Aina vain enemmän. Minun kanssani saat olla juuri sellainen kuin olet. Minä "näen " sinut. Et ole täydellinen, kuten en minäkään, mutta sinä olet sinä ja juuri sinuun olen rakastunut!
Rakastan sinua mies
Sinut haluan
28514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ai minäkö?
Sinä, jos olet hän joka uskaltaa myöntää olevansa myös herkkä ja heikko, vaikka muuten vahvuuttakin hänestä löytyy. Sellaista miestä minä rakastan.
Jos saan udella niin oletko jakanut reikääsi tälle kyseiselle miehelle ?
miten niin ei ole täydellinen?
Ei kukaan meistä ole.
Ai , no tämä ei ole minulle koska minä olen kova, karu, suorasanainen, ja aivan saatanallinen painajainen kaikille niille, jotka ovat kusipäitä!
Ai, mutta tämä menikin miehelle, joten menköön nyt kuitenkin vastauksena muiden joukkoon.:D
Nuokusipäät ovat niitä sivistymättömiä moukkia, jotka eivät vaan tajua ennenkuin heille se avataan vasten kasvoja riittävän selkeästi.
Ja SILTI he luulevat että he ovat jotakin ainutlaatuisen erimomaisia omassa maailmassaan ja voivat tehdä mitä haluavat!
Se ei mene näin koskaan, ja minulta on mistä ammentaa, sen VOIN sanoa!
Minä NIIN tiedän heidät!
Yksikin viisasteluksi tulkittava sana heiltä, niin he saavat kuulla tavalla tai toisella mistä kana oikeasti kusee! Se on näin ja minulle ei kannata alkaa vittuilemaan tai luulemaan itsestään liikoja.
Ja minulla on ystävinä lakimiehiä, lääkäreitä, poliiseja ja sitten niitä alamaailman kovia karuja tyyppejä, jotka ei tykkää, kun ihmiset eivät tajua!
SIVISTYS on se, joka näiltä ääliöiltä puuttuu, sori vain ja se on jatakin niin itkettävän surullista että en tiedä mitä niiden kanssa voi tehdä kuin vittuilla, kun ne ei vaan ymmärrä.....
Ne tajuaa vasta sitten kun niille avaa varsin karulla tavalla HEIDÄT itsensä.
Surullista mutta todellista. Mutta ei vaan pää kestä enää yhtään idioottia!
Jos heille sanoo kaiken riittävän taitavasti ja omat rajansa tuntien niin pystyy heitä ohjaamaan edes johonkin helvetti muuhunkin kuin siitä omasta itsekeskeisyydestä kumpuavaan "ei millekään" jotakin muuta, KELE!
Ja mulle saa vittuilla, mutta minulle se tehdään kirjallisessa muodossa, varmuuden vuoksi.
Tuollaisiin ei voi koskaan luottaa liikaa, joten siksikin kirjallinen viestintä on parempi kuin puheen muodossa tuotettu teksti.
Aikuiset, jotka ovat varttuneet sellaisiksi itse. Se on vaarallista.
Ja vetoan teihin pienten lasten vanhempiin:
Kasvattakaa niitä lapsia.
Heidän pitää:
pestä hampaat aamuin illoin vaikka he eivat halua
tehdä läksyt joka päivä, ja jos he eivät jaksa, niin olkaa mukana läksyjen teossa
sovitelkaa riitoja kaveripiirissä: Oma lapsi ei ole ain oikeassa mutta kuulkaa tunne ja tuntekaa itsenne ja olkaa joviaaleja
huone pitää siivota
sopikaa viikko/kuukausirahasta ja sen velvotteista
vaatikaa heilta kunnioitusta itseänne kohtaan
vanhemmille: tuntekaa tunteita ja sanoittakaa ne rehellisesti lapsillenne
Olkaa kiinnostuneita yhteiskunnan tilasta
ja ennenkaikkea:
Olkaa avoimia ja ennakkoluulottomia aikuisia ( jos niitä on niin älkää siirtäkö niitä lapsiinne)
Olkaa järkeviä, aikuisilla on tapana mennä mukaan joukkohysteriaan kuten sopulit, joten eläkää kuukausi tai kaksi ennenkuin otatte kantaa riittävän kuohuttaviin tilanteisiin.
Ja yrittäkää edes ymmärtää mistä on kyse. JOOKO?
Ai niin unohdin, kädet pitää pestä AINA kun tullan ulkoa tai aletaan syömään. AINA.
Tarvittaessa pitää tehdä myös testi, eli haistella onko käyetty saippuaa....
