Jos ennen suviseuroja sanon tämän porukoille, niin ainakin sana kulkee äkkiä siitä.
Mikä aika paras kieltää usko?
Hiljainen29
24366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Parasta olisi että älyäisi irtaantua silloin kun on vielä nuori. Että ei ole suurta perhettä ympärillä jotka on kasvaneet myös tähän uskoon. heidän kaverit on rauhanyhdistyksellä jne.
Älä viiti Melperi. Kyllä nämä sun jutut tiedetään. Säälittävä.
Metsään meni.
Yritä päästä tuosta vainoharhaisuudesta.
Olet jo kieltänyt uskosi. Tee parannus ja usko evankeljumi. Kieltäminen harmittaa sinua joskus vielä kovastikkin ja palaaminen on kivuliasta.
Vanhemmmiten ihminen jää herätysliikeken vangiksi, vaikak haluaisikin oirtaantua.
"Vl-uskossa kulkeminen on kohdallani muodostunut enemmän ristiksi kuin lahjaksi, tunnustaa keski-ikäinen vanhoillislestadiolainen mies. – Miksi edelleen tunnustan uskoani? Miksi en pane näille omassa elämässään virheettömille (niin kuin he kuvittelevat) hoito- ja vahti”pyhimyksille” kovan kovaa vastaan ja sano suoraan että -”nyt riitti”. Miksi?
Siksi, koska on liian paljon siteitä näihin vl-ympyröihin."
http://freepathways.wordpress.com/2011/11/26/lahipiirissa-romahtaa-jos/
Kaikella on aikansa, sanoo Saarnaaja.
Se on ihan sama milloin siitä kerrot, yhtä paljon se harmittaa ja sana leviää yhtä nopeasti. Jos olet tosissasi niin aina parempi mitä nopeammin sen sanot. Sinä voit itse päättää milloin lähdet, mutta paluu ei ole enään päätettävissäsi.
En usko että haluaisin palata takaisin, ainakaan tähän samaan mielentilaan ja tilanteeseen.
" Sinä voit itse päättää milloin lähdet, mutta paluu ei ole enään päätettävissäsi. "
Onko se sinusta "nuori!!!!" jäämistä ja uskoa, jos jää muodon vuoksi?
Jäämisen pitää olla ihmisen sisällä omassa sielussa. Ei liikkeeseen kuuluminen ketään pelasta niin kuin tunnut ajattelevan. Emme elä ratkaisukristillisyydessä se pitäisi muistaa. Jotenkin on nurinkurista, että vanhoillislestadiolaisuudessa tuomitaan (ihan oikein) uskonratkaisujen tekeminen ja päätökset uskoa. Opetetaan, että kyseessä on kutsujan armo. Ja sitten kun on kyse vanhoillislestadiolaiseen liikkeeseen syntyneistä, onkin "uskoaratkaisujen" tekeminen mahdollista. Haloo!!
Onhan se houkuttelevaa ajatella, että siellä seuroissa istumalla se usko jotenkin putkahtaisi sinne jälkikasvun päähän, mutta ei se niin mene valitettavasti. Viittaako avaajan nimimerkin Hiljainen29 ikään 29, silloin ainakin ihminen on jo murrosiän kriisit hoidellut ja oma sisäinen sieluntila asianomaisen omassa tietoisuudessa ja mietittynä. Ei se enää ole hänen päätettävissään yhtään sen enemmän kuin jos lähtee fyysisestikin pois. Parannus ei ole liikkeeseen palaamista vaan jotakin muuta. "oksat pois" -olotila, minkäs teet.
Onko sama mielentila ja tilanne suhteesta ihmisiin vai uskossa Jumalan pojan sovitustyöhön. Minä olen ollut lähdössä monesti tämän ihmisyhteisön takia (johon en oikeastaan silleen kuulu) mutta kuuntelemalla netistä olen saanut itselleni, minkä lisäksi tavallinen messu on mieltä rauhoittava kokemus.Kukaan ei kysy mitään, kukaan ei vaadi mitään, ainoa mikä puhuttelee on virren sanat, rauha, luettu sana itsessään, ehtoollinen. Jos mielessäsi on vielä jotakin jäljellä messustakin voi olla apua. Tuhannen ja yhden kysymyksen kanssa olen palannut sieltä hämyisestä kirkosta takaisin.
