1. Kuinka löydän oikean asennon hevosen selässä? Muuttuuko asento jotenkin ravissa laukassa? 2. Miten puolipidäte tehdään ja milloin? 3. Mitä tarkoittaa hevosen asetus? 4. Miten laukka nostetaan?
Apua!
mjmjg
1181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
1. Istu satulassa rennosti, mutta jäntevästi. Ratsastajan ei siis kuulu jännittää mitään paikkaa, vaan istunta myötäilee hevosen liikettä. Ryhdin tulee kuitenkin olla suora ja käsien pysyä ylhäällä, niin rento ei saa olla että lyhistyy hevosen selkään.
Asento ei muutu eri askellajeissa. Laukassa tosin hevosen pää luonnollisesti liikkuu hieman, jolloin käden tulee myötäillä laukan tahdissa, ravissa käsi on paikallaan.
2. Puolipidäte tehdään kun hevosta halutaan valmistella tulevaa tehtävää varten. Puolipidätteellä hevosta kootaan ja "herätellään" hieman.
Se tehdään tiivistämällä istuntaa ja pitäen samalla pohkeet kiinni, jolloin hevonen askeleen verran kokoaa itseään enemmän. Jos hevonen ei kuuntele istuntaa, voi käyttää kevyesti myös ohjaa.
3. Asetuksessa hevonen on kääntynyt niskasta hieman.
4. Istu satulaan tiiviisti, tee puolipidäte, siirrä sisäistuinluu eteen ja purista kevyesti pohkeella. Jos hevonen ei ole kovin herkkä, voi siirtää sisäpohkeen hieman eteen pohkeita antaessa.
Aloittelijat nostaa laukan siirtämällä sisäpohkeen eteen ja ulkopohkeen taakse, se on näin helpompaa kun istunta on vielä epävakaa.
Joissain maissa (esim. usein virossa) laukka nostetaan siirtämällä ulkopohje taakse sisäpohkeen sijasta.