Kerrostalooni tulee Valokuituyhteydet (Operaattorin valinta?)

Eilif

Kuten otsikossa kerroin, kerrostalooni tulee putkiremontin yhteydessä Soneran valokuituyhteydet. Taloyhtiön vanhat herrat menivät ja valitsivat Soneran kuidun koska saivat sen ilmkaiseksi tai edullisesti.

Kysymykseni onkin, että voinko valita halutessani toisen operaattorin vaikka kaapelit/kuidut ovatkin Soneran toimittamia/asentamia?

4

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuit..

      Voit, mutta muut tulevat sitten puhelinlankaa tai vanhaa antennia pitkin. Soneran kuitu on vain Soneran asiakkaille

    • dsl dsl

      Jos halvalla on saatu, tuskin teidän talossakaan vedetään kuitua asuntoihin vaan yhteydet jaetaan talojakamosta perinteisellä puhelinkaapelilla dsl-tekniikalla.

      Ilmoittele vaan hyvissä ajoin toiveesi, ettei puhelinkaapeliasi kytketä sonera laitteisiin ja voinet jatkaa vanhalla yhteydentarjoajalla.

    • Näin se on

      Valokuitu on aina valokuitu ja yleensä taloyhtiön kilpailluttama yhteys on aika edullinenkin.

    • Asukkaan ehdoilla

      Tuossa viestissäsi on muutama ajatusvirhe.

      1. Taloyhtiö on käyttänyt edukseen Soneran tarjouksen, sillä kun kaapelikanavat ovat avoinna, niin kuidun asennus sujuu helposti. Taloyhtiö on tässä tapauksessa antanut luvan Soneralle vetää kuitu talojakamoon ja laittaa sinne tarvittavat päätelaitteet. Päätelaitteiden sähkönkulutus ei aiheuttane ongelmaa taloyhtiölle?

      2. Soneran valokaapelin kautta on mahdollista saada taloyhtiön laajakaista- ja tv-palvelut, mutta laajakaistapalveluista pitää päättää yhtiökokouksessa. Näin tehtiin meillä kevään yhtiökokouksessa.

      3. Vaikka taloyhtiön laajakaista kytketään jokaiseen huoneistoon, niin käytännössä asukas tekee ensin sopimuksen Soneran kanssa laajakaistaan liittymisestä ja liittyy esim. VDSL2-modeemilla heidän järjestelmään. Yhteys kytketään vasta sitten, kun asukas on tehnyt sopimuksen.

      4. Kaikki vanhat yhteydet ovat edelleen käytettävissä, eli mitään ei pureta pois omatoimisesti.

      5. Jos valitsette jossain vaiheessa taloyhtiön laajakaistan operaattoria, niin pelikenttä on avoin ja voitte pyytää tarjoukset useammalta operaattorilta. Siinä vaan helposti, että Sonera on etulyöntiasemassa, sillä heillä on kuitu jo valmiina talojakamossanne. Osakas maksaa osaltaan taloyhtiön laajakaistan kulut vastikkeen kautta, mutta se ei velvoita asukasta käyttämään ainostaan sitä, vaan operaattorin valinnan vapaus on edelleen olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1226
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      231
      1210
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1088
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      980
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      973
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      959
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      829
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      822
    Aihe