Selkärankareuma nuorella iällä

hei kaikki. varmasti tälläinen ' keskustelu ' on täällä, mutta en vaan löytänyt. Joten tein uuden.
Kyselisinkin minkä ikäisenä te olette sairastuneet selkärankareumaan?
Itse sairastuin nyt tässä, 16vuotiaana, Oireina kova alaselkä/selkä kipu, niskat pahasti jumissa, polvet , jalat, kantapäät ovat yhtä äkkiä kipeinä. Tuloksissa kävin, ja testi oli positiivinen, lääkäri aika piakkoin.
Millaisia oireita teillä on ollut? ja kertoisitteko omasta selkärankareumastanne?
kiitos paljon !!
6421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ravinnolla voi saada oireet pois kokonaan.

Parhaimmillaan ruoka on lääkkeesi ja pahimmillaan aiheuttaa sairautta.

Muista riittävä D-vitamiini.

”Olkoon ruoka lääkkeesi ja lääke ruokaasi” –Hippokrates

Äänestä

Hiiva, maito, gluteeni ja sokeri pahentavat reumasairauksia. Reumasairaudet juontavat kaikki juurensa suoliston huonosta kunnosta ns. vuotava suoli. Joten nyt kannattaisi jättää kaikki epäterveellinen ruoka pois, ja saat reumasi kuriin. Tuon D-vitamiinin lisäksi muista probiottit eli maitohappobakteerit!!!

Äänestä

Hauskasti kävi tänään, kun olin lääkäriin menossa kovien selkäsärkyjen kanssa, lääkäri ei suostunut ottamaan edes vastaan koska olin käynyt samasta syystä pariviikkoa aikaisemmin vastaanotolla, jolloin tohtori suostui antamaan kaksipäivää sairauslomaa. Minulla on selkärankareuma joka aiheuttaa kovat kivut enkä siksi öisin pysty oikein nukkumaan, saatikka tekemään ruumiillista työtä. Mutta lääkärin mielestä ei tarpeeksi hyvät perustelut olla poissa. Ensimmäisellä kerralla ei tutkinut löi vain lapun kouraan ja lähetti pois, valitettavasti vain kivut jatkuvat. Onko tämä yleinen mielipide lääkäreiden keskuudessa, että kyseiset kivut eivät ole tarpeeksi kovat siihen että lääkäri antaisi saikkua?

Ikää minulla on 21-vuotta, ja mielestäni kyseisen lääkärin toiminta oli törkeää. se on mukava selvitellä töissä että miksi olin poissa ilman lappua, toivottavasti saan toiselta lääkäriltä takautuvana kunhan selvitän tilanteen.

Äänestä
  • tee ihmeessä valitus lääkäristä! Kyllä selkärankareumaatikon täytyy saada asiallista hoitoa ja lepoa siinä missä tavan flunssapotilaatkin. Silloin kun kipuja tuntuu,niin tulehdus jyllää nivelissä. Itse ollut monta kuukautta jo sairaslomalla putkeen,ja jatkoja hakiessa ei lääkäri ole yhtään epäillyt kiputiloja,s.loma jatkuu... Kävely vaikeaa polvien takia,alaselän vuoksi ei voi olla seisaallaan pitkään,ei makuulla pitkään,ei kävellä...tekemiset tosi vähissä. Kyynärsauvat apuna. Ootella vaan että lääke joskus puraisis. Kyllä lääkäreillä on vastuunsa ja jos ei hoitoa saa,niin eikun vaan valituksia,muuten ei mikään muutu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rosita - kirjoitti:

hei kaikki. varmasti tälläinen ' keskustelu ' on täällä, mutta en vaan löytänyt. Joten tein uuden.
Kyselisinkin minkä ikäisenä te olette sairastuneet selkärankareumaan?
Itse sairastuin nyt tässä, 16vuotiaana, Oireina kova alaselkä/selkä kipu, niskat pahasti jumissa, polvet , jalat, kantapäät ovat yhtä äkkiä kipeinä. Tuloksissa kävin, ja testi oli positiivinen, lääkäri aika piakkoin.
Millaisia oireita teillä on ollut? ja kertoisitteko omasta selkärankareumastanne?
kiitos paljon !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu