Selkärankareuma nuorella iällä

Rosita -

hei kaikki. varmasti tälläinen ' keskustelu ' on täällä, mutta en vaan löytänyt. Joten tein uuden.
Kyselisinkin minkä ikäisenä te olette sairastuneet selkärankareumaan?
Itse sairastuin nyt tässä, 16vuotiaana, Oireina kova alaselkä/selkä kipu, niskat pahasti jumissa, polvet , jalat, kantapäät ovat yhtä äkkiä kipeinä. Tuloksissa kävin, ja testi oli positiivinen, lääkäri aika piakkoin.
Millaisia oireita teillä on ollut? ja kertoisitteko omasta selkärankareumastanne?
kiitos paljon !!

6

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin miulla
    • 100µg

      Ravinnolla voi saada oireet pois kokonaan.

      Parhaimmillaan ruoka on lääkkeesi ja pahimmillaan aiheuttaa sairautta.

      Muista riittävä D-vitamiini.

      ”Olkoon ruoka lääkkeesi ja lääke ruokaasi” –Hippokrates

    • srr

      Hiiva, maito, gluteeni ja sokeri pahentavat reumasairauksia. Reumasairaudet juontavat kaikki juurensa suoliston huonosta kunnosta ns. vuotava suoli. Joten nyt kannattaisi jättää kaikki epäterveellinen ruoka pois, ja saat reumasi kuriin. Tuon D-vitamiinin lisäksi muista probiottit eli maitohappobakteerit!!!

    • perehtyjä
    • AikasTörkee

      Hauskasti kävi tänään, kun olin lääkäriin menossa kovien selkäsärkyjen kanssa, lääkäri ei suostunut ottamaan edes vastaan koska olin käynyt samasta syystä pariviikkoa aikaisemmin vastaanotolla, jolloin tohtori suostui antamaan kaksipäivää sairauslomaa. Minulla on selkärankareuma joka aiheuttaa kovat kivut enkä siksi öisin pysty oikein nukkumaan, saatikka tekemään ruumiillista työtä. Mutta lääkärin mielestä ei tarpeeksi hyvät perustelut olla poissa. Ensimmäisellä kerralla ei tutkinut löi vain lapun kouraan ja lähetti pois, valitettavasti vain kivut jatkuvat. Onko tämä yleinen mielipide lääkäreiden keskuudessa, että kyseiset kivut eivät ole tarpeeksi kovat siihen että lääkäri antaisi saikkua?

      Ikää minulla on 21-vuotta, ja mielestäni kyseisen lääkärin toiminta oli törkeää. se on mukava selvitellä töissä että miksi olin poissa ilman lappua, toivottavasti saan toiselta lääkäriltä takautuvana kunhan selvitän tilanteen.

      • nivelnikamareuma

        tee ihmeessä valitus lääkäristä! Kyllä selkärankareumaatikon täytyy saada asiallista hoitoa ja lepoa siinä missä tavan flunssapotilaatkin. Silloin kun kipuja tuntuu,niin tulehdus jyllää nivelissä. Itse ollut monta kuukautta jo sairaslomalla putkeen,ja jatkoja hakiessa ei lääkäri ole yhtään epäillyt kiputiloja,s.loma jatkuu... Kävely vaikeaa polvien takia,alaselän vuoksi ei voi olla seisaallaan pitkään,ei makuulla pitkään,ei kävellä...tekemiset tosi vähissä. Kyynärsauvat apuna. Ootella vaan että lääke joskus puraisis. Kyllä lääkäreillä on vastuunsa ja jos ei hoitoa saa,niin eikun vaan valituksia,muuten ei mikään muutu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      212
      6748
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      303
      4683
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3616
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3434
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      260
      2648
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe