Jäiks, meniköhän liian pitkäksi?

epävarma

Hei kaikille!

Olen nyt vähän kahden vaiheilla. Sain juuri ensimmäisen tarinani valmiiksi ja kauhukseni tajusin sen olevan 156 000 sanaa pitkä, vaikka jaoin jo tarinan kahteen osaan. Kehtaanko lähettää tuollaista järkälettä kustantajalle, vai heittävätköhän he sen heti bumerangina takaisin? Eli pitäisikö minun jo oma toimisesti karsia tuolta pätkiä pois vai antaa mennä tuollaisena? Koelukijat ovat pitäneet tarinaa loistavana, eikä pituudesta kuulemma ole ollut lainkaan haittaa - päin vaistoin. Silti minua hieman epäilyttää.

Arvostaisin teidän mielipiteitänne ja kokemuksianne.

4

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisin, että käy teksti vielä kerran läpi huolella ja perustele itsellesi jokaisen luvun / kohtauksen olemassaolo. Tiedän useitakin hyvin pitkiä kirjoja, jotka ovat loistavia, eikä pituus vielä sellaisenaan ratkaise mitään, mutta voin kuvitella kustantajan katsovan pitkää tekstiä erityisellä huolella ja käyvän läpi vieläkin tarkemmin saman prosessin. Sinuna suunnittelisin myös valmiiksi muutamankin ehdotuksen, joiden perusteella jakaisit tarinan useampaan kirjaan. Sinänsä olet siinä onnellisessa tilanteessa, että sinulla on ilmeisestikin koko tarina jo valmis ja voit myydä sen kustantajalle kokonaisuudessaan. Käsittääkseni esikoiskirjailijoiden on paljon vaikeampaa "myydä" keskeneräistä tarinaa.

      Kysyisin myös asiasta suoraan kustantajilta jo ennen käsikirjoituksen lähettämistä. Lyhyt sähköposti tai puhelu voi antaa jonkinlaista suuntaviittaa. Myös kustantajien omat verkkosivut kannattaa koluta läpi tarkkaan.

      Onnea yrittämiseen!

    • Mashiach

      Minä käyttäisin maksullista arvostelupalvelua, josta saa asiantuntevan, kirjallisuuden ammattilaisen antaman palautteen. Saatekirjeessä voit listata niitä asioita, joista erityisesti haluat palautetta.

      Jos on itse epävarma, onko romaani kestävällä pohjalla, niin yleensä se ei sitä ole. Jokaisen lauseen tulee kehittää joko juonta tai henkilöhahmoa eteenpäin. Tyhjiä lauseita, kappaleita tai kohtauksia ei saa olla.

      • 19+7

        Onko muuten niin, että asiantunteva arvostelu on tavallaan "lopullinen"?
        Jos arvostelija ei tykkää jostakin kappaleesta tai tyhjistä lauseista, niin ei auta vaikka kirjoittaja perustelisi hyvin kappaleen ja lauseiden olemassaolon.
        Ensivaikutelma on saatu eikä sitä voi miksikään muuttaa. Pitää muuttaa tekstiä.


      • lkdjflkdsjfd
        19+7 kirjoitti:

        Onko muuten niin, että asiantunteva arvostelu on tavallaan "lopullinen"?
        Jos arvostelija ei tykkää jostakin kappaleesta tai tyhjistä lauseista, niin ei auta vaikka kirjoittaja perustelisi hyvin kappaleen ja lauseiden olemassaolon.
        Ensivaikutelma on saatu eikä sitä voi miksikään muuttaa. Pitää muuttaa tekstiä.

        Ei arvostelupalvelun arvostelijalle pidä ruveta perustelemaan mitään. Hän antaa arvostelun ja itse sitten mietit, miten sitä hyödynnät tai et hyödynnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9335
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7670
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5231
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4917
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4623
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      166
      1917
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1729
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      282
      1567
    Aihe