miten

ruskeassa talossa

vietetään juhannusta

onko uusia vankeja

7

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On the Broad

      Ruskea talo on tänä juhannuksena yleisön pyynnöstä kiertueella. Paikkoina ainakin Helsinki, Tampere ja Kuru. Kaapissa lojuvat käyttämättömät laskiämpärit ja ruoskat voi jättää tienvarteen, josta ne kerätään uusiokäyttöön.

    • ruskea juhannus

      kultaisia suihkuja
      ruskeita mahtijärkäleitä
      suolikaasua sieraimiin
      solmuruoskia saappaanvarsissa
      monenlaisia rangaistuksia
      hellää alistamista
      hilpeää häpäisemistä
      lätäköitä lattialla
      vankeja kanakopeissa
      mies ruputustuolissa
      karhuja hyljealtaassa
      kaikki on kuin unta
      kaikki on täyttä totta

    • suoliston kaasut

      Turun ruskeat kellarit ovat sopineet hyvin pahantekijöiden säilytyspaikoiksi. Vanhin vankila on kuiluvankila. Se rakennettiin 1300-luvulla keskiaikaisen voudintuvan alapuolelle. Huoneen lattiassa oleva aukko oli pitkään ainoa tie kahdeksan metriä alempana olevaan synkkään tyrmään.

      • Rupulogi

        Ruskeat perinteet ovat jatkuneet Turussa jo vuosisatojen ajan. Ennen uuden ajan alkua kidutus oli lain sallimaa ja Turun Linnan kellareissa harrastettiin Ruskeita Menoja vangeilla ja maanpettureilla. Eräs maineikkaimmista vangeista oli kruununsa menettänyt kuningas Erik XIV. Nationalmuseumin kokoelmista löytyykin harvemmin nähty Domenicus Verwiltin teos "Kuningas Erik Turun rupujen ympäröimämä".

        Tämä on tiettävästi ensimmäinen visuaalinen kuvaus Turun ruskean talon tai sitä edeltäneiden instituutioiden jäsenkunnasta. Taulusta voi nähdä, että ruput ovat hyljeryhtisiä ja vääräsäärisiä yhteiskunnan hylkiöitä, jolla ei silsakasvoisina ole paikkaa valossa. Tältä osin mikään ei ole muuttunut vuosisatojen aikana.


      • km-historioitsija
        Rupulogi kirjoitti:

        Ruskeat perinteet ovat jatkuneet Turussa jo vuosisatojen ajan. Ennen uuden ajan alkua kidutus oli lain sallimaa ja Turun Linnan kellareissa harrastettiin Ruskeita Menoja vangeilla ja maanpettureilla. Eräs maineikkaimmista vangeista oli kruununsa menettänyt kuningas Erik XIV. Nationalmuseumin kokoelmista löytyykin harvemmin nähty Domenicus Verwiltin teos "Kuningas Erik Turun rupujen ympäröimämä".

        Tämä on tiettävästi ensimmäinen visuaalinen kuvaus Turun ruskean talon tai sitä edeltäneiden instituutioiden jäsenkunnasta. Taulusta voi nähdä, että ruput ovat hyljeryhtisiä ja vääräsäärisiä yhteiskunnan hylkiöitä, jolla ei silsakasvoisina ole paikkaa valossa. Tältä osin mikään ei ole muuttunut vuosisatojen aikana.

        Olen Vatikaanin arkistossa tutkinut Turun Ruskean Talon keskiaikaista historiaa, sillä Turun akatemian kirjastossa säilyneet viimeiset todisteet Ruskean Talon olemassaolosta hävisivät mahdollisesti Ruskean Talon organisoimassa tulopoltossa 1827, jolloin koko Turku paloi maan tasalle lukuun ottamatta tietenkin Ruskean Talon maanalaista kellaria. Vatikaanin arkiston tiedot kattavat luonnollisesti ainoastaan katolisen ajan:

        1249 Turkuun perustetaan Pyhän Olavin luostari, jota rahvas alkaa kutsua Ruskeaksi Taloksi eikä ainoastaan ruskeaseinäisen luostarin vaan myös ruskeakaapuisten munkkien mukaan. Kunnon katolilaisina munkit alkavat saalistaa Turun yössä pikkupoikia.

        1335 orjuus kielletään, miksi Ruskeaan Taloon aletaan rakentaa salaista kellaria vankityrmäksi goottilaisine arkkitehtuureineen.

        1347-1352 Euroopassa raivoaa Musta Surma, joka uusimpien tutkimusten mukaan oli Ruskeasta Talosta levinnyt sukupuolitauti.

        1392 anekauppaa käydään jo Turussa, jos kohta kansan köyhyydestä johtuen aneista maksetaan Ruskeassa Talossa rahan sijasta "luonnossa".

        1484 inkvisitio otetaan avosylin vastaan Ruskeassa Talossa, jonne hankitaan kaikki tuon ajan moderneimmat kidutusvälineet.

        1509 tanskalaiset tekevään Turkuun ryöstöretken, jonka aikana holsteinilainen kreivi Wulf von Grewendorp vie Ruskeasta Talosta yhden sen arvokkaimmista aarteista eli Pyhän Barbaran luonnollisen kokoisen patsaan, joka on samalla viimeinen Ruskeaan Taloon päästetty naispuolinen ihminen, eläin, esine tms.

        1537 alkuperäinen Ruskea Talo palaa maanalaista kellaria lukuun ottamatta, ja samanaikaisen uskonpuhdistuksen takia koko luostari virallisesti lakkautetaan. Ruskeat munkkikaavut vaihdetaan ruskeisiin paitoihin, ja myös muu Ruskean Talon toiminta siirtyy maan alle.


    • Ruskean Reiän Ritari

      Plösönaama saalistaa Turun yöttömässä yössä!

    • nostoup

      Nostetaans wähä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1848
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1812
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      355
      1586
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1217
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1174
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1024
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      81
      955
    Aihe