Tämmöstä.

ateisti.h.k.90

"Usko ja tieto ovat eri asioita. Usko on vain luja luottamus toiveeseen."

Kun pyydetään uskovaista todistamaan jumalan olemassaolon niin se ei onnistu. HAH! Kun ateistia pyydetään todistamaan ettei jumalaa ole niin sekään ei onnistu MUTTA MITEN VOI TODISTAA JOTAIN MITÄ EI OLE OLEMASSA?

Tänne kaikki PLUSSAT VAAN!

3

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hengen laet..

      Kyllä uudestisyntynyt tietää, että Hän elää; Jeesus on ilmestynyt ja Jumala elää arjessa.
      Henkimaailma on kyllä toinen todellisuus: Ei siinä päde aineellisen olemassaolon lait. Esim hengellisessä maailmssa ei ole aika- eikä matkaulottuvuutta. Tuhat vuotta voi olla yhtä aikaa yksi päivä, yksi päivä kuin tuhat vuotta (niin sanoo Raamattu). samoin valovuosi voi olla yksi vuorokausi tai sitten tuhat kertaa sen minkä volo kulkee vuosituhannessa ja tämäkin lie vain Jumalan tapa selittää että asiaa, että henkimaailamssa ei näkyvän todellisuuden kriteerit päde.
      Jumala loin maailan viikossa, mutta henkimaailamassa ei lasketa viikkoja. Jumala ilmaisee asioita ihmisen järjen rajallisuuden huomioon ottaen.

    • Ensiksi tähän usko kysymykseen. Hebrealaisille 11:1:" Usko on sen vakuuttunutta odotusta, mitä toivotaan, selvä osoitus todellisuuksista vaikka niitä ei nähdä." Onko kaikki sattuman tulosta ? Elämä, luontoympärillämme ?
      Vastaan lyhyesti. Roomalaisille 1:19,20:" koska se, mikä Jumalasta voidaan
      tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan,sillä Jumala teki sen heille ilmeiseksi.
      Sillä hänen näkymättömät ominaisuutensa ovat selvästi nähtävissä mmailman
      luomisesta lähtien, koska ne havaitaan siitä mikä on tehty, hänen iankaikkinen
      voimansa ja jumalallisuutensakin, joten he eivät ole puolustettavissa"

    • 1213

      Onko olemassa rakkautta?

      "Jumala on rakkaus, ja joka pysyy rakkaudessa, se pysyy Jumalassa, ja Jumala pysyy hänessä. Näin on rakkaus tullut täydelliseksi meissä, että meillä olisi turva tuomiopäivänä; sillä sellainen kuin hän on, sellaisia mekin olemme tässä maailmassa. Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa. Me rakastamme, sillä hän on ensin rakastanut meitä. Jos joku sanoo: "Minä rakastan Jumalaa", mutta vihaa veljeänsä, niin hän on valhettelija. Sillä joka ei rakasta veljeänsä, jonka hän on nähnyt, se ei voi rakastaa Jumalaa, jota hän ei ole nähnyt. Ja tämä käsky meillä on häneltä, että joka rakastaa Jumalaa, se rakastakoon myös veljeänsä."
      1 Joh. 4:16-21

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4481
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      504
      2405
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1961
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      17
      1722
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1503
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      1001
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      93
      890
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      808
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      115
      800
    Aihe