HIFK on ostolistalla seuraavana

alkusoittoa vasta

HIFK fanit ilakoi tajuamatta ollenkaan että Jokeri-kaupat oli vasta alkua.

Jokerit ostaneilla venäläisillä, Gennadi Timtshenkolla ja Boris Rotenbergilla, on fyffeä yhteensä vaatimattomat 15 miljardia euroa.
http://yle.fi/urheilu/helsinki-areena_venalaisomistukseen_-_jokerit_khlaan_vuonna_2014/6710490

Ne voi ostaa vaikka kaikki Suomen liigajoukkueet ja SM liigan myös eikä se tuntuisi niiden lompakossa mitenkään.

Jotta te tollot tajuaisitte paljonko toi 15 miljardia on, niin Suomen valtion vuosibudjetti n. 50 miljardia euroa. Eli näillä jampoilla on hilloa 1/3 Suomen budjetista.

Jokerit on vasta alkua venäläismijardöörien kaupoille. Kyllä HIFK faneillakin kohta hymy hyytyy kun sekin seura siirtyy Venäjälle.

Mutta ilakoikaa nyt tollot sen aikaa kun iloa piisaa.

13

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kxxg

      Todellakin ilakoin! Saatiin kerralla suuri joukko häiriköitä pois SM-liiga katsomoista.

    • SM liigasta farmi

      Venäläisillä voi tosiaan olla kaupoissa isommat kuviot taustalla. Jossain vaiheessahan on väläytelty venäläisten olevan kiinostuneita tekemään SM liigasta farmiliigan KHL:lle. Se on aina kuitauttu huonoksi pilaksi, mutta voiko enää???

      Kyllähän se on ihan mahdollista että Jokereiden jälkeen venäläiset jatkaa ostamista ja alkaa tosissaan pystyttää sitä farmia NHL tyyliin. Rahaa niillä on niin paljon ettei ole mitään merkitystä käykö familiigan otteluissa katsojia. Pääasia että se tuottaa hyvää pelaajamateriaalia KHL:n tarpeisiin. Näinhän NHL:ssäkin toimitaan. Suomalainen SM liiga olisi oiva paikka farmille. Paljon hyviä kiekkoilijoita, kohtuualhaiset pelaajapalkat, laadukas valmennus, yhteiskunnan kustantamat jäähallit jne. Täällä jos missä kannattaisi pitää farmiliigaa.

      Hmmm...mitä enemmän tuota miettii sitä todennäköisemmältä skenaariolta se vaikuttaa. Eletään mielenkiintoisia aikoja.

      • Stdi

        Mä voin siis ilakoida koko elämäni loppuum asti. HIFK ei ole siirtymässä ainakaan KHL: liigaan, jos jonnekkin sirtyy suunta on eri. Joten turha odottaa Hifkii venäjälle (;


    • njet, mjet

      Venäläiset ehkä olisivat kiinnostuneet HIFK:sta jos jengillä olisi kunnon halli.

      Ei se popcornilta haiseva vanha lato paljon kiinnosta;)

    • reds

      Ruotsalaisia emme ole, ryssiksi emme halua, olkaamme siis suomalaisia.

      IFK:lla on kohta Suomen komein halli töölönlahden rannalla, eikä siihen vanja koske.

      • mävalitan

        Hartwall Areena on luhistunut vanhuuttaan ennen kuin "Garden" on valmis:))))


    • pikajuna 3

      Moicca!
      Olen täsmälleen samaa mieltä.Jokerit oli vasta alkupala.Seuraavana ehkä hifk,tps, tappara,ilves.Sm-liiga tuhoutuu pikkuhiljaa.Nyt kun jokerit on ottaneet ensiaskeleen, niin muiden on se helpompi tehdä.Rahaa Venäjällä ja Venäläisillä todella paljon.Pitäisi nyt kaikilla olla suuri huoli liigan tulevaisuudesta, vai onko nykyinen mestis tuleva sm-liiga?
      T.Kalpa-fani Köpi

      • viisas

        Kalpafani - köpi/// Kyllä kalpaltakin se lähteminen khllään onnistuu...


    • hallooo3

      Hjallis on äidiltään saatujen rahojen kanssa pelleilevä liikemiies ja HIFK taas on perinteiskäs seura joka on toimnut jo bolshevikien aikaan. HIFK:n urheilutoiminta on laaja ja se murenisi täysin jos yksi ikoni siirtyisi uraliin. Myös historialla on arvonsa.
      Nyt kaikki stadilaiset HIFK:n taakse ja unohdetaan serkku Wladimir ja Tsubashcov. Ryssiä emme halu olla.

      • Kiekkopomo

        Hmmm, jopa haiseva ryssä on parempi kuin hifki ja hifkiläiset.


      • Staaaaf
        Kiekkopomo kirjoitti:

        Hmmm, jopa haiseva ryssä on parempi kuin hifki ja hifkiläiset.

        No miedän IFK:lla on pitkät perinteet, jos oikein mustan tänävuonna tulee 116 vuotta täyteen... Joten mikä tässä haisee on Jokerit...


    • Mqel

      Raha puhuu, eivät ihmiset. Kun mahtikoura tunkee hilut sisään, eivät Suomalaiset voi muuta tehdä kuin keräillä murusia lattialta ja toivoa, että ison pojan aikeet ovat puhtoiset.
      Hiukan pelottavaltahan tämä tuntuu, kun ajatellaan muutakin Venäläisomistusta maassamme.

    • tumekki

      Arvioitu omaisuus on aivan eri asia kuin yhden vuoden Suomen valtionbudjetti.
      Tiedoksi alkusoitto-ekonomille.
      Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin alkaa leikkiä Sailasta.
      Asia missä olit oikeassa 15 miljardia rahana on iso nippu seteleitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe