Tiedote sairaanhoitajille, oplkaapa tarkkana

- Tehyläinen

--- Saapunut viesti ---
Aihe: Fw: ANTTILAA KOSKEVA YT-PTK
Lähetetty: 19.6.2013 20:07
Lähettäjä: [email protected]

Vastaus Kotkan kaupungin henkilöstölakimies Kaisa Piiraiselle

Arvoisa Kaisa Piirainen, pyynnöstänne vastaan, että voisitte käyttää sairaanhoitaja Eeva Anttilan tapauksessa samoja laittomia perusteita kuin minun syrjäyttämiseksi ja erottamiseksi museomestarin toimesta.

Älkää kuitenkaan keksikö enempää kuin 70 töiden laiminlyöntihuomautusta Anttilalle erottamisen perusteeksi. Minusta riittäisi vähempikin, jolloin ne näyttäisivät aidommilta. Mutta asiat on syytä pitää salaisena pienessä piirissä, ettei Anttila saa tietää mitä hänen selkänsä takana puuhataan. Laittomasta mustasta listasta ja sen siällöstä ei pidä puhua ulkopuolisille.

Vääriä terveydentilatietoja ei kannata asiakirjoissa käyttää, koska Anttila saatta olla sairaanhoitajana tietoinen oikeuksistaan tämän suhteen.

Palvelussuhteen päättymisen perusteiksi voisitte laittaa henkilöön menevät syyt ja kutsua kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkinen todistamaan yhteistyökyvyttömyyttä tai jotakin muuta valetta. Ja myös kaupunginlakimies Marianna Ruonala on hyvä juonimaan näissä asioissa.

Varminta olisi pyytää kaupungin työsuojelupäällikö Pullkiselta joku tekaistu kirjallinen lausunto ja pyytää häntä tarvittaessa todistamaan tämäkin seikka, jolloin asiakirjatiedot näyttäisivät lailliselta.

En nyt osaa oikein parempia neuvoa antaa, mutta kyllähän Te osaatte.

Yhteistyöterveisin,
Asko Kervinen





--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: ANTTILAA KOSKEVA YT-PTK
Lähetetty: 19.6.2013 14:32
Lähettäjä: [email protected]

Hei.

Liitteenä Eeva Anttilan asian yt-menettelypöytäkirja.

Onko huomautettavaa? Kun olet kommentoinut, lähetän varsinaisen kappaleen allekirjoituskierrokselle..

Riitta on kysynyt viime viikolla, mitä merkitään Anttilan palvelussuhteen päättymisen syyksi.

Tässähän on kyse siirrosta saman työnantajan sisällä, mutta en osaa nyt sanoa tarkasti, miten se on ollut tapana muotoilla.
Ilmoitan tämän, kun lähetän ptk:n allekirjoitettavaksi.

Yst. terv. kp

2

459

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sohvitäältä

      ASKO KERVINEN ilmoitin jo että lopeta höpinäs ja ainakin toisten asioihin puuttuminen hanki hyvä lääkitys niin asiat selkeytyy.

      • Hyvä paljastus taas

        Kerviseltä jällleen hyvä paljastus kähminnästä. Toivotaan että sairaanhoitajilla pelaa keskinäinen tiedotus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe