Riistahernettä

Cubehero

Moro. Sattuisko kukaan tietämään mistä Jyväskylän alueella saisi riistahernettä? Saatan olla jo kyyhkyjahdin osalta tänä vuonna myöhässä, mutta voihan sitä aina yrittää vielä jos jostain nopeasti löytyy säkki tai pari.

2

481

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pulu pulu

      agri-market. Hyvin kerkee vielä heinäkuun lopullakin aloittaan

    • 18+1

      Ei kannata tuhlata aikaa ja rahaa tuollaiseen. Jos herneellä meinaa kyyhkyt houkutella niin kalliiksi touhu tulee. Muutaman hehtaarin hernepelto on paras ratkaisu tai sitten ohra pellot joka myös kelpaa ja menee kyyhkylle kun kuumille kiville. Tällaisia alueita kun löytyy seurasta tai kysyy luvan mennä pyytämään on saaliit usein runsaitakin. Muutamien kilojen herneiden heittely on vaan rahan hukkaa.
      Niin siis oletan että kyselet valmis herneiden perään?
      Myöhään kylvetytkin ovat jo raakasti myöhässä. Kyyhkyn hernepelto pitäisi olla jo nyt valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe