Fobiat ja pelot/jännitystilat.

tifia

Haluisin tietää onko kellään ollut tai on sellasta fobiaa kuin mulla,nimittäin ikkuna-fobia. En ole koskaan tykännyt ikkunoista, oli ne sitten talojen ikkunoita,ovien,kauppojen, lähempänä tai kauempana minusta,niin aina kun kävelee talojen ohi, tuntuu että sieltä joku näkee mut ikkunasta ja se tietää mihin menen. Joskus se ei ole niin paha jos joku on mun kanssa kävelyllä,mutta yksin ollessa se voimistuu,tosi outoa tämä, sitä on jatkunut lapsesta asti.
Ja toinen on tämä kaupassa käynti,kun lähestyy kassaa ja joutuu odottamaan niin ahdistuu ja haluaa pois sieltä,silloin tuntuu että ihmiset näkee epävarmuuden.
Että joskus jättää ostamatta sitä mitä tarvitsisi ja ostaa jotain muuta.
Yhdelle ainoolle ihmiselle olen puhunut tästä, ja hänellä oli itellä pelkoja vaikka ei samanlaisia kun minulla,olen keski-ikänen ja tämä hävettää ja haittaa elämää, vastauksia kiitos.

3

343

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Itse asiassa, kun ajattelen, taitaa minullakin olla samanlainen pelko, tosin ilmeisesti paljon lievempänä.
      Pelkään yleensä vain, kun olen sisällä jossain rakennuksessa ja olen yksin/muut nukkuvat. Pelkään kulkea ikkunoiden ohi, kuvittelen että sieltä joku katselee minua pahat mielessään.
      Nykyään pystyn rohkaisemaan itseni ja kulkemaan ikkunan ohi, tuijotan siihen ja totean, ettei siellä ole mitään.
      En koskaan ennen ole ajatellut, että kyse olisi mistään fobiasta. En edes ole ajatellut että pelkään, se on ollut jotenkin ihan tavallista.

    • Anonyymi

      En ole selkeästi ainoa ikkuna-fobiani kanssa :D

    • Anonyymi

      Et ole ainoa. Minulla se ei ole juuri ikkunat, mutta eräät muut asiat ympäristössä. Tiedostan kyllä omalla kohdalla mistä ne johtuvat, tietyistä lapsuusmuistoista. Ihmisistä, jotka valvoivat, "vaanivat" ja kontrolloivat minua. Olivat ihan lähiperheeni aikuisia. Henkistä ja väkivaltaa ja emotionaalista hyväksikäyttöä siis, se on hyvin ahdistavaa, varsinkin kun lapsena ei pääse sitä pakoon.
      Koetan sanoa itselleni, että nykyhetki ei välttämättä ole sellainen. Kaikki ihmiset eivät ole sellaisia. Toisaalta on myös tärkeää ettei vähättele omia tuntemuksiaan ja havaintojaan. On ihmisiä, jotka todella toimivat niin, ja heillä on siihen omat syynsä, omat traumansa. Maailma ei ole aina turvallinen. Ei ole mitenkään omituista pelätä joskus, peloille on tosipohja, täytyy vain ajatella että olen fiksu kun osaan pelätä, koska en voi tietää, onko ympäristö turvallinen. Kukaan ei voi väittää sen paremmalla tiedolla kuin minäkään että se olisi varmasti turvallinen, ja ne jotka heittäytyvät kaikkitietäviksi herättävät pohjimmiltaan vain enemmän pelkoa ja epäluottamusta koska sellaiselle kaikkitietävyydelle ei ole perusteita.

      Pelko voi vähentyä vähitellen, mutta ei siten että sen tukahduttaa. Yleensäkin jos ihmiset haluavat että heihin luotetaan, se on asia joka täytyy ansaita. En pelkää aina, enkä kaikkia, enkä kaikkialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe