Alicante lokakuussa-neuvoja

Kiitos etukäteen

Olemme menossa 1.kertaa Alicanteeb, josta olisi tarkoitus retkeillä ympäristössä. Emme ole koskaan käyneet siellä, mutta Valencia ja Torreviejakin kiinnostavat.
Mistähän kannattaisi ottaa hotelli, jos katsoo ensin vähän Alicantea ja sitten käy päiväseltään Valenciassa. Sieltä viikoksi Torreviejaan. Aikaa on 2 vk emmekä aio vuokrata autoa. Ajotaidot ja ikä.
Tällä palstalla saimme hyviä neuvoja muualle Espanjaan.
Toivon nytkin, että joku nämä tienoot tunteva vastaisi, mitä hän ehdottaa.
Kiitos!

5

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • torreviejalainen

      Alicantesta kannattanee ottaa hotelli läheltä bussi- ja rautatieasemaa, ellei ole autoa käytössä. Valenciassa kannattaa ehdottamasti käydä
      http://www.cac.es/ tieteen ja taiteen puistossa. Päivä on lyhyt aika, mutta siinä ehtii yhden tai kaksi kohdetta katsoa. Netistä löytyy halpoja hotelleja tiedepuiston vieressä.
      Alicanten lähellä on Benidorma, viettäkää ilta Benidorm Palacen showta katsellen ja illallista syöden! Lähellä viehättävää maaseutua, Callosa d´ Ensarria, Guadalest esimerkiksi. Palatsin vastapäätä on muuten edullinen yöpymispaikka. Ainakin oli viime syksynä.
      Torreviejassa viikko vierähtää nopeasti, luonnonpuistot, museot, markkinat, rannat ja ydinkeskustan elämä, lenkkeilyä aallonmurtajalla ja kahviloissa tuoreet croissantit ja café con lechet! Koti-ikävän yllättäessä kahville Torremarkettiin tai KahVillaan. Suomiseura ja seurakuntakin ovat jo lokakuussa avanneet ovensa. Hyvää lomaa!

      • Tulokas

        Kiitos vaan. Hotelli tosiaan kannatti ottaa ihan keskustasta. Mitä ensikertalainen autolla edes tekisi. Bussit, junat ja taksit kulkevat.
        Alicante on hieno paikka.


    • J.M.J.

      Varteenotettava vaihtoehto Torreviejassa on asunnon vuokraus. Helpoiten se käy vuokraamalla alueella toimivalta Suomalaiselta yritykseltä, joita on useita. Näillä kaikilla on hyvät nettisivut (Torreteam, Elsamar, Rantuu ja useita muita).

    • Suosittelen Torreviejan suomalaista vuokrafirmaa Zarikoa, heillä on paljon asuntoja vuokralla ja hyvät nettisivut!

      • Zariko oikeasti ?

        Oletko mehis59 ihan tosissasi suosittelussasi ??? Vai oliko kommenttisi käänteinen, ns. älykästä vi..uilua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe