"Ihana helleaalto"!

Ilmatieteen laitos antoi sunnuntaina varoituksen tukalasta helleaallosta, joka voi kestää tiistaipäivästä torstai-iltaan. Maan etelä- ja keskiosassa helleaallon todennäköisyys on 30 prosenttia.

Tukala helle tarkoittaa, että päivän maksimi lämpötila 27 astetta ja minimilämpötila 14 astetta. Hellevaroitus annetaan, jos jollekin alueelle ennustetaan tukalaa hellettä vähintään kolmen vuorokauden ajaksi.

Suomi on hullu maa! Kun on vähän ja harvoin lämmintä niin pitäisi nauttia,eikä varoitella! Monessa etelän maassa on läpi vuoden paljon lämpimämpää ja siellä elää vanhukset,sairaat ja terveetkin elossa pysyen!?
9164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lämpötilaa ei voi katsoa absoluuttisena totuutena.Täytyy huomioida myös kosteusprosentti joka vaikuttaa kovasti asiaan.Varsinkin nyt kun on puhuttu tänne etelään 25astetta ja jatkuvaa sadetta.Ollaan kuin sademetsässä

Joo etelässä on lämpimämpää ja kosteampaa.Siellä asuvat ovat tottuneet niin ulkoisesti kuin sisäisestikkin(fysiologisesti)noihin lämpötiloihin.
Sen asian todistaa mm se että etelämaalaiset valittavat suomessa kylmyyttä kun on 20astetta.

Äänestä

Klo 8,35: ulkon vaarallisen kuuma ilma, jonka takia vanhusten ja muiden riskiryhmäläisten on pitäydyttävä sisällä ja suljettava kaikki ikkunat mieluummin moltohveilla!

Äänestä

Etelän maissa myös osataan elää kuumuus huomioiden:

-aktiivinen aika on aikaisesta aamusta myöhäiseen iltaan LUKUUN OTTAMATTA päivän kuuminta aikaa, jolloin ollaan varjossa tai sisätiloissa lepäilemässä

-ikkunoissa on luukut, jotka pidetään kuumalla kiinni ja viileällä säällä auki

-pidetään auringossa suojaavia ohuita ja vilpoisia vaatteita päällä

Meillä Suomessa taas rynnätään rannalle ihoa käristämään juuri siihen aikaan päivästä, kun siellä nimenomaan ei pitäisi olla ja päästetään kaikki auringonvalo sisäilmaa kuumentamaan.

Äänestä

Meillä Yliopistonkadulla on lämmitys ollut poissa päältä jo Vapusta. Yksiössäni on kylmä kuin Ryssän helvetissä. Kuka kertoisi mistä saisin päästettyä edes pikkisen lämopä reumatismin vaivaamille nivelilleni.

Äänestä

Meillä kuule rivitalossa sama juttu. Heti kun aurinko keväällä lämmittää vähänkin pidempään, niin lämmitys seis. Pattereita jos koittaa, niin ne oikeen hohkaa kylmää. Mä hankin honkkarista paksut valkoset oisko jotain angoraa jotain muuta villaa olevat sukat. Ne jalassa mun reumaset varpaat ei särje ja palele melkeen ollenkaan. Tulehtuneille nivelille kyllä suositellaan kylmähoitoa, mut ei sentään koko keholle.

Äänestä

Mun pieni kerrostaloyksiö kyllä muuttuu mahdottomaksi helteellä eli tukalat on oltavat.

Riippuu paljon siit, kuinka ja missä asuu!

Äänestä

En ymmärrä ihmisiä jotka tykkää olla suorassa auringonpaisteessa yli 24 asteen lämmössä. Minusta se on lähinnä kidutuskeino.

Äänestä

Ne on niitä ihmisiä kun haluaa melanooman itselleen

Äänestä

Torstai 27.6.2013 klo 06.01

Viime vuosien tutkimukset viittaavat siihen, että aurinko voi kohtuullisissa määrin otettuna jopa suojata joiltakin syöviltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairas kansa tää kirjoitti:

Ilmatieteen laitos antoi sunnuntaina varoituksen tukalasta helleaallosta, joka voi kestää tiistaipäivästä torstai-iltaan. Maan etelä- ja keskiosassa helleaallon todennäköisyys on 30 prosenttia.

Tukala helle tarkoittaa, että päivän maksimi lämpötila 27 astetta ja minimilämpötila 14 astetta. Hellevaroitus annetaan, jos jollekin alueelle ennustetaan tukalaa hellettä vähintään kolmen vuorokauden ajaksi.

Suomi on hullu maa! Kun on vähän ja harvoin lämmintä niin pitäisi nauttia,eikä varoitella! Monessa etelän maassa on läpi vuoden paljon lämpimämpää ja siellä elää vanhukset,sairaat ja terveetkin elossa pysyen!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu