Olen 16v tyttö ja muuttamas lapinlahdelle asuntolaan. MIssä kaikki nuoret aina on ja missä voi tutustua uusiin ihmisiin? Onks minkään laista skeittiparkkii? Ja mitä olis hyvä tietää?
Olis muutto lapinlahdelle?
lapinlahdelle?
331108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
ostat megaforcen ja menet osulan nurkalle niin saat kavereita.
Tämä on tuppukylä, oikea takapajula jossa suurin osa asukkaista on sukua toisilleen. Jos täällä tutustut paikkakuntalaisiin ,ihme. Tosin suurin osa opiskelukavereistasi lienee muualta, joten siinä suhteessa ei huolta.
Kateutta, naapuri ym.kyyläystä, juoruilua, junttiutta, niistä on syntyperäiset lapinlahtelaiset tehty. Jopa jos pukeudut hyvin, sitä kadehtitaan, työpaikallakin vahdataan kateellisena toisten pukeutumista, uudet kengät aiheuttavat kateutta ja pahansuopaa juoruilua sekä mustamaalausta...:))
Paikkakuntaliset ovat paljolti vähävaraisia sekä eläkeläisiä, useissa perheissä jompikumpi huoltajista saattaa olla työttöminä, joten vertailu heihin joilla menee paremmin on jatkuvaa.
Kun vertaa savolaisia ja pohjalaisia niin eroa löytyy. Pohjalaiset ovat kilpailuhenkisiä savolaiset kateudesta sairaita....tappavat naapurinsa pelkästä kateudesta !
Hei! Kommentoit tähänkin näköjään, omalla, sairaalla tyylilläsi. Avohoito, siitä ollaan monta mieltä.
totta on joka sana, jonka olet kirjoittanut hyvä "nähnyt tään"
kyllä täällä on henkistä köyhyyttä enemmän kuin misään muualla.....
Tuppukylä, jossa varsinkin uusista naamoista otetaan selvää ja pienikin viite siitä, että et täytä kaikkien kriteeriä, saat sen "kävelevän" vastaan ennen kuin arvaatkaan. Jos et muuta keksi, niin muuta, mutta jos on muita mahdollisuuksia - tartu niihin.
katsele pitkin viivaas..Lapinlahti on aivan normaali maalaispitäjä, niinkuin muutkin vastaavat.Ihan turhaan valitat, mene muualle jos et täällä pärjää , kukaan ei perääs itke.
Tuossa vastasikin oikein tyypillinen Lapinlahti nimisen tuppukylän asukas
.Juntti mikä juntti, ihan kielenkäyttöä myöten.
Tuollaista sivistymätöntä ja typerää ,omahyväistä käytöstä Lapinlahdella riittää.
Aloittajalle: älä jää pitkäksi aikaa Lapinlahdelle, fiksumpi väki täältä on jo aikoja muuttanut muualle, tai käy toisesta asuinkunnasta käsin täällä töissä-moni johtoportaan osaajista esim.
.....voi kun tuon sinun kirjoittamasi saisi sanoa muutamalle "lörstikkäälle" päin naamaa,niin voisi olla hetken tyytyväinen itseensä......
kateelliset ja onnettomat vanhemmat ovat sukurasitteensa ( tyhmyys ) siirtäneet suoraan myös perillisiinsä, sitä se suvunkesken naiminen teettääääääääää
Todennäköisesti olet syrjäytynyt, yh ehkäpä? siideri, olut maistuu, sätkäkin, sosiaalituet ei ehkä riitä, ainakaan omasta mielestäsi? Syytät asuinkuntaasi pahasta olostasi, oletko miettinyt että se syy voikin löytyä peilistä? Sivistyksestä puheenollen, kävitkö peruskoulun loppuun?
Sinulle "lörtikkäät parit": Tuo aloituksesi kertoo sinusta paljon. Lainaus: "....voi kun tuon sinun kirjoittamasi saisi sanoa muutamalle "lörstikkäälle" päin naamaa,niin voisi olla hetken tyytyväinen itseensä......" Tajuatko itse? kysyppäs vaikka mielenterveyshoitajaltasi! :D
Tämä siis nimimerkille "tuppukylä on.."
sinulla on helppoa, kun itse jo olet pitkäaikaismielenterveyshoidossa ollut useamman vuoden.
että sillee lörtsyhousu.
kyllä ne tuntee toisensa lapinlahtelaiset, menin kerra kampaajalle, kampaajaneiti sanoi minulle....kyllä me heti erotetaan js ei ole paikkakuntalainen...jäin miettimään että mitä se meinasi....kai siellä nyt saa kampaajalla käydä....ei se sitä mitenkään selitellyt ja minulle jäi ikäväkuva koko kylästä..........pyöriikö siellä kaiiki samaa kehää?
Minulla ei ole varmaan huolta jos olen pukeutumiseen panostava ja hiuksiin,mutta meikkiä en käytä. Nuori urheileva tyttö :D kiitos palautteesta
Moi.muuta mieluummin kiuruveelle.siellä enemmän täysjärkisia kun lapinlahella eivätkä aja humalassa päälle ja ammu sinua ainakaan vielä?lapinlahtee en suosittele kenellekkään jos ei halua hulluja nähä riehumassa kylällä.
Lapinlahti on hyvä paikka olla ja elää,kaikki muu on susta kiini.Tervetuloa!!
tämä on totta!!!!
piti jo pann aruotsiksi, kun on niin huono itsetunto!
Älä muuta tänne. Voit joutua rattijuopon yliajamaksi!!!!!!!!!
Älä muuta tänne. Täällä asuu yks nainen joka voi ajaa juovuksissa sut kuoliaaksi.
Alä muuta tänne, kusipäitä riittä kuten yllä näkyy.
"pitkospuinentie" , jos pääsi olisi lasia, näkyisi kuinka kusi virtaa ja paska tekee patoja...
Ei kannatta tulla tänne täällä yks mies saattaa ampua sut
....muuttaa sillä oikein paratiisimaiseen paikkaan pääset jos on vähän geeneissä alkoholismiiin viittaavaa ja bensaa suonissa.
Suosittelen silloin mutta jos vastaat ei niin silloin ja pitkillä pois...ihan minne vain.
Lapinlahti on HYVÄ PAIKKA. Sijaintikin on aivan mahtava, kun Kuopioon pääsee autolla ja junalla helposti eikä Iisalmenkaan ole matka eikä mikään. Keskusta on kaunis kirkkoineen ym. Ja luonto on aivan paras.
Sehän se olikin Lapinlahden mainos...Kuopioon ja IIsalmeen pääsee äkkiä junalla pois.....miksi sinne siis tullakaan?
asukkaat vain suurin osa sukurutsan saastuttamia...luniaatikkoja, vainoharhaisia huumehörhöjä ja juoppoja...
Sinä olet sairas.
Yes, Sir,
paikassa ei ole mitään pahaa.
Asukkaissa ei sen kummempia vikoja kuin muuallakaan Suomessa tai missään.
Ihmisiä ollaan ja toivottavasti pysytäänkin sellaisina.
OK !
Menet siis portaanpäähän? Eiköhän koulun asuntolasta ja käytäviltä löydy seuraa. Samoin lukiosta mutta asuntolalla viittaat varmaan portaanpäähän etkä kaskihovin kerrostaloihin.
hei itse muutin lapinlahdelle noin vuos sitten ja aivan positiivista sanottavaa. nuoriso pyörii matiskalla ja on skeitti paikat ja monari nuoris. ja nuorten seurakunta jengejä. mutta ne asuntolat ei ole kyl mitään kivoja asua.itse olen keikkamuusikko ja keikkailen ahkerasti ja annan rumputunteja sekä laulutunteja. joten itsestä riippuu miten asiansa hoitaa.lapinlahti on oikeesti ihan ok mahtava paikka. itse olen asunut stadissa sweduissa jenkeissä joten tiedän mistä puhun. on mahtava omakotitalo mis asun ja ihan keskustassa
älkää nyt sentää haukkuko ihan koko ajan lapinlahtea. on tääl enemmän hyvää kuin pahaa se on varma. ja kyllä täällä on ihmiset aivan fiksui sen olen jo huomannut tuntemattomatkin moikkaa kun vastaan tulevat.ja kuitenkin itselläkin hima stadissa jota en ole myynyt enkä aiokkaan myydä. ja ihan sillä varalla että jos rupee lapinlahti ns tökkii niin ei kun takas stadiin bamlaa slangii. mut ei nyt näil näkymin ainakaan. totta kai joka kyläs on hyvät ja huonot puolensa. mutta lapinlahti on maantieteellisesti hyväl paikkaa mihkään ei ole mahdoton matka.ja kasvava kunta totta kai.paljon on muuttoo lapinlahdelle siis oikeesti. taide pitäjä.ja toimintaa on vaikka kuinka ja paljon jos on aktiviteettia ja intoo halukkuutta.