Ikuisuuskysymys - mikä vaha ??

Thanx !

Auto on met.musta vm. 2004, eli maalipinta ei ole enää uusi, joskaan ei huonokaan. Rajaan kysymyksen kolmeen vahamerkkiin: Autoglym, Collinite ja Presta. Mitä käytät / olet käyttänyt ja suositteletko ? Käytätkö saman merkin kliineriä ? Kuinka usein vahaat autosi ?

10

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • POHJALLE

      Autoglym SRP
      Sitten päälle Collinite 476.

      Vahaan kerran vuoteen ehehehe ei vaan
      kerran vuodessa.

    • Thanx !

      Joo, niin teen mäkin, kerran vuodessa, mutta pitää tulla kunnon jälkeä ... Ja kyllähän sen vuoteen VOI vahata, kun ottaa (mieluummin?) vuodevaatteet eka pois ;)

    • Vahaan sillä vahalla, mitä sattuu tallissa olemaan. Kun loppuu, ostan uutta silloin kun satun muistamaan. Ja siitä halvimmasta päästä.
      Minulla on 2 autoa, 24 v ikäisiä molemmat. Toisella ajettu 470 000 km, toisella 180 000.
      Toisen vahasin viimeksi keväällä 2012, toisen kesällä 2011.
      Vahaan taas joskus kun satun sille päälle.
      Minulle auto on kulkuväline, ei mikään palvottava epäjumala.

      • Thanx !

        Mulle auto ei oo pelkkä kulkuväline, se on yksi parhaista frendeistä tai jopa perheenjäsen. Eikä se oo myöskään mkn epäjumala. Voin vain kuvitella citikoidesi kunnon, kun suhtaudut niihin tuolla asenteella. Eikä mua kiinnosta pätkääkään sun citikoiden vahausvuodet, mähän puhuin AUTOISTA :D :D Saatika, että paljonko niillä on ajettu =/


    • purkkivaha

      paras simonez pasta vaha..helppo levittää pois ottaminen työläämpää
      mutta kiiilto on paras ja kestäääää

    • vahatuksi tuli

      Minä levitin vahan autoon joka paikkaan, sitten tuli kaveri ja lähettiin ryyppäämään, jota kestikin 3vrk. Auto oli auringossa vahat päällä tuon 3 päivää, ja oli muuttunut täysin valkoiseksi. Kun laitto rälläkkään lampaanvilla laikan, auto saatiin putsattua ja kiiltoakin tuli.

    • Thanx !

      Hyvä tuli "mumman kantapäästä, niin paha kun se oli" :D
      Autoglymin wanha parivaljakko 'punainen' ja 'kulta' ja toimii !

      • collinitemies

        Helpommalla olisit päässyt kun olisit sipaissut pintaan Collinite 476s tai 915, kestokin olisi ollut toistaluokkaa kuin mitä tuossa glymin tuotteessa.


      • onko ihan faktaa??
        collinitemies kirjoitti:

        Helpommalla olisit päässyt kun olisit sipaissut pintaan Collinite 476s tai 915, kestokin olisi ollut toistaluokkaa kuin mitä tuossa glymin tuotteessa.

        juu, mielipitetä löytyy puolesta ja vastaan. kuinkas on kiillon kanssa?
        helppous ei ole kaikille tärkein ominaisuus. glymin kulta on varmaankin helpoin ja kevein työstää mitä markkinoilta löytyy.


      • Thanx !
        onko ihan faktaa?? kirjoitti:

        juu, mielipitetä löytyy puolesta ja vastaan. kuinkas on kiillon kanssa?
        helppous ei ole kaikille tärkein ominaisuus. glymin kulta on varmaankin helpoin ja kevein työstää mitä markkinoilta löytyy.

        Helppous ei ole mulla ainakaan tärkeysjärjestyksessä kuin jossain hännillä, jos sielläkään. Kuitenkin, Autoglym 'punainen' oli helppo työstää ja 'kulta' naurettavan helppo, kuten sanoitkin. Esim. joku Meguiar´s on järjettömän isotöinen ja lopputulos pelkkää miinusta.
        Mikä sitten on "faktaa", kuluttajien kokemukset vaiko lehtien testit ?? Mun mielestä omasta autosta tuli tod. hyvä, ja kun sen ekan kerran pesi (kunnolla, ei mtn autopesuloita), niin kyllä oli kiilsi ! Bilika on nyt 9-v., joten eihän siihen uuden auton maalipintaa tms. vahalla saakaan.
        Tuo Collinite lienee vaha, jota kokeilen "päälle" seuraavaksi. Mutta Presta-kokemuksia nyt myös kehiin, moni fiksaamo vannoo nykyään sen nimiiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      137
      987
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      306
      787
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      694
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      599
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe