Help!

en osaa

Mun kamera on Canon powershot sx40 HS ja mulla ois yks kysymys siitä

Jost tuon kameralta tietokoneelle kuvia niin tyhjentyykö kamera kuvista?

Joo,tiedän että olen tosi tyhmä kameroiden kanssa! Joten vastatkaa mun kysymykseen!!

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elvi 86 vuotta

      Kamerasi näkyy tietsikallasi omana ulkopuolisena levynä. (Canon sx.... ja jotain) mikiäli olet kytkenyt sen johdolla tietsikkaan. Jos olet tökännyt kameran muistikortin tietsikan korttipaikaan niin se näkyy jonain ulkopuolisena levynä tms.
      kokeile vaihtoehtoja. Kone kysyy kuitenkin aina että haluatko tuhota tiedoston joten vahingossa se ei käy.
      Kopioit tästä kuvat kuten muutkin tiedostit omaan kansioon jonka olet tehnyt jo aikaisemmin. Eli kopioi ja liitä. Silloin alkuperäiset ei häviä. Jos teet leikkaa ja liitä niin alkuperäiset häviää.
      Kameran kortti on ihan niinkuin muistitikku tai vastaava tiedosto.

      • Oletko varma tuosta ulkopuolisena levynä näkymisestä? Canonit yleensä eivät näy levynä vaan kamerana. Kannattaa asentaa mukana tulleet ohjelmat, jolloin siirto helpottuu. Niillä voi helposti kopioida kuvat päivittäisin kansioihin ja kopioida vain uudet kuvat. Ohjelma osa myös automaattisesti kääntää pystykuvat. Kamerahan vain merkkaa ne pystykuviksi ja tällöin riippu ohjelmasta ymmärtääkö se ne pystykuviksi vai ei.


      • fgaddf
        okaro kirjoitti:

        Oletko varma tuosta ulkopuolisena levynä näkymisestä? Canonit yleensä eivät näy levynä vaan kamerana. Kannattaa asentaa mukana tulleet ohjelmat, jolloin siirto helpottuu. Niillä voi helposti kopioida kuvat päivittäisin kansioihin ja kopioida vain uudet kuvat. Ohjelma osa myös automaattisesti kääntää pystykuvat. Kamerahan vain merkkaa ne pystykuviksi ja tällöin riippu ohjelmasta ymmärtääkö se ne pystykuviksi vai ei.

        Canonista siirtyy kuvat ihan resurssienhallinnasta kopioimalla/siirtämällä. Toki voi käyttää siirto-ohjelmiakin (Canonin tai Windowsin omaa) mutta se ei ole mitenkään välttämätöntä.

        Itse olen aina (A540, SX220) käyttänyt tuota siirtämistä (yleensä "vetämällä") suoraan kansiosta toiseen. Jos tarkkoja ollaan, niin omatietokoneessa nuo tosiaan näkyy kamerana, mutta siitä klikkaamalla pääsee ihan normaalisti kansioihin.


      • fgaddf kirjoitti:

        Canonista siirtyy kuvat ihan resurssienhallinnasta kopioimalla/siirtämällä. Toki voi käyttää siirto-ohjelmiakin (Canonin tai Windowsin omaa) mutta se ei ole mitenkään välttämätöntä.

        Itse olen aina (A540, SX220) käyttänyt tuota siirtämistä (yleensä "vetämällä") suoraan kansiosta toiseen. Jos tarkkoja ollaan, niin omatietokoneessa nuo tosiaan näkyy kamerana, mutta siitä klikkaamalla pääsee ihan normaalisti kansioihin.

        Niin se näkyy kamerana. Ainakaan XP:ssä ei näy kamerassa mitään kansioita vaan kaikki kuvat yhdessä kasassa ilman tiedostonimiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      206
      12472
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      13
      4777
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3770
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      108
      3141
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2782
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      10
      2575
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2108
    8. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1549
    9. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      48
      1511
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      72
      1358
    Aihe