Kuinka pitkän matkan päivässä voi purjehtia?

Kysynvain123

Saaristossa seilanneet kaksi nuorta ovat kiinnostuneet pitkien matkojen purjehtimisesta. Otsikon kysymykseen etsimme vastausta, sillä omakohtaisia kokemuksia löytyy vain 1-5 päivää kestäneistä reissuista.

11

3008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PitkiäMatkojaPurjeht

      Noin 100...120 nm jos on jatkuvasti kulussa ympäri vuorokauden.
      Juurikaan enempää ei purjeveneillä pääse etenemään.

    • 9 ... 900 mpk
    • Kuoriainen2

      Itse täräytin juhannusviikonloppuna siirtopurjehduksen Porvoosta Nauvoon. Tein sen kahdella yöpymisellä, ekana päivänä 65 mailia (14h), seuraavana 48 (10h) ja kolmantena 15 (3h). Ajoin koneella matkasta n neljänneksen, joko olemattoman tuulen tai muun touhun takia. Keskinopeus pysyi melko hyvin siellä neljän-viiden solmun haminoilla. Sanoisin että tuollainen 70 mailia päivässä alkaa jo olla sietokyvyn rajoilla, jos et pääse välillä nukkumaan....

    • 20'

      Lys-luku korreloi melko hyvin. Kerro venee Lys-luku 100 mpk:lla niin saat tietää kuinka paljon ko. veneellä on *keskinmäärin* mahdollista taittaa matkaa purjeilla / vrk.

      • Remiserkkimerkki

        Viikkoa ennen juhannusta Taalintehdas - Hanko - Espoo.
        Hankoon 22 mpk, noin 4 tuntia. Yö Hangossa.
        Hanko - Espoo 10 tuntia ja noin 65 mpk yhtä soittoa. Molempina päivinä reipas tuuli SW / S -suunnilta. Veneenä Albin Viggen.


      • FF 27 Charlotta
        Remiserkkimerkki kirjoitti:

        Viikkoa ennen juhannusta Taalintehdas - Hanko - Espoo.
        Hankoon 22 mpk, noin 4 tuntia. Yö Hangossa.
        Hanko - Espoo 10 tuntia ja noin 65 mpk yhtä soittoa. Molempina päivinä reipas tuuli SW / S -suunnilta. Veneenä Albin Viggen.

        6,5 solmun keskinopeus lys 0,97 veneellä on kyllä erinomainen suoritus. Mun olisi muuten varmasti vaikea uskoa, mutta eilen löysin youtubesta tämän:

        http://www.youtube.com/watch?v=YIfXpLMyKeY

        IF:illä 8 solmun keskinopeus ja huiput 11,2 solmua.


      • Seppomartti

        Ei taida olla käyttökelpoinen kaava tuo 100 x LYS. 38-40ft veneellä vrk- matka avotuulessa on noin n.200 mpk eikä lys mitenkään voi olla 2.0. Olisikohan runkonopeus x 24 parempi kaava vrk- maksimien kalkuloimiseen. Jatkuva runkonopeuden ylittäminen 24 tuntia on mahdollista esim. pasaatissa mutta muutoin poikkeuksellista.


      • Remiserkkimerkki
        Seppomartti kirjoitti:

        Ei taida olla käyttökelpoinen kaava tuo 100 x LYS. 38-40ft veneellä vrk- matka avotuulessa on noin n.200 mpk eikä lys mitenkään voi olla 2.0. Olisikohan runkonopeus x 24 parempi kaava vrk- maksimien kalkuloimiseen. Jatkuva runkonopeuden ylittäminen 24 tuntia on mahdollista esim. pasaatissa mutta muutoin poikkeuksellista.

        Siinäpä se, LYS sisältää kaikki mahdolliset tuulet, sekä tyvenet että myrskyt, tai siis eikö se näin ole?

        Tuo viggenin siirto meni noin nopeasti, koska tuuli oli juuri sellainen, että molemmat purjeet vielä vetivät, joskin jossain väylän mutkissa oli täysmyötäinenkin. Toisaalta esimerkiksi Porkkalan selän yli pääsi Fagerholman MV-aseman alapuolelta oikoreittiä oikein vetävässä sivu-sivumyötäisessä. Toisekseen tuuli niin paljon, että käytössä oli koko ajan reivattu iso ja pienmpi fokka, nekin olisivat olleet tiukemmilla tuulensuunnilla melkein liikaa.

        Hauska tapa mennä Helsinkiin muuten :=D


    • -Mika-

      Riippuu tuulista ja veneestä ja purjehdusalueesta sekä purjehdustavasta.
      Paras päivämatka mulla on ollut 200 mailia/vrk. Mutta se oli Atlantilla ja ARC:ssa ja isolla veneellä. Itämerellä paras päivämatka taitaa olla vajaa 150 mailia/vrk, se oli matkalla Helsingistä RIgaan ja myös ympärivuorokautista purjehdusta.

      Rannikkopurjehduksessa (siis siten, että yöt ollaan maissa) on päivämatkat yleensä välillä 40 -80 mailia välillä Helsinki-Hiittinen, joka on tavallaan "pakollista siirtymää". Saaristomerellä sitten päivämatkat lyhenee, koska halutaan myös pysähdellä ja nähdä uusia paikkoja. Saatan ajaa väliä Hiittinen-Uusikaupunki vaikka viikon, kun pysähdellään paljon ja nautitaan kesästä. Ja toisaalta välin Utö-Pori heitin viimekeväänä yhden päivän aikana, kun oli siirtopurjehdus ja tiukka aikataulu.

      • Komppaan Mikaa, muuttujia on liikaa, että yksiselitteistä vastausta voisi antaa. Jo pelkästään se, jatkuuko matka yön yli vai pysähdytäänkö yöpymään, muuttaa ratkaisevasti asiaa. Jälkimmäisestä, jota voisi pitää "normaalina lomapurjehduksena", sanoisin, että on mielekkäämpää mitata aikaa kuin matkaa.


    • vertailuksi

      Purjehdusaika Den Helderistä

      Brunsbutteliin meillä oli 29h 45min ja matkaa kertyi 197 mailia.

      Keskinopeudeksi tälle legille tuli runsaat 6,5 solmua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5466
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3721
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3283
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2565
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2152
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2077
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1886
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1368
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe