Maantiellä on 80km/h rajoitus ja tullaan risteykseen, missä on alennettu rajoitus 60 km/t. Kaukana risteyksen takana on uusi merkki 80 km/t.
Loppuuko 60 km/t rajoitus risteykseen tai vasta sitten kun on uusi 80km/t merkki?
Missä lainkohdassa asia kerrotaan?
Nopeusrajoituksen päättyminen
10
525
Vastaukset
- joopajoosua
60km/h rajoitus loppuu vasta kun tulee uusi rajoitus. Ei risteyksellä ole mitään merkitystä rajoituksen päätymiseen, ellei käännytä toiselle tielle.
- älope76
Edellisen vastaus oli jo oikea, vastaus löytyy :
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820182
sieltä kelaat kohtaan luku 3, liikennemerkit
liikennemerkeistä kohta 361 alkaen.- Anonyymi
Uusi tieliikennelaki astui voimaan 1.6.2020.
Tieliikennelaki 729/2018
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729
- uiytry
Entä, kun käännytään tältä tieltä toiselle eikä uutta merkkiä ole.
Onko silloin 80 yleisrajoitus?- kylläjoo
Jees joo, jos olet taajaman ulkopuolella, eli olet ohittanut viimeeksi taajama päättyy merkin, niin rajoitus on tällöin kääntymisen jälkeen se 80 km/h. Eihän sitä merkkiä tarvitse erikseen olla.
- mistä sitä tietää
Kaiken järjen mukaan, se merkki kyllä pitäisi olla. Kai sitä vois sitten selittää polliisille, että ajoi 80:tä koska uutta rajotusmerkkiä ei näkynyt.. Meniskö merkkien puuttuminen sitten jonkun tielaitoksen piikkiin? En tiedä.
- rantalehtoripa1
Kun käänyt pois maantieltä toiselle tielle, nopeusrajoitus ilman uutta nopeusrajoitusmerkkiä on joko 80 km/h tai 50 km/h riippuen siitä, ollaanko taajaman ulkopuolella vai taajamassa.
- a063
Rajoitus on voimassa KYSEISELLÄ tiellä kunnes toisin osoitetaan. Joskus tulee hankaluuksia esim. Y-risteys, kumpi oli se kyseinen tie. Aluerajoitus erikseen, sekin voi päätyä muutamilla eritavoilla esim. pihakadun alkamiseen.
- Anonyymi
Juuri näin. Nopeusrajoitus jatkuu samana aina samalla tiellä ajettaessa risteyksen jälkeenkin, jos liikennemerkillä ei muuta osoiteta. Sen sijaan käännyttäessä toiselle tielle, niin nopeusrajoitus palautuu yleisrajoitukseksi, jos liikennemerkeillä ei muuta osoiteta tai ei olla nopeusrajoitusalueella.
- Anonyymi
C32 Nopeusrajoitus
"Merkissä oleva luku osoittaa ajoneuvon ja raitiovaunun suurimman sallitun nopeuden kilometreinä tunnissa. Merkki on voimassa kyseisellä tiellä seuraavaan merkkiin C32–C34, E23, E24 tai E26 saakka. Merkin voimassaolo päättyy myös merkkiin E22, jollei välittömästi merkin E22 jälkeen ole liikennemerkillä osoitettu uutta nopeusrajoitusta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583713Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j823109Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin632310Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141520Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651309- 871159
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291019Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952