Tiedote sairaanhoitajille, olkaapa tarkkana

Tehyläinen tiedottaa

--- Saapunut viesti ---
Aihe: Fw: ANTTILAA KOSKEVA YT-PTK
Lähetetty: 19.6.2013 20:07
Lähettäjä: [email protected]

Vastaus Kotkan kaupungin henkilöstölakimies Kaisa Piiraiselle

Arvoisa Kaisa Piirainen, pyynnöstänne vastaan, että voisitte käyttää sairaanhoitaja Eeva Anttilan tapauksessa samoja laittomia perusteita kuin minun syrjäyttämiseksi ja erottamiseksi museomestarin toimesta.

Älkää kuitenkaan keksikö enempää kuin 70 töiden laiminlyöntihuomautusta Anttilalle erottamisen perusteeksi. Minusta riittäisi vähempikin, jolloin ne näyttäisivät aidommilta. Mutta asiat on syytä pitää salaisena pienessä piirissä, ettei Anttila saa tietää mitä hänen selkänsä takana puuhataan. Laittomasta mustasta listasta ja sen siällöstä ei pidä puhua ulkopuolisille.

Vääriä terveydentilatietoja ei kannata asiakirjoissa käyttää, koska Anttila saatta olla sairaanhoitajana tietoinen oikeuksistaan tämän suhteen.

Palvelussuhteen päättymisen perusteiksi voisitte laittaa henkilöön menevät syyt ja kutsua kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkinen todistamaan yhteistyökyvyttömyyttä tai jotakin muuta valetta. Ja myös kaupunginlakimies Marianna Ruonala on hyvä juonimaan näissä asioissa.

Varminta olisi pyytää kaupungin työsuojelupäällikö Pullkiselta joku tekaistu kirjallinen lausunto ja pyytää häntä tarvittaessa todistamaan tämäkin seikka, jolloin asiakirjatiedot näyttäisivät lailliselta.

En nyt osaa oikein parempia neuvoa antaa, mutta kyllähän Te osaatte.

Yhteistyöterveisin,
Asko Kervinen




--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: ANTTILAA KOSKEVA YT-PTK
Lähetetty: 19.6.2013 14:32
Lähettäjä: [email protected]

Hei.

Liitteenä Eeva Anttilan asian yt-menettelypöytäkirja.

Onko huomautettavaa? Kun olet kommentoinut, lähetän varsinaisen kappaleen allekirjoituskierrokselle..

Riitta on kysynyt viime viikolla, mitä merkitään Anttilan palvelussuhteen päättymisen syyksi.

Tässähän on kyse siirrosta saman työnantajan sisällä, mutta en osaa nyt sanoa tarkasti, miten se on ollut tapana muotoilla.

Ilmoitan tämän, kun lähetän ptk:n allekirjoitettavaksi.

Yst. terv. kp

2

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks nainen

      Sairaanhoitajat ovat huonosti järjestäytyneitä jos eivät nyt reagoi, kun on noin hyvää todistetietoa saatavilla kierosta pelistä.

    • kyllästynythulluutee

      Lopeta,Lopeta Lopeta A.K Kirjoittelus ja toistenkin asioihin puuttuminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4518
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2419
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1462
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      93
      1298
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      28
      1257
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      39
      1204
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      54
      1159
    8. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      994
    9. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      975
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      61
      947
    Aihe