Minulla on ASP-tili ja olen ajatellut ostavani kesämökin, mutta en haluaisi käyttää ASP-lainaani siihen. Lasketaanko kesämökki ensiasunnoksi eli menetänkö mahdollisuuteni ASP-lainaan, jos ostan kesämökin ennen asuntoa?
ASP-laina ja kesämökki
täysmaito
36140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sama kiinnostaisi meikäläistkin
Kesämökki e ole asunto ellet pysty käyttämään sitä asuntona, eli olemaan kirjautuneena siihen. Jos kesämökki on taajamassa oleva talo se kelpaa varmaan asunnoksi, mutta jos se on haja-asutusalueella kesäläyttöön tarkoitettu pieni lautamökki ilman mukavuuksia se tuskn kelpaa pysyväksi asunnoksi.
Kesämökki e ole asunto ellet pysty käyttämään sitä asuntona, eli olemaan kirjautuneena siinä. Jos kesämökki on taajamassa oleva talo se kelpaa varmaan asunnoksi, mutta jos se on haja-asutusalueella kesäläyttöön tarkoitettu pieni lautamökki ilman mukavuuksia se tuskn kelpaa pysyväksi asunnoksi.