Jo ajatuksilla ja tekemisilläänkin voi kieltää uskon. Se on joko tai.. Saahan siellä seuroissa tottakai käydä kuuntelemassa puhetta muodon vuokski jos ei uskalla sanoa että ei enää halua olla uskovainen. Ittiään siinä vaan huijaa!
>Jo ajatuksilla ja tekemisilläänkin voi kieltää uskon.
Kerrohan, missäpäin Raamattua tuo juttu on!
Suviksissa la-illan aikana otettu viinihörppy ehtoollisella("taskumatti" myös lisänä) grillillä käynnin jälkeen. Itse lähdin pois jo v. 1996.
puoli kolmelta kuulostaa hyvältä
Paras aika sallia usko on 20:00-23:00. Kieltämiseen voitaneen varata muut ajat ottamatta erityisemmin kantaa parhaaseen aikaan.
Jos olet vielä kovin nuori, niin lähde sitten kun olet taloudellisesti itsenäinen. Muuten painostus voi olla aivan sietämätöntä. Muussa tapauksessa kannattaa lähteä heti kun tuntee olevansa siihen valmis.
Vl-liikkeestä lähteminen voi olla elämäsi paras päätös. Voit alkaa elää itsesi näköistä elämää ilman, että kaiken maailman sekopää-vl:lla on sananvaltaa elämääsi.
Onnea matkaan!
Uskosta luopuminen ei ole sama asia kuin jostain uskonyhteisöstä eroaminen!!!! Uskoa voi vieläkin Jeesukseen omana vapahtajanaan, vaikka ei kuuluisi mihinkään yhteisöön, kirkkoon tai seurakuntaan! Uskosta luopuu se, joka eroaa Jeesuksesta.
Niin juuri. Uskollisuus yhteisölle ei ole sama kuin uskollisuus Jumalalle. Itse olen pettynyt lähes jokaiseen yhteisöön tänä aikana. Erotan sen kuitenkin Jeesuksesta. Maailma on korrupti, raaka ja tulee aina vain pahemmaksi. Mutta se on ihmisten itsensä syy.
Paljon on ninikristittyjä, joilla on vain se pään tieto uskosta ja uskovat Jumalan olemassaoloon ja raamattu sanoo että riivaajatkin uskovat ja vapoisevat.
Pitää uudestisyntyä ja tässä linkissä on ohjeet miten sen voi tehdä http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen
Uskonnollisesta liikkeesta voi lähteä, mutta älä lähde pois Kristuksesta.Mikään kirkkokunta ei ole sinun syntisyytäsi sovitanut Jumalan kanssa. Se on yksin Jumalan teko Jeesuksessa Kristuksessa. Harrasta henkilö kohtaista Raamatun lukemista ja rukousta.
Rukoile Jumalalta johdatusta, Hän on voimallinen osoittamaan sinulle kristittyjen yhteyden jostakin muualta.
Kristus ja kristus... kyllä olette aivopestyä idioottia porukkaa.
Hyi H*LVETTI että tuollaisia voi vielä nykyaikana olla.
Tarkoitat kait irtautumista yhteisöstä mikä ei ole sama asia kuin uskomisen lopettaminen.
Valtaosa pitää vl-herätysliikkeestä eroamista elämänsä parhaana tekona. En ole kuullut kenenkään katuvan.
Se on eri asia kuin uskon kieltäminen. Usko Jeesukseen ei sitoudu vl-herätysliikkeeseen.
Pelkästään iloinen asia, että nuoret eivät enää usko tuohon keksittyyn roskaan.
Kristinusko tulee häviämään Suomesta. Onneksi.
Kun olin lapsi, niin vanhoillislestadiolaiset halveksivat perhettäni. Tekivät minulle palveluksen! Ei ole tarvinnut olla elämän aikana kokemassa heidän ylenkatsettaan!