Koskahan tuo järjetön takaa-ajo loppuu virkavallalta ja vaikeat loukkaantumiset ja kuolemat voidaan välttää.Se on myös kielletty sekä poliisien koulutuksessa tuotu esiin.Vain erittäin pakottavissa tilanteissa takaa-ajo on sallittu.Tuleekohan siinä esiin ikuinen pikkupoika vai kunniastako on kysymys,ajattaa kuolemaan tai loukkaantumiseen saakka takaa.Rattijuoppous ja ylinopeus ei ole koulutuksessa mainittuja painavia syitä.Tämä linja olisi suuremman kansalais-ja viranomais keskustelun paikka,siinä olisi myös medialla tehtävää nostaa tämä epäkohta esiin.On lukematon määrä tapauksia joissa näitä tapahtuu.Poliisin saatua tunnistetiedot ylös olisi välittömästi lopetettava takaa-ajo,joskus näin tapahtuu heillä joilla on itsellä tarkka lain kunniotus ja moraali.
Moottoripyöräonnettomuus
Koulutusta lisää
746573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Eikö tuo moottoripyörä ollut varastettu? Tunnistetiedot kuten rekisterikilpikin on voitu varastaa ja kun kuljettaja on varastanut ajoneuvon, ei sillä alkuperäiselläkään rekisterikilvellä ole mitään arvoa kun kuljettaja=varas on se joka pitää saada kiinni ja vastuuseen teostaan!
Vaikka mitä olisi tehnyt niin varmaan vähemmällä selviää jos pysähtyy poliisin pysäytysmerkkiin ja selvittää asiansa. Pakoon lähtö varmasti aiheuttaa vain lisää vaikeuksia.
Moottoripyörä on niin ketterä menemään ja väistelemään sekä kääntyilemään että on varmaan mahdotonta ennustaa minne se menee seuraavaksi että toinen poliisiauto voisi muodostaa esteen etenemiselle, takaa-ajaja sulkisi poistumistien, samoin piikkimaton laitto kun moottoripyörä voinee helposti väistää sen. Tosin kun en ole poliisi niin en tiedä mitä kaikkia pysäytysmenetelmiä heillä on.
Moottoripyöriinkin olisi varmaan hyvä saada ajonestolaitteet jos niitä ei vielä ole. Sellaisen varalta että avaimet olisi varastettu ajoneston ohittamiseksi, poliisilla saisi olla jokin "yleisavain", langattomasti lähetetty käsky auton tai moottoripyörän ajonestolaitteelle sammuttaa moottori jolloin takaa-ajot loppuisivat lyhyeen.
Vain painavat syyt antaa oikeuden ajaa takaa,koulutus kertoo kaiken,ei kylänmiehen mielipide,liian traagista jälkeä joka tapauksessa ja niitä on monia vuodessa.
Takaa-ajo on mielestäni aivan oikein . Piittaamaton kuljettaja pitää saada pois liikenteesstä . Hänellä itsellään pitää olla tilannetaju ja valinta ajaako itsensä hengettömäksi . Viimeinen on hyvä vaihtoehto pelistä poistuu riskikuski kerralla.
Aloittaja vois mennä poliisia kouluttamaan kerta on NIIN tietävä !!
Huomiona vaan että tuskin se on poliisi joka ne takaa-ajot aloittaa syyttä eli joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön eikä suurtakaan vaihinkoa tule jos siinä lystissä henki menee. Olisi vaikkapa Petosen tapauksessa saanut takaa-ajetuilta mennäkin, eivätpä olisi toista showta järjestämässä !!
.... se seuraava show saattaa noilla olla ensi Juhannuksena yhteiskunnan kustantamalla pyörätuolilla, heheheeeeee
mistäs tiiät? kato ku on olemassa tapaturmavakuutukset, pösilö
Ei taida tapaturmavakuutus kattaa niitä tapaturmia, jotka on a) ajettu kännissä, ja b) varastetulla moottoripyörällä.
Ootte kyllä kaikki aivan helvetin tyhmiä T: onnettomuudessa olleen veli
Aloitaja on näemmä liikkeellä demlan hengessä eli kaikki muut ovat vastuussa jos joku tekee rikoksen ja siitähän näissä takaa-ajoissa on kyse!
Se joka lähtee poliisia karkuun on tasan tarkkaan itse vastuussa. Mitäs lähtee.
Sitä saivat mitä tilasivat. Noi mopot ei oo mitään leikkikaluja - äkkinäiseltä voi vaikka lähteä lapasesta, ihan selvinpäinkin.
Toivottavasti mopon omistaja saa uuden laitteen alle mahdollisimman pian.
tässä petosen tapauksessa olevat jannut, jospa viimeistään nyt ottaisivat opikseen, hengissä selvisivät vaikka kuolemakaan ei kaukana ollut, teholla makaavat ja monet leikkaukset edessä.. niin monet hölmöilyt tehneet.. jospa nyt rauhoittuisivat..!
Ei kun antaa vaan kaikkien kaahareiden mennä ettei hellanduudelit vaan loukkaannu kännissä ajellessaan, usein vielä varastetulla ajoneuvolla. Sitten jos jotain sattuu ja poliisi ei ajanutkaan takaa, niin itketään miksei pollarit tehneet mitään...you`re damned if you do and you`re damned if you don`t......
Olispa mukava tietää millaiset vanhemmat näin vastuullista jälkikasvua osaa kasvattaa joka vielä yhteiskunnan piikkiinloppuelämänsä loisii...varmaankin aloittaja yksi sellaisia !!
Hurjastelevat sitten seuraavaksi pyörätuolilla petosen raitilla humalapäissään lyllä sosku maksaa muutamat kaatokännit kuukaudessa.
Hirveätä lukea teidän kommentteja ihmisistä joissa oikein toivomalla toivotte nuorille jotka ovat teholla pahaa. Olisiko asia eri jos sattuisi omalle kohdallesi? En usko että kenenkään kirjoittajan omassa lähipiirissäkään ollaan puhtaita pulmusia ja usein vanhemmat eivät edes tiedä mitä teinit tekevät vapaa-ajallaan kun kotoa lähtevät. Väärään seuraan hakeutuminen noin herkässä iässä ei ole todellakaan vaikeaa. Siitä ei voi myöskään pelkästään syyttää vanhempia.
Onni onnettomuudessa että kukaan muu ei loukkaantunut rytäkässä, mutta herätkää ihmiset! Ne ovat joidenkin ihmisten lapsia ja tällä hetkellä heillä ei ole helppoa.
Kehittävämpää olisi miettiä mitä yhteyskunnan talläisessa tilanteessa siis pitäisi tehdä ja miten tulevat mopo onnettomuudet tulisi estää (ei ole varmaan viimeinen!) varsinkin ns. takaa-ajo tilanteessa.
Mitä YHTEISKUNNAN pitäisi tehdä... joopa joo, yhteiskunnanhan se pitää kasvatus hoitaa, vanhemmillahan ei enää mitään vastuuta ole siitä missä teini luuraavat ja mitä tekevät kun eivät kotona ole, ja sen kyllä huomaa kylillä kulkiessa. Kasvatus on tosiaan lykätty yhteiskunnan vastuulle, mistään ei tarvitse vanhempien enää vastata eikä sen kylillä ilkeyksiä tekevän räkänokan varsinkaan. Mutta annas olla kun joku siitä yhteiskunnasta, opettaja, poliisi tms. sitä herran terttusta yrittää vähänkään kuriin laittaa, ollaan kyllä oitis vonkumassa, että meidän Mauri-Kyllikkiä ollaan niiiiiiiin kaltoin kohdeltu ja oikeuteen viemässä, miten tälle yhteiskunnan edustajalle potkut saatava heti. Puhumattakaan jos joku yhteiskuntaa edustava valistuneempi ja fiksumpi tavallinen kansalainen erehtyy pahanteossa olevia kakaroita menemään moittimaan tai estelemään, ensin tulee turpiin siltä pennunretaleelta ja sitten vielä herranterttusen isukilta. Hänen pikku sulonuppunsa kun saa traumoja siitä ettei saa vapaasti toteuttaa itseään paikkoja särkemällä, mummoja potkimalla, toiste omaisuutta varastelemalla, kännissä ajelemalla tai muilla kehittävillä tavoilla. Ja kun se Mauri-Kyllikki on sinne väärään seuraan päässyt pesiytymään, niin syyhän tosiaan löytyy taas sieltä yhteiskunnasta, joka ei ole valvonut missä pentu retalehtii...
Yhteiskunnan vikahan se on joka sa*tanan kerta kun joku töppäilee. Eiköhän se pitäisi aloittaa siitä että katsoo peiliin, siellä se syyllinen useimmiten on eikä siinä pahassa yhteiskunnassa.
Joo ei olla puhtaita pulmusia mekään mutta kun puhutaan mätämunasta joka ajaa kännissä ja vielä lähtee asutuksen keskellä poliisia umpikännissä pakoon toinen kyydissä sen minkä pääsee puhutaan potentiaalisesta tappajasta ja sellaisia mätämunia on vain yksi tuhannesta.
Kuinka joku voi antaa sympatiaa tälle ääliölle joka tappoi melkein kaverinsakin ja huonolla tuurilla olisi hänestä tullut myös lastentappaja!!!
Käytin ehkä sanaa "yhteiskunta" liian löysästi useille tiukille "sana poliiseille" (ja anteeksi jo vielä etukäteen jos myös tekstissä on muita virheitä, koska suomenkieleni on huonontunut ulkomailla asumisen takia).
Moottoripyöräonnettomuus oli valitettavasti vain yksi esimerkki siitä että hommat ei enää Suomessa toimi kunnolla. Mielestäni kouluun pitäisi saada juuri tuota kuria ja kyllä minuakin ärsyttäisi olla opettajana tms. kun ei voisi enää mitään sanoa oppilaalle niin ettei siitä joku syyte tule vastaan vanhemmilta. Kuria puuttuu monessa paikassa, mitä sitä nyt näin ulkopuolisena katselen. Toisaalta koko "yhteiskunta" on muuttunut vuosien saatossa ja lapset/teinit pääsevät pälkähästä milloin mistäkin. Toinen minkä olen huomannut on juuri tuo alkoholin "ihannointi". Siitä tehdään lauluja ja on niin "coolia" olla humalassa ja tehdä "jännittäviä" asioita kun niin sanotusti mikään ei enää riitä ja asioita tehdään yhä nuorempana.
Jos tilastoja katselee (luvut vuodelta 2011)
1. Henkilövahinko-onnettomuuksiin joutuneista mopoilijoista 86 % oli alle 18-vuotiaita.
2. Moottoripyörällä tai kevytmoottoripyörällä onnettomuuksiin joutuneiden joukossa oli 22 kuollutta
3. Kuolemaan johtaneista onnettomuuksista 27 %:ssa ja henkilövahinko-onnettomuuksista 13 %:ssa jonkin moottoriajoneuvon kuljettaja oli alkoholin, huumeiden tai lääkkeiden vaikutuksen alainen.
Eli ei ollut ensimmäinen eikä viimeinen tapaus!
Ratkaisuja ja keinoja siihen mitä näille luvuille voisi tehdä olisi paljon hyödyllisempää kuin se tyypillinen "siitäpähän saivat" asenne mitä suomalaisilla näkyy kateuden lisäksi olevan yllin kyllin.
Luin jostain että kyseiset "teinit" olivat 90-luvun alussa syntyneitä? Jos näin on asiat niin luultavasti ovat 18-vuotiaita. Korjatkaa ken tietää. Toinen kysymys herääkin siis siitä mitä nuorille tapahtuu peruskoulun jälkeen, mitkä mahdollisuudet heillä on? Monet voivat tässä vaiheessa "pudota väliin" ja eivät saa opiskelupaikkaa, ajautuvat huonoon seuraan yms. eikö tähänkin voitaisi puuttua jotenkin (nuorten syrjäytymiseen)? Tarvitaanko Suomessa mopokortti että kyseistä ajoneuvoa saa ajaa? Jos niin oliko kuskilla sitä korttia? Jos ei ollut niin johtuiko asia taas siitä että kyseinen kortti on niin kallis vai mistä?
Itselläni kyllä herää enempi kysymyksiä aiheesta eikä niinkään syyttävää sormea. Ehkä jos jokainen miettisi MIKSI nämä onnettomuudet tapahtuvat ja MITEN asioita parantaa nämä onnettomuudet voisivat vähentyä. Niin ja voin kuvitella että poliisillakin on Suomessa vähän tylsää niitä perusjuoppoja kuskailla putkaan ja puuttua kotiväkivaltaan harva se päivä... oliko tässäkin kenties jotain "trigger-happy" takaa-ajon merkkejä?
Eikö se mennyt näin?
1.varkaus
2.takaa-ajo
3.kolari
kohtaa 2. ja 3. ei olisi tullut ilman kohtaa 1. joten kouluihin ja koteihin enemmän rikollisuuden vastaista kasvatusta. vanha kunnon herran pelko ei ole pahasta, eikä poliisin pelkokaan. ehkä poliisista on tullut liian lepsu kaikkien kaveri nykyään poliisit-teeveesarjan myötä, jolloin poliisin kunnioitus on vähentynyt.
"Käytin ehkä sanaa "yhteiskunta" liian löysästi useille tiukille "sana poliiseille" (ja anteeksi jo vielä etukäteen jos myös tekstissä on muita virheitä, koska suomenkieleni on huonontunut ulkomailla asumisen takia)."
Heh heh... Voihan se elämä Pyörönkaarella äkkiseltään vaikuttaa ihan ulkomaan meiningiltä, mutta kyllä se kuitenkin ihan Suomea ja jopa Sawoa on.
Mikäli kommentoimaan lähdetään noin heikoilla lähtötiedoilla, niin eikö olisi ihan vaan parempi olla turpa kiinni?
BTW: jälleen on todistettu tilastojen mahti. Noin moni mopokolarissa loukkaantuva on alle 18 vee. Hetkinen, monikos yli 18 vee ajaa mopolla?
En tykkää olla turpa kiinni - Sorry jos sinua häiritsee ;) Jos olet huomannut niin keskustelua ei synny jos asioita ei kommentoi. Tollaista tyypillistä paskanjauhantaa syntyy helposti eli "siitäpähän saivat", "toivottavasti kuoleevat" jne. joka on idioottimaista ja sopii hyvin katkerille tyypeille joilla ei ole muuta sisältöä päivässä tai muita ihmisiä joita sortaa (ovat kenties itse moisen paskanjauhannan kohteena, mikä on valitettavaa).
Kuten sanoin en tiedä asiasta paljoa. Joskus 20 vuotta sitten asuin pyörönkaarella ja nyt on vähän eri kaarteet kun on eri EU maassa ollut viimeisen 15 vuoden ajan. Kuopio palstaa seurailen huvikseni, koska täältä saa lounastunnilla parhaimmat naurut pikkukaupungin porukoilta :) No hard feelings, minkäs minäkään enää Kuopiosta tiedän...
"naurut pikkukaupungin porukoilta :) No hard feelings, minkäs minäkään enää Kuopiosta tiedän... "
Oooh, saanko nuolla sun varpaita. Onks ihan totta että sä olet joskus ollu Kuopiossa ja päässyt pakenemaan jonnekin muualle, isoon maailmaan?
Toi on siis NIIN kiihottavaa.. ooh.. sä oot mun idoli ja sankari!!!
Vitsi sä oot varmaan komeekin ja vahva kun Kuopiosta pääsit pois, aaaah!
Korjaan vielä sen verran että näistä muista keskusteluista mitä täällä Kuopio palstalla pyörii saa hyvät naurut. Tämä keskustelu ei ole niitä. Tämä on enempi säälittävä keskustelu joka ei ole mitenkään rakentava vaan ruokkii ihmisten muita "mielihyviä".
Yes, I am!!! Osuitkin asian ytimeen! Kiitos siitä :) Voin jakaa pakovinkkejä mielelläni jos sinulla on passi ja pääset maasta pois ongelmitta.
Millä tavalla on säälittää todeta, että sitä saa mitä pyytää?
Tuskin kenellekään tuo mielihyvää tiedostaa se, että ko. henkilöiden vanhemmat on aikanaan laiminlyöneet oman 100% henkilökohtaisen kasvatusvelvollisuutensa ihan täysin. Lasten vanhempien tehtävä on kasvattaa lapsensa yhteiskuntakelpoisiksi = noudattamaan ja toimimaan yhteiskunnan yhteisten pelisääntöjen mukaan. Yhteiskunnan tehtävä on sivistää ja antaa lapsille muita tarpeellisia taito. Lukeminen, kirjoittaminen, laskeminen, vieraat kielet jne. Lapsen, kasvavan aikuisen, moraalin ja yleisten toimintamallien sisäänajaminen on kuitenkin 100% lapsen vanhempien vastuulla.
Sehän on vaan hyvä, että naurattaa puolin ja toisin...
BTW: eka postauksesi aiheeseen 25.6.2013 18:41.
Ei taida tuohon aikaan se lounastunnin aikavyöhyke sattua enää EU-alueelle.
Luin sen viestin lounaalla. Mietiskelin matkalla kotiin ja vastasin illalla. Harvemmin työajalla ehtii asioita kirjoittamaan. Nyt on pomo poissa ja prokkis tehty :) Hyvillä mielin voi lorvia netissä tunnin tai pari! Täällä kun ei nipoteta työajoista vaan töitä tehdään silloin kun niitä on... Taidankin lähteä käyttämään aikani paremmin salilla enkä enää roikkua netissä :)
Wau! Pääsisimpä mäkin joskus suureen maailmaan jossa voi töiden jälkeen viettää aikaa salilla. Ei meillä täällä pikkuisessa ja mitättömässä Kuopiossa sellaisia.
Jos tämän palstan profiiliin yhtään sovit, miksipä iso pomo täälläkään kakkaa jauhaisi, taidat itsekin olla sossun rahoilla loisiva parikymppinen epäsosiaalinen ja syrjäytynyt ressukka Petoselta. Et uskalla tärinöissäsi poistua pimeästä tukiasunnosta ja saat jotain seksuaalista tyydytystä täällä "pätemällä". (ps. meillä Savolaisilla on teille "pätijöille" kyllä ihan oma sanakin, ja paikka :-) . Ainoa ulkomaan komennuksesi lienee Tallinan laivalta, kun vartija komensi sinut ylös pöydän alta. Annahan meidän surkeitten savolaisreppanoiden elää omaa onnellista elämäämme ja muista ottaa lääkkeesi. Tai jos oikeasti olet "vapautunut" Kuopiosta, pidä hauskaa, tänne tuskin montaa jäi perääsi ikävöimään. Heippa!
LOL! Nauran tälle vedet silmissä!
By the way, kävin salilla lounasaikaan ja tulin vielä takaisin duuniin katselemaan mitäköhän haluttaisi tehdä seuraavaksi. Siinähän se iltapäivä vierähtikin uudessa työjutussa ja kahvitauoissa.
En ole yritysjohtaja enkä pohatta jos se nyt helpottaa, mutten myöskään asu Kuopiossa tahi Suomessa enää. Kai olen paossa kaltaisiasi ihmisiä jotka ottavat sätkyjä heti jos joku hiemankaan vinkkaa "menestyvänsä"...
Eikä minun tarvitse ottaa lääkkeitä tai hukuttautua Tallinnan laivalla viinaan. Seksuaalista tyydytystä saan kumppanilta ihan tarpeeksi joten palstojen kautta minun ei tarvitse sitä etsiä :) Harvoin itseasiassa kommentoinkaan näihin Kuopio juttuihin. Tämä taisi olla toinen kerta, mutta kun näkyy niin paljon ihmisiä ärsyttävän niin taidankin ruveta oikein vakkariksi (äh, no jos jaksan enempää hukata aikaani tähän soopaan).
Hassua kun osaat niin hyvin kuvailla tuota Petosen elämää ja potentiaalista tyydytystä jota pätemisestä saa... ettei vain olisi kyseessä "hyvä pappi itsestään saarnaa" syndrooma? ;)
Yllättävästi minulla on montakin ystävää jäljellä Kuopiossa ei todellakaan sellaisia mitkä motkottavat sinun asenteellasi.
Hei hei! Pidä hauskaa sinäkin!
Tuntuu siltä että jotkut kirjoittajat nostaa itseään ,moittien toisia mätämuniksi,itse ollen tietysti valtakunnan kruunuja,ym,ym,ja muuta narsistin suuhun sopivaa.Eiköhän kuitenkin ihmisarvo ole kaikilla sama,elämäntilanteesta riippumatta.Keskustelun aloitus koski kyllä virkavallan toimintaa takaa-ajotilanteessa ja tunnistamista ym.
Lähti mopo käsistä! :) mutta ei hätää, tuskin enää jaksan seurata tätä ketjua. Sanoinpahan vaan alussa että ajatelkaa miltä niistä omaisista tuntuu. Mikä nyt oli ihan aiheeseen liittyvä kun rakentavaa keskustelua ei ollut. En nyt lähtisi ihan diagnosoimaan ketään narsistiksikaan kirjoitusten perusteella (Suomessa muuten annetaan diagnooseja tosi näppärästi ja heti (lääkkeiden kera). Onkohan tämä jotenkin kulttuurisidonnaista?). Jos olet huomannut täällä foorumilla ihmiset ärsyttävät toisiaan tahallisesti tai sitten haukkuvat muita. Ei nyt ole muutakuin huvittavaa joskus käydä soppaa hämmentämässä :) Eli kyllä munkin täytyy sanoa itselleni että "get a life!" ja lopettaa tää taukoroikkuminen täällä...
Laitan vielä viimeisen ajatukseni tähän soppaaan eli: Mitä tulee 100% vanhempien vastuuseen niin kyllä siinä on lastentarhasta kouluun myös vastuu sillä lapsi viettää suurimmanosan päivästä juuri kyseisissä "instituutioissa" sillä välin kun vanhemmat ovat töissä (toivottavasti ovat). Vaikka sitä kuria pitäisikin töiden-koulun jälkeen ja aamuisin niin ei niitä lapsia voi häkissä tai pumpulissa kasvattaa.
Wow, että ihan Eurooppaan asti pääsit Kuopiosta! Miten musta tuntuu, että kovin pitkälle et pötkinyt, etkä kovin ole myöskään menestynyt? Kirjoituksestasi paistaa läpi ylimielisyys vanhoja kotikontuja kohtaan.
Veikkaan, että olet joko au-pair tai toimistolainen, kenties puhelinmyyjä? Onnea sulle, mutta en noilla eväillä täällä pahemmin pullistelisi.
T. Finanssisektorin osaaja, joka työskenteli USA:ssa ( Etelä-Amerikka) vuosia, ja on takaisin Kuopiossa. Tutut tunnistaa! ;-)
Sen verran vielä, että tarkoitus ei ollut loukata, vaan hillitä intoasi. Toivon sulle kaikkea hyvää, missä oletkaan. Toivottavasti menestyt alallasi ja nautit elämästä! :-)
En nyt ihan noin helposti loukkaannu joten ei hätää… en tiedä millä äänensävyllä kirjoituksiani monet täällä omassa päässään lukevat, mutta missään vaiheessa en ole mielestäni ollut ylimielistä varsinkin muihin ”ylimielisiin pahaa toisille toivoviin” kirjoittajiin verrattuna. Niin ja jos loukkausta ei ota loukkauksena vaan päättää sitä ruokkia (kts. ylläolevia) niin heti on itsensä "puolustajassa" vika... tyypillistä.
Hauskaa miten kategorisoit minut au pairiksi tai toimistorotaksi :) :) Ensimmäiseen olen liian vanha ja toiseen kai liian "vilkas"... No en kuulu kumpaankaan ryhmään ja jos kuuluisinkin niin mikä siinä olisi muka ”vikana”, who cares?!
Minusta on kiinnostavaa se että heti kun joku mainitsee asuvansa muualla kuin Suomessa tai ylipäätään Kuopiossa niin sitä ajatellaan ”lesoilijana” tai muuten vaan pätemisen tarpeen etsijänä. Itse sanoin ulkomailla asumisen sillä mielellä että en todellakaan tiedä siitä onnettomuus uutisesta sen enempää kuin yhden YLEn lehtijutun kun en siellä kerran asu. Pääpointtini alunperin oli siis se että iljettää kun toisille toivotaan pahaa ja käytetään tätä palstaa sen pahan lietsomiseen ja vahingoniloon. Tuleeko siitä kenties niille ihmiselle hyvä mieli? Mene ja tiedä...
Mitä menestykseen tulee niin se on jokaisen henk.koht. asia. Menestys ei ole välttämättä sitä että on auto, talo ja rahaa tilillä. Mielestäni menestys on se että olet onnellinen ja voit kehittää itseäsi suuntaan johon haluat ja nauttii ympäristöstään/tekemisistään (olipa se nyt au pair, toimistorotta tai finanssiguru). Niitä kamoja et nimittäin saa hautaan mukaan ja ne ei välttämättä onnea tuota sen enempää. Ihmismielellä on kyky nostattaa rimaa kun jotain on saanut ja aina voi löytää virheitä nykyisissä olosuhteista jos niitä etsii. Omalla kohdallani näin menestyksen toisten auttamisena, vaikka en hoito-alalla olekaan, ja kykynä/intona lähteä mukaan uusiin haasteisiin olivat ne töissä tai vapaa-ajalla (lue: luomaan elämään sisältöä). Kyllä sinäkin varmaan sen USA:ssa asuneena tiedät.
Täältä palstalla huokuu aina ihmisten kateus ja vahingonilo, joka mielestäni ajaa suomalaiset perikatoon ennemmin tai myöhemmin. Ulkomaalaisille on vaikea ymmärtää että Suomen myydyin lehti sattuu päivälle jolloin kaikkien verotiedot julkaistaan otsikoiden ”katso paljon naapurisi tienaa”. En voisi kuvitellakaan tylsempää luettavaa... Tuttujen kautta olen myös huomannut että jos joku työpaikallaan ja saa ylennyksen niin siinä on jo joku selkään puukottamassa ja miettimissä ”miksi häntä ei valittu” mököttäen. Sitten tehdään toisen työstä helvettiä se loppuaika. Suomen ulkopuolella sitä toisten menestystä juhlitaan ja otetaan neuvoja miten itse voisi tehdä saman joskus kun aika koittaa. Nämä luonteenpiirteet (kateellisuus, vahingonilo ja toisten ihmisten sortaminen) ovat yksi syy miksi en tule palaamaan Suomeen varmaankaan ikinä (voitte huokaista helpotuksesta ja tähän taas voitte keksiä jotain luonteenpiirrettä esim. ylimielisyyttä jos siitä niin tykkäätte). Onneksi on muitakin maita rapakonkin toisella puolella. Etelä-Ameriikka kuulostaa houkuttavalle, mutta siellä tuskin on alani hommia. USA taas houkuttaa vähemmän... mielenkiintoista olisi kuulla miksi "Luukäteen" lähdit takaisin Kuopioon?
Toisaalta kaipaan kotomaata, perhettä ja kavereita. Silloin kun siellä tupsahdan käymään niin yritän ymmärtää että he elävät siinä kulttuurissa missä ylläoleva on normaalia. Mitä haikeuteen tulee niin tietysti sitä tunnetta tunnen erityisesti kun SoMe:n kautta jaellaan kesämökki, juhannus ja muita ihania kesäisiä kuvia. Odottelenkin innolla seuraavaa kesälomaa että pääsee mökkeilemään.
Anteeksi vielä jos tämä keskustelu lähti hieman käsistä, mutta voidaanhan tehdä tälle oma ketju ja nimetä se vaikka ”kuopiosta pois muuttaneet idiootit joilla on kuulemma pätemisen tarve” tms.
"Laitan vielä viimeisen ajatukseni tähän soppaaan eli: Mitä tulee 100% vanhempien vastuuseen niin kyllä siinä on lastentarhasta kouluun myös vastuu sillä lapsi viettää suurimmanosan päivästä juuri kyseisissä "instituutioissa" sillä välin kun vanhemmat ovat töissä (toivottavasti ovat). Vaikka sitä kuria pitäisikin töiden-koulun jälkeen ja aamuisin niin ei niitä lapsia voi häkissä tai pumpulissa kasvattaa."
Ihan paska puhetta, ettei olisi jopa selittelyä. Vanhemman kasvatusvastuu alkaa päivästä nolla. Vanhempien ja yksin omaan vanhempien vastuulla on, että lapsi oppii käyttäytymään yhteiskuntakelpoisesti. Isovanhemmat ja sisarukset monesti ovat mukana tässä koulimisessa, mutta se vastuu on ihan 100% sen isin ja äidin. Kaikkinainen muu paskan jaarittelu on vaan sen vastuun lykkäämistä toisten harteille.
Tällä kyseisellä asialla ei ole mitään tekemistä häkissä taikka pumpulissa kasvattamisen kanssa. Siellä häkissä ja pumpulissa voidaan ihan hyvin kasvattaa se lapsi hyvinkin kieroon jos sikseen sattuu.
Päiväkodit totuttavat lasta toimimaan toisten kanssa ja koulu sitten opettaa sille lapselle niitä elämässä tarpeellisia taitoja ja sivistää häntä muuten lisää. Kumpainenkaan noista ei kuitenkaan ole vastuussa sen lapsen sisäisen minäkuvan rakentamisesta. Sen perustan tekee vanhemmat.
Aika rankka veto, mutta jokaiselle suotakoon omat mielipiteensä.
Itse olen yksinhuoltajavanhemman lapsi ja minulla ei ole myöskään isovanhempia tai yhteyttä toiseen vanhempaani tai hänen perheeseen. Kasvaessani vanhemmallani oli kaksikin duunia, joten aika paljon omatoimiseksi olen oppinut ja käynyt koulun jälkeen iltapäiväkerhoissa sun muissa aktiviteeteissa lastenvahdeista puhumattakaan. Mielestäni tarhat, kerhot, koulut ja kaverit ovat luoneet oman moraalini ja toimintapani enkä ole ongelmiin joutunut missään vaiheessa tähän astista elämääni. Sanottakoon vielä että 20-30 vuotta sitten koulut olivat kyllä aika erinlaisia ja kuri kovempaa kuin nykyisin.
Miksei kukaan laajan sallivuuden ja sosiaalis-demokraattisen näkemyksen omaava ole vielä muistuttanut että vastahan näitä tyyppejä vasta EPÄILLÄÄN (poliisin aiheuttamaan) onnettomuuteen joutumisesta....heheheeee
Tulee mieleen pikkutytön yliajo Lapinlahdelta noin vuosi sitten, kaikenlaista selittelyä oli ilmassa selvästi känniläisen tekemästä rikoksesta...
Entäs sitten jos polliissi näyttää pysäytysmerkkiä ja ei koskaan lähde takaa ajoon ..mitäs sitten seuraa?? .. no ei kukaan viitsi pysähtyä kun tietää että ei ne kuitenkaan lähde perään!!!! sitten voi rattijuopot ja varastetuilla ajoneuvoilla ajavat olla huoleti kun ei tartte pysähtyä siinä pelossa kun ei ne kuitenkaan lähde perään kiinniottamaan !!
Takaa ajettava itse määrittelee oman pakonopeutensa ja -reitin jos ne on ylimitoitettu niin huonosti siinä käy.
Parempi vaan pysähtyä kun näkee pysäytysmerkin
Ei pidä varastella, ei pidä ajaa kännissä, ei pidä paeta poliisia.
Jos ei noita asioita ymmärrä noudattaa toiminnassaan, niin saa mitä tilaa.
Joka ikinen kerta kun tulee jonnekkin foorumille lukemaan näitä juttuja niin keskimäärin viidennen viestin kohdalla alkaa sota. Sota siitä kumpi on oikeessa. "Minun isä on parempi kun sinun isä" Miksi?
Oma veikkaukseni on se että olette "oikeessa elämässä" aikaan saamattomia paskoja :D Jotka ei uskalla sanoa omaa mielipidettään ääneen vaan kulkee virran mukana.. Täällä foorumeilla te pääsette nimettöminä aikomaan päätänne ja saatte siitä jotain kiksejä? :D Perustakaa tänne joku V*ttuilu foorumi missä voitte tuota fetissiänne harrastaa.
Olisko mitään...?
Kuinkahan moni Kuopiossa huokaisee helpotuksesta, että ne on sairaalassa? Vihdoinkin rauha. Ainakin toinen näistä tekee tuhoa moottoripyörällä tai ilman, on tehnyt jo vuosia. Ja jos ei itse pysty, niin soittaa isälle joka pystyy.
Animae abyssi vocatus huc
omnibus unum et omnes potentissimum
Lucifer cogitationes meae psállite
tum per universum, tinniant
Tolle inimicum, et accipies eum percutiet
Fregere, nocte contra eum contemnere
A poténte profundis inferni
inice ejus testa in ténebris
O Lucifer, O shinning stellam
Contingere accendunt procul
Iam ultionis suum habebit diem
inimicum tuum incipit proelium "
Sic erit!
sairas paska oot
sairas ihminen ajattelee noin, katso peiliin.
Rikos ja rangaistus?
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/moottoripyorailija-kuoli-kuopion-keskustassa/1352388
Kaupunki tuossa on syyllinen. Tuo idiootti kaupungin työntekijä joka oli laittanut liikennemerkin tuohon kohti. No kaupungin lapiomieheksi pääsee kun käynyt apukoulun ja senkin kahteen kertaan. Lapiohommissa ei paljoa älyä tarvita.
Se on kyllä katusuunnittelusta vastaava insinööri joka määrää suojatien ja liikennemerkkien paikat. Mutta sen ymmärtämistä sinunlaiselta perseraiskatulta vuoteenkastelevalta narkkishomoliinilta on luonnollisesti turha odottaa.
nyt kyllä taitaa olla kyse ihan toisesta onnettomuudesta tässä keskustelussa kuin mistä 123789 ja 2 11 ja sinä HHHHHHH5555555 puhutte
Katso tuota kuvaa :
http://www.savonsanomat.fi/incoming/2013/07/13/4974544.jpg/ALTERNATES/w480/4974544.jpg
Liikennemerkki on keskellä ajokaistaa.