Ainakin pojilla saippua tuntuu unohtuvan...... että pitää pestä!Ja kun ollan ruokapöydässä, niin alapääjutut jätetään vessaan, keskitytään siihen että syädään, mutta saa jutella jos on kivaa asiaa.....
Ja tuo käsien pesu pitää muistaa myös ulkona syödessä. Pestään kädet.
Ja keskitytään syömiseen ja aikuiset mustavat jututtaa lapsia, jotta ruokailutilanne olisi hyvä!
Sitä hampparia Ei vedetä noin vain mättönä, ono selvä, eli ruokaa sekin on!
On nimittäin aivan sairaan noloa, JOS aikuisena jää kiinni siitä, että tulet ruokapöytään ilman että sulla on perusasiat hallussa.....
Niin nuorena sitä on vitsa väännettävä,,,
Ja ne pienet käytöstapojen elkeet tekevät monesti pojasta miehen, sori vaan.....Miehen pitää osata tietyt jutut, se vaan on näin.
Se tämä elämä ei ole muutakuin pienten merkityksellisten asioiden oppimista....
Ja se kaikkein tärkein: JOS EI OLE MITÄÄN OIKEAA SANOTTAVAA, NIIN OLE HILJAA! Voit kommentoida korkeintaa ruokaa sivistyneesti ja jos todellakin on niin että et osaa sanoa mitään niin ole hiljaa. SINUN ei tarvitse pitää huolta siitä, että muut saavat osansa,
Ja sitä ruokaa kommentoidaan vain, jos siinä on jotakin joka vaatii sitä, mutta muista, ole mieluummin hiljaa. Sulla ei ole tarpeeksi viisautta ottaa harteillesi koko pöytäseuruetta! PISTE
JA juttu on näin arvon vanhemmat: Teidän lapsilla EI OLE riittävästi viisautta kantaa huolta siitä, että koko seura pöydässä tulee huomioiduksi. Riippuu tosin seurasta, mutta noin yleensä ottaen, käytöstavat!! Enkä puhu mistään kaverikekkereistä, joissa saa irroitella milensä mukaan, jos joku luuli jo jotakin vapauden riistoa! KELE!
Eli hiljaa hyvä tulee.
hyvää yötä. ;)
Taidat kasvattaa jotakin levotonta kaikkimulleheti kakaraa....jolla on sitä ja tätä ja joka ei tiedä mitä seuraavaksi haluaisi ja kuinka monta kamua on fbssä,,, älä sinä kommentoi mulle, kiitos.
On nimittäin aika pelottavaa että 18 v teinillä on 589 kaveria fb:ssä ja luulee tietävänsä. Se on turmiollista ja kautta rantain tuhoon tuomittua.
Sori, tiedän kuinka maailma makaa ja tiedän, mistä tulevat todelliset herrasmiehet. Joten tuohan se kakara minun eteeni jututettavaksi, jooko?
Mutta sellaiselta toivon omien lasteni säästyvän.
JA MINÄ TIEDÄN, Sori vaan. Minulla on hänen ikäisiä sisaruksia, sukulaisia ja kaiken kokeneita. Että kyllä tämä yhteiskunta näyttää itse kullekin luulijalle.
On tainnut vähän ote lipsua kasvatusvaiheessa vai?
Mitä on nöyryys? Taitaa olla HYVIN vieras sana hänelle.... Ja se, miten kala ui, ei lopulta todista minulle mitään, se voi olla vain opittua näytyelemisen taitoa..... Millainen on ihminen, kuka sen lopulta määrittää?
Sen oikeasti päättää vanhemmat kasvatusvaiheessa.... Kun tietyt vaiheet on ohitettu, maailma kasvattaa sitten..
Ja meillähän on hyvä koulutusjärjestelmä, joka koulii ihmisen jos tarttumapinnat ovat suotuisat :)
Ja idiooteilla tarkoitan suurisuisia, mielipiteillään loistavia ääliöitä, jotka ottavat uudet tulokkaat esim. työpaikoille ns. projektiksi, joka pitää ajaa sisään tavalla tai toisella luottaen oman persoonansa vietävään viehätysvoimaan ja joka toisella sanalla tuo esiin tiedostamattaan sen, kuinka vähän hän ymmärtää yhtään mitään.
He ovat niitä, jotka hangottelevat muutosta vastaan. He ovat niitä, jotka eivät edes halua yrittää mitään uutta. He pitävät meteliä kuin kolisevat tynnyrit ja joita nuoremmat pelkäävät.
Ja he yrittävät aivan viimeiseen asti ja he ovat säälittävällä tavalla tiedottomia siitä, kuinka pihalla he ovat kuin lumiukko asioista ja jos joku siellä jostakin jotakin käsittää, se on hänelle jotakin niin suurta, että sitä pihdataan ja sillä yritetään kyykyttää suunnitelmallisesti vaikka joukolla.
On hauskaa seurata reaktiota, kun heidän ajatuksiaan ei vain ota vastaan -tai tietysti ottaa, mutta kyseenalaistaen ne -silleen fiksusti.
Heistä kumpuaa täydellinen itsekeskeisyys ja joku muu , josta ei edes halua saada tietäää!!!
Ps. Minua kannattaa kokeilla :)
Ja nyt on varmaan tuhannen taalan paikka kertoa kaikille, että en suinkaan, todellakaan tiedä kaikkea, mutta osaan erottaa ja ajatella ja kysyä MIKSI?
Minullahan on teoria taskussa ja aivan sairaan hyvin onkin.
Joten, jos kerrot että tämä tehdään näin ja minä kysyn pohjustaen tietoni ensin hänelle, että olisiko hänellä kenties siihen jotakin lisättävää, niin sitten jos on joku järjellinen selitys niin arvostan häntä ja hänen tapaansa pysyä ajan hermoilla..... Muussa tapauksessa kyllä mietin viisi kertaa, ennen kuin nielen mitään oppia.... Ja se pomottaminen kyllä jää melko pitkälle kakkossijalle, riippuen ihan ihmisestä ja hänen asenteesta.......
Ei voi mitään, mutta sellaisissa tapauksessa suodatan koko ihmisen moneen kertaan viitaten ym. teksteihin....
Kuriositeettinä voin ottaa tähän esimerkin aikuisesta, joka kävi kuuluvasti kusella, eli lorisutti ( todellakin, ei ollut kyse mistään ujopissasta) pönttöön noin minuutin ( se kuulosti iäisyydeltä) ja poistui vessasta sepalus auki ( vetäen sitä samalla kiinni)
*järkyttävää ja puistattavaa*
Ihan oikeasti, mitä tälläiselle voi tehdä????
Ai niin, mutta tosiaan, se hampaiden huoltaminen tulikin mainituksi jo....
En ole koskaan kohdannut työni ulkopuolella mitään vastaavaa ja kuinka uskomattoman epätodelliselta koko todellisuus näyttäytyi minulle....
Eli:
Kun käydään pissalla, pisstaan ja mielellään ei kuohuteta pöntön vettä...eli ei paineella vaikka kuinla mieli tekisi..... Ne metripissat ja poronkusemat ovat niitä "hyvän kaverin juttuja"
Ja jos on vieraita, pissataan siihen porsliinin seinään....Muuten sitten perheen kesken äänet ovat sallituja, jos efektejä haluaa,,,,
Ja pyyhitään roiskeet istuimelta! Kaikki poikien äidit, vaatikaa tätä!!!!!!
Ja ennen kaikkea, peskää ne kädet!!!
!
Ja puhun nyt jostakin aivan muusta kuin miehestäni...Täydelliseen on hyvä verrata!
-haise, hän tuoksuu dödölle tai hyvälle parfyymille
On Puhdas! ja siisti, en vedä vertoja hänelle... Säntillinen ja pedantti..... ja hän on täydellisyys ja hänestä ei mies parane MISSÄÄN muodossa, voi hyvä isä sentään, ei todellakaan! En koskaan ole nauranut niin sydämeni pohjasta, kuin hänen seurassaan.!
Puhuisinko älystä VAI viisaudesta, kumpi loukkaa vähemmän kun näillä palstoilla puhutaan ihmisestä?
Jätän sanomatta. Multa ei puuttu mitään niistä. Missään muodossa.
Joku valopää täällä retosteli molemmilla....
Kaikki on suhteellista.
Anoppikin oli mustis minun iloni aiheille, kun niin brutaalisti uskalsin nauraa appeni jutuille! Repikää siitä. Mutta minä nauran jos silta tuntuu!
Appi parka ja kaikki kunnia viisalle ja vahvalle mieheni kasvattajalle eli anopille!
Mun mielestä hyvin sanottu aloittajalla, ihan sydän lämpenee noista sanoista.
Noin se pitäisi olla eikä mitään pilvilinnoja ja yliampuvia mielikuva hahmoja?
Prinssit ja prinsessat on kaukana todellisuudesta, kun ajatellaan lähtökohtia parisuhteelle.
Sitten, kun alkaa olemaan yhdessä elettyä elämää (arkea ja juhlaa) sitten ymmärrän
näitä toisen arvostamisia. Hyvät lähtökohdat toimivalle suhteelle: yhteisen sävelen löytäminen (pelisäännöt), yhdessä tekeminen jne.