Help!

en osaa

Mun kamera on Canon powershot sx40 HS ja mulla ois yks kysymys siitä

Jost tuon kameralta tietokoneelle kuvia niin tyhjentyykö kamera kuvista?

Joo,tiedän että olen tosi tyhmä kameroiden kanssa! Joten vastatkaa mun kysymykseen!!

4

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elvi 86 vuotta

      Kamerasi näkyy tietsikallasi omana ulkopuolisena levynä. (Canon sx.... ja jotain) mikiäli olet kytkenyt sen johdolla tietsikkaan. Jos olet tökännyt kameran muistikortin tietsikan korttipaikaan niin se näkyy jonain ulkopuolisena levynä tms.
      kokeile vaihtoehtoja. Kone kysyy kuitenkin aina että haluatko tuhota tiedoston joten vahingossa se ei käy.
      Kopioit tästä kuvat kuten muutkin tiedostit omaan kansioon jonka olet tehnyt jo aikaisemmin. Eli kopioi ja liitä. Silloin alkuperäiset ei häviä. Jos teet leikkaa ja liitä niin alkuperäiset häviää.
      Kameran kortti on ihan niinkuin muistitikku tai vastaava tiedosto.

      • Oletko varma tuosta ulkopuolisena levynä näkymisestä? Canonit yleensä eivät näy levynä vaan kamerana. Kannattaa asentaa mukana tulleet ohjelmat, jolloin siirto helpottuu. Niillä voi helposti kopioida kuvat päivittäisin kansioihin ja kopioida vain uudet kuvat. Ohjelma osa myös automaattisesti kääntää pystykuvat. Kamerahan vain merkkaa ne pystykuviksi ja tällöin riippu ohjelmasta ymmärtääkö se ne pystykuviksi vai ei.


      • fgaddf
        okaro kirjoitti:

        Oletko varma tuosta ulkopuolisena levynä näkymisestä? Canonit yleensä eivät näy levynä vaan kamerana. Kannattaa asentaa mukana tulleet ohjelmat, jolloin siirto helpottuu. Niillä voi helposti kopioida kuvat päivittäisin kansioihin ja kopioida vain uudet kuvat. Ohjelma osa myös automaattisesti kääntää pystykuvat. Kamerahan vain merkkaa ne pystykuviksi ja tällöin riippu ohjelmasta ymmärtääkö se ne pystykuviksi vai ei.

        Canonista siirtyy kuvat ihan resurssienhallinnasta kopioimalla/siirtämällä. Toki voi käyttää siirto-ohjelmiakin (Canonin tai Windowsin omaa) mutta se ei ole mitenkään välttämätöntä.

        Itse olen aina (A540, SX220) käyttänyt tuota siirtämistä (yleensä "vetämällä") suoraan kansiosta toiseen. Jos tarkkoja ollaan, niin omatietokoneessa nuo tosiaan näkyy kamerana, mutta siitä klikkaamalla pääsee ihan normaalisti kansioihin.


      • fgaddf kirjoitti:

        Canonista siirtyy kuvat ihan resurssienhallinnasta kopioimalla/siirtämällä. Toki voi käyttää siirto-ohjelmiakin (Canonin tai Windowsin omaa) mutta se ei ole mitenkään välttämätöntä.

        Itse olen aina (A540, SX220) käyttänyt tuota siirtämistä (yleensä "vetämällä") suoraan kansiosta toiseen. Jos tarkkoja ollaan, niin omatietokoneessa nuo tosiaan näkyy kamerana, mutta siitä klikkaamalla pääsee ihan normaalisti kansioihin.

        Niin se näkyy kamerana. Ainakaan XP:ssä ei näy kamerassa mitään kansioita vaan kaikki kuvat yhdessä kasassa ilman tiedostonimiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      230
      3009
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      195
      2637
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      112
      1253
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1208
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1108
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      1105
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      371
      1082
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1005
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      818
    Aihe