Tämä taitaa jo olla aika klisee. Suhteen alussa oli seksiä mukavasti. Sitten itseltäni vähän hiipui halut mutta seksiä oli kuitenkin. Myönnän että porno voi tehdä hallaa seksielämälle. Sitten makuuhuoneessa taas vilkastui ja tovin päästä päätimme yrittää lasta. Raskaus saatiin pikaisesti alulle ja seksiä riitti kunnes loppuvaiheessa se jäi. Synnytyksen jälkeen tuli se seksitön parantelu jakso jonka jälkeen elämä vällyjen välissä vilkastui. Yritin parhaani että saataisiin seksielämä pysymään vilkkaana. Nyt se on jäänyt ja nimenomaan emännän puolelta ja tahti on 1krt/kk. Haluja on muttei kuulemma jaksa. Myönnän että lapsi vie aikaa ja voimia mutta pelkään että kohta meidän parisuhteessa ei ole lainkaan seksiä. Tuo kertakin alkaa tuntumaan sääliltä että annetaan nyt pitkästä aikaa äijälle.. Mikä tähän olisi ratkaisu.. olen jo miettinyt täysin seksitöntä vaikka 3 kk jaksoa. Ei seksi ole koko elämä mutta mielestäni tärkeä osa toimivaa parisuhdetta.
Lapsi tuli ja vähäinen seksi muuttui lähes olemattomaksi
7
355
Vastaukset
- Hormonit sekaisin?
Seksuaalisuus raskauden aikana ja synnytyksen jälkeen. Raskaus ja vauvan syntymä vaikuttavat elämään suuresti.
Lue lisää Väestöliiton sivustoilla.
http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/toimivasta_seksuaalisuudesta2/raskauden_aikana_ja_synnytyksen/
----- - mek
Hommaa vakipano tai eroa tai rupea sinäkin rahoistasi pihistelemään ja jos tulee sanomista niin kerrot syyn ja eihän mies tule kerran kuussa seksilla toimeen. Kerrot naisellesi mitä parisuhteelta haluat niin hyvä tulee. Itse jos yli 50v mies ja saman naisen kanssa jo yli 20v ja 2-5 kertaa viikossa seksiä ja lapsiskin jo 18v että silleen.
- Minkä..
ikäinen lapsenne on? Imettääkö vaimosi? Itselläni raskaus- ja imetysaikana hormonit on tehnyt sen, ettei haluja ole juuri ollenkaan, seksiä on ollut ehkä kerran kuukaudessa. Toisen lapsen imetyksen loputtua meni pari-kolme kuukautta ja johan alkoi hormonitoiminta palautumaan normaaliksi ja mies ja seksikin kiinnostaa ihan niinkuin alkuaikoina. Mikä ehkäisy teillä on käytössä? Myös hormonaalinen ehkäisy voi viedä halut.
- nooooh
jos ei huvita niin ei huvita..karu fakta...oli itselläkin kausi lapsien syntymän jälkeen että olisi halunnut haluta muttakun ei vaan halunnut...väsymyksestä yms johtuvaa ehkä...
- minä joku vain
On tehtävissä jotakin, jos ei haluta. Itselläni vielä section (leikkaushaava oli parantunut ja tikit poistettu) aiheuttamia kipuja vieläkin, jotka seksin aikana lisääntyi. Siedin senkin, koska tiedän ettei miehet ainakaan minun kestä kovin pitkää aikaa ilmankaan ja itsellenikin aina seksi ollut tärkeää. Mitä toipumisen jälkeen, lapsi nukkumassa silloin käytimme tilaisuuden hyväksi. Itsekin voi paljon huonommin, jos miehen kanssa ei parisuhde lapsen synnyttyä enää voi hyvin.
- minä joku vain
minä joku vain kirjoitti:
On tehtävissä jotakin, jos ei haluta. Itselläni vielä section (leikkaushaava oli parantunut ja tikit poistettu) aiheuttamia kipuja vieläkin, jotka seksin aikana lisääntyi. Siedin senkin, koska tiedän ettei miehet ainakaan minun kestä kovin pitkää aikaa ilmankaan ja itsellenikin aina seksi ollut tärkeää. Mitä toipumisen jälkeen, lapsi nukkumassa silloin käytimme tilaisuuden hyväksi. Itsekin voi paljon huonommin, jos miehen kanssa ei parisuhde lapsen synnyttyä enää voi hyvin.
Jatkoa vielä, mieheni tuossa heräsi häiritsemään jotenka voi olla, että kirjoituksenikin oli aiemmin outoa. Mutta se fakta ei muutu siitä, jos sen löydätte sieltä.
- äiti ja vaimo
Sanon näin äidin vinkkelistä. Itselleni oli käydä juuri tuo raskaus, synnytys ja imetys vie kaikki mehut-juttu. Jollen olisi sillion kuunnellut viisasta ystävääni, joka sanoi, et sinä oikeasti ole niin väsynyt ja haluton se on vain kuviteltua. Olisin varmaan joutunut huomaamaan ennenmmin tai myöhemmin, minäkin olen toiminut noin ja seksielämä lähes loppunut.
Älkää kuunnelko omaa "järkipuhetta" lapsen synnyttyä, vaan kuunnelkaa itseänne tai vaikka miestänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512