Aistiyliherkkyys

Aistily

Onko kenelläkään kokemusta aistiyliherkkyydestä? Ja onko kenelläkään infoa mistä voisi löytää aistiyliherkälle lapselle vaatteita, mitä voisi pitää ilman lappujen pistelyä jne.?

8

920

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useita merkkejä löyt

      Meillä lievästi aistiyliherkkä lapsi. Riitti kun käänsi vaatteet nurinpäin ja osti sellasia, joissa tasosaumat.

    • aistiherkänvanhempi

      Täällä yksi si-häiriöinen pieni suloinen herra.. Jos löydät jonkun sopivan vaatteen, niin niitä kannattaa sitten ostaa useita samantien :) Laput tietysti kannattaa leikata heti irti. Meillä käytössä trikoopaidat ja lindexin velourcollarit on myös kelvanneet käyttöön. Sukat pitää melkeimpä kyllä kääntää, kaikki kivat kuviolliset ainakin.... Toimintaterapeutilta saa hyviä vinkkejä, etenkin jos pääsee ihan si-terapeutille.

    • herkkäiho

      Nyt 8-vuotiaalla lapsellani ei varsinaista aistiyliherkkyyttä ole. Hänelle on pitänyt aina ostaa vaatteet, joissa saumat ei paina ja on leikattava laput pois, sekä voimakkaamman väriset vaatteet on pestävä useampaan kertaan ennen kuin lapsi ne voi pukea. Ei ole allergioita ei mitään, sietää pölyä ja leikkii pihalla normaalisti, sietää villaa ja kaikkea tekstiiliä, kunhan ne ei saumakohdasta ole liian tiukat tms. sietää myös saippuat ja pyykinpesuaineet ja kaikki. Yksinkertaisesti meillä vaatteet hankaa lastamme, jos ei ole oikeanlaiset.

    • ei kosketusta

      Meillä ongelma tuntoaistissa. Esim. myöhemmin tämä selvitti, miksi lapsi ei vauvanakaan viihtynyt sylissä. Suihkussa käynti tuotti usein kipuja.

      Meillä vaatteiden piti olla täysin puuvillaa tai viskooisa. Jos kalsareissa joustavaa materiaalia kymmenenkin prosenttia, lapsi koki vaatteen kivuliaaksi. Oireita kun lisäsi atooppinen iho. Nyt myöhemmin alusvaatteiden materiaalivalinta tärkeää, vaatteet edelleen pääosin pehmeää puuvillaa. Edelleen välttää käsineitä.

      Toimintaterapeutti antoi paljon neuvoja ja helpotti oireita.

    • joku18

      minulla on aistiyliherkkyys ja haluisin jonkun jolle voisin puhua tästä

      • Kokoomus

        Toimintaterapeutti voisi ehkä auttaa.


    • 14v_aistiherkkä

      Moi tiiän että vanha keskustelu mutta päätin ny pistää tän eli mulla on todettu aistiyliherkkyys ja voin sanoo että se on hyvin ärsyttävä jokainenkin pieni asia häiritsee esim onko matto sentilleen suorassa tai onko sukassa möykkyjä mulla ne ärsyttää eniten kun on väsynyt ja se on vaan niin et jos se ärsyttää pistän sen niinku kuuluu sit jos en voi tehä sille mitään niin annan sen olla ja yritän miettiä jotain muuta tai katsoa puhelinta niin kyllä se unohtuu sitä ei edes tajua että se ei ole normaalia ainakaan näin nuoren silmin muakin ärsyttää vaatteet ja ruuat vaatteista kannattaa leikata laput ja ne pesu ohjeet pois ja itellä ainakin liian tiukatkin vaatteet esm farkut ärsyttää että sukkien ompeleet siellä varpaissa pienenä tein niin että käänsin ne sukat toisin päin mutta se kai lähtee ajan myötä pois koska nykyään se on ihsm miten päin sukat on yksinkertaisesti se tuntuu siltä kun jokin ei ihan just oo täsmälleen niinku kuuluu ja kaiken pitää aina olla sentilleen oikein kiitos.

    • Anonyymi

      Minun mielestä aistiherkkyys on ainakin erityisherkällä ihmisellä enemmänkin todella hyödyllinen piirre. En osaa muista sanoa, esim Adhdn ja autisminkirjoon kuuluu aistiherkkyyttä ja ne ilmenee sitten omalla tavallaan. Ei ole siis kokemusta. Eli kirjoitan erityisherkän näkökulmasta.

      Magnesiumin puute voi myös aiheuttaa yliherkkyyttä,ahdistusta.. sekä refleksijäänteet lapsella/aikuisella arkuutta sekä kaikenlaisia motorisia vaikeuksia. Refleksijäänteet voivat vaikuttaa jopa vaatteisiin, sekä siihen mitä lapsi syö. Olen näitä itseltäni hoitanut ja aistiherkkyyden suurimmat ongelmat on helpottaneet.

      Aistiherkät on yleensä hyvin älykkäitä ja usea musikaalisia ja omaavat hyvän rytmitajun. Myös liikunnallisesti lahjakkaita. Tykkäävät tietynlaisista väreistä ja ympäristöstä. Musiikista, älyttömän hyvästä ruuasta. Kulinaristeja :)

      Kun lapsi saa toteuttaa itseään, nukkua ja levätä tarpeeksi. Rauhottua nukkumaan ajoissa. Tanssia, päättää itse mitä pukee enemmän. Liikkua paljon..Käydä luonnossa jne.. Niin sillon vähemmän haittaa asiat itsessä.

      Minulla oli lapsena astmaa, nyt kasapäin allergioita, atooppinen iho jne.. Kaikki johtuikin moro refleksin jäänteestä joka aiheuttaa huonoa immuunipuolustusta, Viime kesänä ihmettelinkin miten on näin paljon helpomaa allergioiden kanssa!

      Aistiherkkyys vaikuttaa toimintakykyyn joten jos lapsi ei kykyene jostain suoriutumaan niin täytyy auttaa ymmärtäväisesti,kuormittunut,jumiutunut. Hoksata millon ei tarvi pienemmänkään pukea itse kaikkea jne.
      Aikuisena sitä oppii säätelemään tekemistään, aikuisen täytyy siinä lasta auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe