Juhannuksen jätekokot

Jätekukko

Jälleen kerran ovat lukuisat kokkotulet roihunneet ja nähdyn perusteella sitkeä ympäristönvastainen roinanpolttoperinne jatkuu.

Näin ainakin Rääkkylän Kivisalmessa, missä vuosikymmenet rantavedessä töyräällä oleva kokonpohja pullistelee luvattomasti hävitettyä roinaa.

Näkyi olevan jopa sähkökeskuksen osia,alumiinitölkkejä,folioita ja lopuksi sinne oli heitetty vielä tanssien jälkeiset jäteroinatkin hiilloksille.Eli jätehuollon vastuita kierretään muutaman lantin säästön toivossa kai.

Ympäristönsuojelu on todellakin kuollut lain kirjain nykyisin, minkaanlaista valvontaa ei ole, joten jätehuollon kiertäminen onnistuu ihmisiltä jotka eivät piittaa yhteisestä elintilastamme pätkän vertaa, kunhan roinasta pääsee ilmaiseksi eroon.

Siinä meni juhannustunnelmat hyvinkin matalalle, taas kerran. Samassa paikassa oli edellisvuonnakin kokkoon laitettu muovia ja näkyi siellä jokusia kyllästettyjä laudankappaleitakin.

Todettakoon, että näitä roinakokkoja on osunut vuosien saatossa vähän jokapuolella eteen ja muutosta ei tule, kun viranomaistoiminta puuttuu kokonaan ja ympäristörikoksista ei edes puhuta oikeilla termeillä.

Homma kuitataan vain roskien poltto nimikkeellä, vaikka hävitetään haitallisia ja myrkyllisiä ongelmajätteitä.

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtyjkj

      eipä nuo tainnu kovin sinunkaan terveyttäsi haitata,tuskin sen enempää kuin somalien lentely Suomen ja somalian välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      242
      7423
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      229
      4344
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1795
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      73
      1654
    5. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1154
    6. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      134
      1132
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1067
    8. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      128
      956
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      941
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      103
      894
    Aihe