihmisen hoitamatta jättäminen näyttää olevan laillinen tapa surmata sairas ihminen.

Diktatuureissa hyväksytään jopa sairaaloiden pommitus.

Mihin Suomi on menossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu