HIFK on ostolistalla seuraavana

alkusoittoa vasta

HIFK fanit ilakoi tajuamatta ollenkaan että Jokeri-kaupat oli vasta alkua.

Jokerit ostaneilla venäläisillä, Gennadi Timtshenkolla ja Boris Rotenbergilla, on fyffeä yhteensä vaatimattomat 15 miljardia euroa.
http://yle.fi/urheilu/helsinki-areena_venalaisomistukseen_-_jokerit_khlaan_vuonna_2014/6710490

Ne voi ostaa vaikka kaikki Suomen liigajoukkueet ja SM liigan myös eikä se tuntuisi niiden lompakossa mitenkään.

Jotta te tollot tajuaisitte paljonko toi 15 miljardia on, niin Suomen valtion vuosibudjetti n. 50 miljardia euroa. Eli näillä jampoilla on hilloa 1/3 Suomen budjetista.

Jokerit on vasta alkua venäläismijardöörien kaupoille. Kyllä HIFK faneillakin kohta hymy hyytyy kun sekin seura siirtyy Venäjälle.

Mutta ilakoikaa nyt tollot sen aikaa kun iloa piisaa.

13

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kxxg

      Todellakin ilakoin! Saatiin kerralla suuri joukko häiriköitä pois SM-liiga katsomoista.

    • SM liigasta farmi

      Venäläisillä voi tosiaan olla kaupoissa isommat kuviot taustalla. Jossain vaiheessahan on väläytelty venäläisten olevan kiinostuneita tekemään SM liigasta farmiliigan KHL:lle. Se on aina kuitauttu huonoksi pilaksi, mutta voiko enää???

      Kyllähän se on ihan mahdollista että Jokereiden jälkeen venäläiset jatkaa ostamista ja alkaa tosissaan pystyttää sitä farmia NHL tyyliin. Rahaa niillä on niin paljon ettei ole mitään merkitystä käykö familiigan otteluissa katsojia. Pääasia että se tuottaa hyvää pelaajamateriaalia KHL:n tarpeisiin. Näinhän NHL:ssäkin toimitaan. Suomalainen SM liiga olisi oiva paikka farmille. Paljon hyviä kiekkoilijoita, kohtuualhaiset pelaajapalkat, laadukas valmennus, yhteiskunnan kustantamat jäähallit jne. Täällä jos missä kannattaisi pitää farmiliigaa.

      Hmmm...mitä enemmän tuota miettii sitä todennäköisemmältä skenaariolta se vaikuttaa. Eletään mielenkiintoisia aikoja.

      • Stdi

        Mä voin siis ilakoida koko elämäni loppuum asti. HIFK ei ole siirtymässä ainakaan KHL: liigaan, jos jonnekkin sirtyy suunta on eri. Joten turha odottaa Hifkii venäjälle (;


    • njet, mjet

      Venäläiset ehkä olisivat kiinnostuneet HIFK:sta jos jengillä olisi kunnon halli.

      Ei se popcornilta haiseva vanha lato paljon kiinnosta;)

    • reds

      Ruotsalaisia emme ole, ryssiksi emme halua, olkaamme siis suomalaisia.

      IFK:lla on kohta Suomen komein halli töölönlahden rannalla, eikä siihen vanja koske.

      • mävalitan

        Hartwall Areena on luhistunut vanhuuttaan ennen kuin "Garden" on valmis:))))


    • pikajuna 3

      Moicca!
      Olen täsmälleen samaa mieltä.Jokerit oli vasta alkupala.Seuraavana ehkä hifk,tps, tappara,ilves.Sm-liiga tuhoutuu pikkuhiljaa.Nyt kun jokerit on ottaneet ensiaskeleen, niin muiden on se helpompi tehdä.Rahaa Venäjällä ja Venäläisillä todella paljon.Pitäisi nyt kaikilla olla suuri huoli liigan tulevaisuudesta, vai onko nykyinen mestis tuleva sm-liiga?
      T.Kalpa-fani Köpi

      • viisas

        Kalpafani - köpi/// Kyllä kalpaltakin se lähteminen khllään onnistuu...


    • hallooo3

      Hjallis on äidiltään saatujen rahojen kanssa pelleilevä liikemiies ja HIFK taas on perinteiskäs seura joka on toimnut jo bolshevikien aikaan. HIFK:n urheilutoiminta on laaja ja se murenisi täysin jos yksi ikoni siirtyisi uraliin. Myös historialla on arvonsa.
      Nyt kaikki stadilaiset HIFK:n taakse ja unohdetaan serkku Wladimir ja Tsubashcov. Ryssiä emme halu olla.

      • Kiekkopomo

        Hmmm, jopa haiseva ryssä on parempi kuin hifki ja hifkiläiset.


      • Staaaaf
        Kiekkopomo kirjoitti:

        Hmmm, jopa haiseva ryssä on parempi kuin hifki ja hifkiläiset.

        No miedän IFK:lla on pitkät perinteet, jos oikein mustan tänävuonna tulee 116 vuotta täyteen... Joten mikä tässä haisee on Jokerit...


    • Mqel

      Raha puhuu, eivät ihmiset. Kun mahtikoura tunkee hilut sisään, eivät Suomalaiset voi muuta tehdä kuin keräillä murusia lattialta ja toivoa, että ison pojan aikeet ovat puhtoiset.
      Hiukan pelottavaltahan tämä tuntuu, kun ajatellaan muutakin Venäläisomistusta maassamme.

    • tumekki

      Arvioitu omaisuus on aivan eri asia kuin yhden vuoden Suomen valtionbudjetti.
      Tiedoksi alkusoitto-ekonomille.
      Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin alkaa leikkiä Sailasta.
      Asia missä olit oikeassa 15 miljardia rahana on iso nippu seteleitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      95
      2177
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2171
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      1963
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1452
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1363
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1346
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1141
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1046
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      966
    Aihe