mitkä ovat ensimmäiset oireet mistä huomaa olevansa raskaana, kun kuukautiset ovat epäsäännölliset ja niihin ei paljoa ole lottamista. Kuinka nopeasti ensimmäiset oireet tulevat?
ensimmäiset raskauden merkit?
jenny
21485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kuukautisten poisjäänti, rinnat aristaa, väsyttää, on pahoinvointia (varsinkin aamulla, mutta tää on yksilöllistä, sitä ei saata olla ollenkaan). Kannattaa tehdä raskaustesti ja jos sen tulos ei ole ihan varma niin käy teettämässä testi terveyskeskuksessa, tekevät sen virtsakokeesta ja tuloksen saat heti.
Noita oireitahan täällä kysellään aika ajoin, mut karu tosiasia on, että raskaustestillä asia selviää parhaiten.
Jos "odottajalla" on kova vauvakuume tekee mieli kepposia ja luulee jos mistäkin "vihlaisusta", "vilunväreestä" tai "kuvotuksesta" (tuossa muutama "oire")olevansa raskaana.
Raskausoireita on niin paljon kuin on odottajiakin ;) joillekin ei tule mitään oireita ja raskaus tulee kuin "salama kirkkaalta taivaalta" jotkut tietävät jo "alkumetreillä" olevansa raskaana jne. Odottele pari viikkoa ja tee testi. Itse huomasin raskauden, ennen testin tekoa, että hajuaisti parani aivan käsittämättömäksi. (tai ainakin kuvittelin haistavani paremmin kuin ennen)