Ansiopäiväraha jos on kirjoilla yliopistossa.

Minua kiinnostaisi tietää kuinka päätoiminen opiskelija määritellään?

Minulla on X tutkinto yliopistosta ja olen joutumassa työttömäksi 5 vuoden työsuhteen jälkeen. Olen myös aloittanut Y tutkinnon yliopistossa ilman mitään suoritusmerkintöjä viimeiseltä 4 vuodelta.

Omasta mielestä en ole päätoiminen opiskelija sillä en ole saanut mitään aikaiseksi 4 vuodessa. Katsooko Kela kaikki yliopistossa opiskelevat päätoimisiksi opiskelijoiksi?

Jos nyt kävisi niin että minut määriteltäisiin ei päätoimiseksi opiskelijaksi, voinko hakea normaalisti opiskelija kortin?
12303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miksi olet laiska siipiveikko.

Äänestä

Jos olet ollut työssä 5v ja maksanut kassamaksusi, saat pvrahaa. Työkkärissä voit kysellä omaehtoisesta koulutuksesta, josko voit suorittaa tämän tutkinnon nyt ja saat 9/pv pvrahan päälle kulukorvausta. Oletko muuten todella yliopiston kirjoilla, kun et ole mitään 4 vuoteen tehnyt?

Äänestä

Taitaa olla niin, että kaikki yliopisto-opiskelut katsotaan päätöimisiksi. Lisäksi vielä, että vaikka ei saakkaan opintososiaalisia etuja. Mutta sinulla on mahdollisuus opiskella ansiosidonnaisella, kunhan työvoimaviranomainen asian hyväksyy. Mutta nyt kun katsovat sinut päätoimiseksi opiskelijaksi (näin se vaan on), niin et voi aloittaa opintoja työttömyysturvalla.

Tälläista on suomalaisen työvoimavirnaomaisen byrokratiat jotka ovat suorastaan ihmisten kiusaamista.

Äänestä
  • Älkääpäs nyt ennakoiko liikoja.

    Kyllä kysyjän kannattaa selvittää asiaa työkkäristä. Aika oleellinen kysymys olisi, aikooko aloittaja suorittaa opintoja vielä vai ei. Jos ei, todennäköisesti päivärahan saamisessa ei ole ongelmaa, opinnot ovat olleet keskeytyneenä jo niin pitkään ja töissäkin on oltu.

    Jos aikoo, Byro Berrta antoi hyvän neuvon.

    Mikäs tässä oli se kiusaamisosuus?

    Äänestä

  • Kaarlon kalossit kirjoitti:

    Älkääpäs nyt ennakoiko liikoja.

    Kyllä kysyjän kannattaa selvittää asiaa työkkäristä. Aika oleellinen kysymys olisi, aikooko aloittaja suorittaa opintoja vielä vai ei. Jos ei, todennäköisesti päivärahan saamisessa ei ole ongelmaa, opinnot ovat olleet keskeytyneenä jo niin pitkään ja töissäkin on oltu.

    Jos aikoo, Byro Berrta antoi hyvän neuvon.

    Mikäs tässä oli se kiusaamisosuus?

    Oisko se opiskelijakortti?

    Äänestä

  • Jos yliopisto-opinnot ovat olleet "lepotilassa" vuoden/opintosuorituksia ei ole ollut, oikeus työttömyysetuuten saattaa olla.

    Äänestä

Työkkäri tekee sinulle selvityspyynnön ja sinun pitää liittää siihen opintorekisteriote työtodistuksen lisäksi. Todennäköisesti sinut katsotaan työssäolon perusteella sivutoimiseksi opiskelijaksi=olet työssäololla osoittanut että et ole päätoiminen opiskelija....

Äänestä

ketään ei kiinnosta, että oletko omasta mielestäsi päätoiminen tai osatoiminen tai sivutoiminen. se ei oikeestaan liity asiaan, vaikka siitä teknisesti puhutaankin.

eduskunnassa ollaan oltu vankasti sitä mieltä, että ei voi samaan aikaan olla työttömänä eli saada työttömyyskorvausta, ja sitten pitää itsensä opiskelijana eli saada opiskelijakortti ja syödä halvalla yliopiston ruokaloissa, matkustella opiskelja-alennuksilla sekä käyttää muita etuja joita yliopistolla ollessa voi käyttää, yhts mm.

varsinaiset opintosuoritukset tai joku luennoilla istuminen ei kiinnosta. joku oli kirjoittanut kerran toimikunnalle sivutolkulla päivän tekemisiään tyyliin: pyöräilin kirjastolle, luin lehtiä ja kävin kaupassa tarkoitus kertoa toimikunnalle, ettei ole opiskellut. ei oikein mennyt läpi kuitenkaan.
jos on ilmottautunut opiskelijaksi, läsnäolevaksi niin sitten on opiskelija. ei voi syödä ns, rusinoita pullasta. joko on taikka sitten ei ole. ei siinä mitään arviointivaraa taikka ennustustaitoja tarvita.

Äänestä
  • Taitaa olla vanhoja tietoja nrokaverilla, tässä vuoden pari on voinut olla sekä opiskelija, että työtön. Vai onko lääkkeet ottamatta?

    Äänestä

  • Älä takerru menneseen vaan päivitä tietosi, asiat muuttuvat. Jos opintosuorituksia ei ole 12 kk opinnot ovat olleet keskeytyksissä->mahdollisuus työttömyysturvaan.

    Ärsyttää sitten tällaiset jankkaajat, joille vastoinkäymiset jäävät päälle ja 5 vuotta sitten koettu vääryys on yhä asioiden hoitamisen ja selville ottamisen esteenä. He kyllä vanhentuvat ennen aikojaan.

    Äänestä

  • Byro Berrta kirjoitti:

    Taitaa olla vanhoja tietoja nrokaverilla, tässä vuoden pari on voinut olla sekä opiskelija, että työtön. Vai onko lääkkeet ottamatta?

    Aivan, siis juuri tällaisissa tapauksissa kuin kysyjällä, joka on ollut pitkään töissä, on mahdollista. Työttömänä aloitetut korkeakouluopinnot on sitten toinen juttu.

    Äänestä

Päätoimisen opiskelun määritelmä löytyy työkkärin sivuilta.

http://www.mol.fi/mol/fi/03_koulutus_ura/05_omaehtoinen_opiskelu/

Työttömyysetuuden saamisen ehtona koulutusaikana on opiskelun eteneminen opintosuunnitelman mukaisesti. Oletko harkinnut työttömänä aloittaa aktiivisen opiskelun yliopistossa tutkinto Y:n osalta. Käsittääkseni kesken jääneitä opintoja voi suorittaa työttömyysetuudella mutta sen varmistamiseksi keskustele työkkärissä asiasta. Jos haet Kelasta niin ymmärtäisin ettet ole liitossa/työttömyyskassassa jäsen työssäoloaikanasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyt ottaa päähän kirjoitti:

Minua kiinnostaisi tietää kuinka päätoiminen opiskelija määritellään?

Minulla on X tutkinto yliopistosta ja olen joutumassa työttömäksi 5 vuoden työsuhteen jälkeen. Olen myös aloittanut Y tutkinnon yliopistossa ilman mitään suoritusmerkintöjä viimeiseltä 4 vuodelta.

Omasta mielestä en ole päätoiminen opiskelija sillä en ole saanut mitään aikaiseksi 4 vuodessa. Katsooko Kela kaikki yliopistossa opiskelevat päätoimisiksi opiskelijoiksi?

Jos nyt kävisi niin että minut määriteltäisiin ei päätoimiseksi opiskelijaksi, voinko hakea normaalisti opiskelija kortin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu