No, jopas oli kokemus käydä Essin palvelussa. Mikä ihmeen herra kauppias siellä on töissä. Kohteli asiakasta kuin roskaa. Eipä tarvtse toista kertaa mennä.
Viherpalvelu
29
4251
Vastaukset
- Askala
Maineikas paikka ja mies. Äijä ei häpeile yhtään ja arvostelee asiakkaitaan mielin määrin.
Tässä olisi jollekin markkinarakoa. Oikeasti hyvin palvelevan puutarhaliikkeen perustaminen. Asiakkaita tulisi varmasti. - viher2
Niinpä niin, en tietääkseni ole helvetin apina. Näin kivasti kutsui kun luuli, että en kuule.
- asiallinen
Kävin kyseisessä liikkeessä ensimmäistä kertaa ja jouduin mieshenkilön asiakkaaksi.
Asiakaspalvelu ja asiantuntemus oli sitä luokkaa että ajattelin, että tähän kauppaan en kyllä toista kertaa tule.
Näköjään siis muillakin on ollut samankaltaisia kokemuksia. - kukkatäti
Kävimme ystäväni, joka on ammattipuutarhuri, kanssa kyseisessä kaupassa. Ystäväni ihmetteli paikan sekaisuutta, että onkohan tullut kauppiaalle haukattua liian iso pala, kun ei rahkeet tunnu riittävän kaupan ja kasvien hyvään hoitoon. Palvelussa ei kyllä ollut moittimista.
- valikoiva asiakas
Ainoan kerran käydessäni siellä lähdin pois kesken kaupanteon, kun omistajamies puhutteli alaisiaan niin rumasti. Varmaan yrittäjällä on paineensa, mutta normaaleja käytöstapoja pitää jaksaa noudattaa.
- Torre4
En astu enää siihen kauppaan, koska sain huonoa palvelua!
- Höpöhöpö ukko
Tsekatkaa tiedot. Millähän nimellä nyt tekee? =) =) Huutokauppa oli jo viime vuonna...
- 2+17=19
Jaa, vai viime vuonna....
Tänään 28.12.2013 kuitenkin on SSS:n sivulla ilmoitus Essin Viherpalvelun konkurssimyynnistä.
28.12 10-15
29.12 10-15
30.12 10-17
Alennus näkyy olevan vähintään 40% ja jouluhässäköistä 70%
- epra
Miksi menit sinne?
- q3rof
en varmaan mee,,on niin paska paikka etten edes huutokauppaan mee,
- Jomppe5
Milloin on huutokauppa ?
- stl2552
mustakseni heti uudenvuodenjälkeen 02.01.2014 en ole varma asiasta. huutokauppa netissä on kuulemma ilmoitus. no eihän se mikään ihme oo kun käytös tavat on työmailla sitä luokkaa että hyvä että ei porukalle ole käynyt pahemmin täysin stalinisti touhua!
- Tatte
Kävin minäkin ostoksilla Essin viherpalvelussa. Viherkasvit -50%, joten mukaan lähti kaksi isoa viherkasveja. On siellä paljon valinnan varaa. Ja kassa-flikat mukavia.
- portinvartija1
Kyllähän siellä työntekijät on aina mukavia olleet, omistaja eukkonsa ovatkin sitten toista maata... Kaveri siellä oli töissä ja hurjaa meininkiä oli juttujen mukaan. Teki asiat ja työt sitten miten päin vaan, niin ei ne herra hidalgoa miellyttäneet. Haukut tuli naamalle ja monet itkut on entiset työntekijät itkeneet. Sillä asenteella siellä kuulemma pärjäsi kun muisti sanoa yhtä pahasti takaisin.
Viiminen naula Essin arkkuun on kuulemma se kun entiset työntekijät porukalla alkoivat käräjien kautta hakea palkkojaan, lisiä, korvauksia, ym. laittomuuksista johtuvia korvauksia.
Huutokaupassa näyttää olevan ns. myyjä pidättää oikeuden hylätä/hyväksyä korkein tarjous, että jos paikka yhtään mainettaan pitää, niin ei sieltä mitää halvalla myydä.
Sitten on se toinen asia, kuka oikeasti ostaa esim. havuja tähän aikaan vuodesta? Niiden selviytyminen kun on hiukan kyseenalaista näin myöhään istutettuna... Joku onneton hanhikin tai engervon taimi saattaa keväällä vielä hengissä ollakkin. Näin harrastelijan silmin on hiukan kyseenalaista ostaa taimia tähän aikaan vuodesta... Patsaat, kivet, mullat ovat sitten asia erikseen. - Tatte
Ikävää jos tuollaisia työnantajia löytyy. Essin viherpalvelulla olisi ollut mahdollisuus menestyä, sillä heillä oli suuret valikoimat kaikenlaista, ehkä hieman kalliimpaa kuin muualla. Olenkin ihmetellyt miksi yritys hakee jatkuvasti uutta työntekijää. Luulisi että näinä työttömyys aikoina olisi ollut tunkua tuonnekkin yritykseen.
- Aate1
Tuskin on halukkaita töihin menijöitä siihen firmaan?
- Jomppe2
Varmaan vielä huutokauppa peruuntuu! Niin kävi myös viimeksi.
- yks velkoja
lopultakin saavat sen loppumaan...toivottavasti siltä saadaan velkojille edes jotain...palautuupa paatintappi maanpinnalle!!
- Sirppe
Kaikki vaan huomen paikalle huutokauppaan.
- pekr
olipas porukkaa kerrankin..
- Kaisu1
Milloin panevat ovet säppiin?
- Jomppe2
Konkurssimyynti, kuinka kauan?
- Mara2
Ei ole yrittäjällä helppoo!
- Anonyymi
Voi voi! Nyt tuo essin viherpalvelun omistaja on näköjään päässyt linnasta. Näyttää olevan staralla mestarina, ettei vaan menisi taas omat ja muidenrahat sekaisin.
- Anonyymi
Joo o! Eskolla menee asiat helposti sekaisin, ei taida olla paatintapilla yhtään suoritettua tutkintoa. Mitenkähän tuollainen on voitu palkata työnjohtajaksi.
- Anonyymi00029
Anonyymi kirjoitti:
Joo o! Eskolla menee asiat helposti sekaisin, ei taida olla paatintapilla yhtään suoritettua tutkintoa. Mitenkähän tuollainen on voitu palkata työnjohtajaksi.
Ainakin hortonomi tutkinto suoritettuna jo 90-luvun alussa Pätevyyttä riittää, ehkä osaamistakin. Keltaista nestettä silti valuu korvista, jos ukko erehtyy päätään ravistamaan.
- Anonyymi
Missäspäin kuuluisa pikkuesko tarkalleen vaikuttaa? Olisi kiva käydä moikkaamassa, voisi vähän varoitella työntekijöitä. Perniön pikkumiehellä kun tuppaa palkanmaksu unohtumaan.
- Anonyymi
Helsingin kaupungilla mestarina
- Anonyymi
Puheiden perusteella kuulostaa hyvin varakkaalta ihmiseltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143691Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141671Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181386Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931373Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi241242Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72923Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti14920Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113852Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60819