Itse ajattelen, kun omat lapset kuitenkin just yksi murkkuiässä ja pari hiukka vanhempaa, et ihan hirveää mitä voi tapahtua. En tiedä mitä noiden nuorien mielessä on liikkunut ja mistä päin ja minkälaisesta perheestä ovat kotoisin, mutta äitinä ja muutoinkaan en pahimmalle vihamiehellenikään haluaisi sitä kohtaloa mitä noilla pojilla kolarin jälkeen on. Olen kuullut asiasta kertomuksen, että toinen pojista on neliraajahalvautunut ja toiselta on jalka amputoitu, et kalliiin hinnan saavat maksaa tuosta asiasta. Toivon, et kaikki nuoret ymmärtäisivät, et mopot, mopoautot, moottoripyörät ja auto eivät ole leikkivälineitä, vaan niiden kanssa voi sattua ja pahasti, mutta miten me vanhemmat saisimme nuoremme sen tajuamaan. Itse olen omille nuorilleni yrittänyt asiaa valaista ihan pahimman kautta, mutta eivät he yksin ole asiassa mukana, kun siellä on niin paljon niitä muitakin nuoria, vaikka oma nuori noudattaisi liikennesääntöjä, niin vastapuoli voi tehdä aivan muuta, mutta niin se vain valitettavasti on meillä vanhemmallakin väistöllä, jotkut noudattavat sääntöjä kirjaimellisesti ja jotkut eivät sitten piittaa yhtään mistään...:(
On kyllä amputaatio toisella, mutta mutta ei ole mitään neliraajahalvausta kummallakaan.
...jokaisen kuuluukin itse maksaa tekosensa seurauksista mutta varsinkin neliraajahalvaanut maksaa yhteiskunnallekin ihan liikaa kun katsotaan että tämäkin on tahallisen teon seurausta !!
Kyllä joku taas näytti kerjäävän onnettomuutta tänään moottoritiellä, joku kovaääninen pyöränrottelo pujotteli kovalla vauhdilla moottoritiellä oikean- ja vasemman kaistan välillä ohitellen autoja ihan kuin liikennesäännöistä ei olisi kuullutkaan! Vauhtiakin näytti olevan reippaasti enemmän kuin nopeusrajoitus, suistukoon siltapilariin minun puolesta tuollaiset!
Onko ihmisillä noin hauskaa että pitää tulla rääpimään tänne vahinkoja / sattuneita . Onko tullut mieleen jumaleisson että kyseisillä henkilöillä on viattomia omaisia jotka joutuu kärsimään tuollaisten asholejen takia??
Ja kannattaa muuten miettiä täälläkin mitä laukoo suustaan. Ei sitä tiedä jos nakki napsahtaa ja joku tekee vaikka rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta.
En pitäisi niitä tuollaisten "asholejen" omaisia ihan viattomina. Peiliin syytä katsoa ja miettiä mikä meni omassa kasvatusvastuussa pieleen.
onko pienessä mielessäsi käynyt ollenkaan se että on olemassa myös sisaruksia? pölvästi
No jos sisarus ei kestä kuulla, että itsensä romuttanut äshole on pölvästi, niin parempi kai pysyä poissa ihmisten ilmoilta? Kyllä minä osaan itsekin myöntää veljeni olevan pölvästi, mitäpä siitä loukkaantumaan, tosiasiasta, on sen varmasti moni muukin huomannut.
Kyllä nyt kahden lapsen yh-äitnä sanon että on kauheeta kun noin poliisai kiusaa ja melkeinpä tappaa viattomia ihmisiä. Itkua työntää nyt päälle. Pakko on soskun kautta mennä kanttiinaan eli karhunpesään kaljalle. Sieltä löytyy vertaistukea tukiverkostosta.
Selviskö se mitä näille pojille kävi ?
Halvaantuko se toinen tosissaan ?
Toivottavasti on jo heittänyt henkensä, tulee muuten liian kalliiksi yhteiskunnalle
Mitäs ne pojat on sitte tehny, kun niin paljon vihapostia tässäkin keskustelussa ?
Se koivu kuoli, mihin törmäsivät. On varmaan jo polttohaudattu. Toiselta narkkarivarkaalta lähti vaan käsi tai jalka.
Siis oliko ne molemmat narkkareita vai ?
Pakko kommentoida vaikka vanha keskustelu onkin niin kummatkin olivat hyviä poikia
Etkö muuta keksinyt "Yesmina " kuin tämän vanhan ketjun nostaa ja kysellä tyhmiä ?
Haittaako se sinua jotenkin, jos kysyn että olivatko tekijät narkkareita ?
siitä en tiedä olivatko narkkareita, riittää kun tiedän että olivat kusipäitä
Masentaako syksy sinua Yesmina ?
Miksi kaikki täällä sitten sanoo, että ne oli rappio narkkareita, jos kerran eivät olleet ?
Tunnetko itse kyseiset pojat ?
Kellään tietoa miten pojille kävi ?
Onko kaikki osalliset kunnossa ?
Syyntakeisuus
Ehdokas ei saa olla tapahtumahetkellä alkoholin tai huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena. Hänellä ei saa olla todettua mielenterveysongelmaa ja hänen on oltava täysi-ikäinen. Kuitenkin joissakin tapauksissa on mukana ollut ehdokkaita, jotka ovat juopuneita tapahtumahetkellä.