näistä suru-toimittajien uhkailu jutuista - missä mättää?
Eli jos nyt olisi joku suomenkielinen jäänyt kiiinni,niin Yle ja hesari olisivat suureen ääneen toittottaneet asiasta - mutta ei kuulu mitään.
Onko siis kyseessä vaan surujen ihan oma keksimä juttu,jos on näin niin johan on törkeää toimintaa,ja samalla surut näyttävät että voidaan mennä kuinka pitkälle tahansa valehtelussa.Mielestäni oli rivien välistä nähtävissä,että tuolla julkisuushakuisuudella surut halusivat yrittää leimata näitä persuja,vaikka eivät sitä voineet suoraan sanoa.
Asiaan pitää saada selvyys,eikä painaa sitä villaisella jos näyttää siltä että jäljet johtaa omalle sylttytehtaalle.
Eli jos nyt olisi joku suomenkielinen jäänyt kiiinni,niin Yle ja hesari olisivat suureen ääneen toittottaneet asiasta - mutta ei kuulu mitään.
Onko siis kyseessä vaan surujen ihan oma keksimä juttu,jos on näin niin johan on törkeää toimintaa,ja samalla surut näyttävät että voidaan mennä kuinka pitkälle tahansa valehtelussa.Mielestäni oli rivien välistä nähtävissä,että tuolla julkisuushakuisuudella surut halusivat yrittää leimata näitä persuja,vaikka eivät sitä voineet suoraan sanoa.
Asiaan pitää saada selvyys,eikä painaa sitä villaisella jos näyttää siltä että jäljet johtaa omalle sylttytehtaalle.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yksinkertainen syy on varmaan se, että juttujen julkisuusarvo kuluu nykyään nopeasti, joten svekojen on turhaa pitää juttua esillä vaikka varmasti haluaisivatkin, sillä aiheen yleinen kiinnostavuus on jo mennyt, mikäli jotain mullistavaa asiaan liittyvää uutta tietoa ei tule esiin.
Toinen kysymys taas liittyy itse uhkailijaan ja sen reaktioihin, eli surut ja svekot julistivat suureen ääreen näiden viestien edustavan yleistä vihapuhekulttuuria joka kohdistuu natsisaksan vanhojen hyvien aikojen mukaisesti vähemmistöihin.
Kävi kuitenkin ilmi, että kyse onkin luultavasti yhden hörhön, tosin ahkeran sellaisen suorittamasta operaatiosta, jolloin tavallaan näiden uhkailuviestien esittämista laajan yhteiskunnallisen kielteisen ilmiön muotona tavallaan putosi pohja.
Lisäksi tuli esille, että samanlaisia viestejä tulee kaikille julkisuuden henkilöille, edustivat sitten mitä ryhmää tahansa, ja jopa näitä viestejä julkisuuteen tuoneet pitivät niitä sen verran tavanomaisena palautteena, etteivät viitsineet itsekään tehdä niistä rikosilmoitusta.
Ehkä taustalla oli myös osaltaan etenkin vasemmiston ja vihreiden into yrittää käydä kamppailua persuja vastaan, pyrkimällä ensin leimaamaan heidät epäilyttäviksi äärimielipiteiden ylläpitäjiksi, ja sen jälkeen yrittämällä Ruotsin mallin mukaisesti eristää heidät kaikesta poliittisesta yhteistyöstä, kuten sikäläiselle populistipuolueelle tehtiin.
Kun tämä ajatus ei oikein kantanut Suomen poliittisessa ja konsensushakuisessa poliitikassa, jossa kaikkien kanssa halutaan toimia yhdessä, niin nämä vasemmistoliberaalitkaan eivät ole enää erityisen kiinnostuneet ratsastamaan tällä uhkailu-uutisella.
Niin kumman hiljaa ovat surut olleet tälläkin palstalla asiasta,ovatko miettineet asiaa kahteen kertaan.
Uutisoinniussa on tapahtunut muutos. Enää ei uutiosoida vain vihakampanjasta "ruotsinkielisiä kohtaan" vaan " ruotsinkielisiä ja toimittajia" kohtaan.
Miksi vieläkin eriksen mainitaan ruotsinkieliset, vaikka uhkauksen kohteet ovat toimittajia?
Vastaus: Koska silloin uutinen joutuisi lisäämään sveko-liitteen toimittajien eteen!
Ja sitähän tosiasiaa yritetään kaikin tavoin peittää.
upp
"Eli jos nyt olisi joku suomenkielinen jäänyt kiiinni,niin Yle ja hesari olisivat suureen ääneen toittottaneet asiasta - mutta ei kuulu mitään."
Aivan oikein, juurikin noin. Selitin asiaa myös kielteisessä mielessä tunnetulle pakkoruotsin kannattajalle, kantahämäläiselle työkyvyttömyyseläkeläiselle, jolla ei näköjään taaskaan ole lääkitys kunnossa tai sitten ei ole noudattanut lääkärin määräyksiä. Taikka - todennäköisin vaihtoehto - on vain niin helvetin tyhmä, ettei kykene minkäänlaiseen loogiseen ajatteluun.
Talan lääkitys heittelee laidasta laitaan,koskaan ei tunnu osuvan kohdalleen,aina on piirun verran väärällä puolella.
...................