hei
Mikä olisi paras tapa ilmoittaa paikasta jossa olisi hyvä käydä eläinlääkärin yms tarkistamassa paikat ja eläimet?
Tila ei todellakaan ole mikään ääripään tapaus mutta mielestäni kaikki ei ole kohdallaan.
Lampailla oli sorkat aika pitkät ja vesi kuppi tyhjänä. Näin on ollut useasti mitä olen käynyt tilalla.
Muutenkin eläinten vesitilanne on ollut huolestuttava. Usein vesikupit tyhjänä.
Eläimet näyttävät terveiltä ja hyvin syöneiltä. Eräällä jyrsijällä oli päässä jotain ihottumaa ja kynsiä ei oltu leikattu. Olen maininnut asiasta hänelle itselleenki mutta ei tunnu välittävän.
En haluaisi nimeäni tilan omistajan tietoisuuteen koska haluan vierailla tilalla vastakin. Onnistuuko se jos aikoo ilmoittaa asiasta jonnekkin?
Pliis, auttakaa!
eläinten hoidon laiminlyönti
huolestunut5
1
251
Vastaukset
- faktah.
Etsi vaikkapa netistä kunnan eläinsuojelua hoitava virkaeläinlääkäri. Voi olla joko valvontaeläinlääkäri tai kunnan/kaupungineläinlääkäri joka hoitaa myös ns. praktiikkaa. Voit ottaa yhteyttä sähköpostitsekin, mutta paras olisi soittaa hänelle puhelinaikana.
Näin asia menee virallista tietä parhaiten. Ei kuulu asiaan että tarkastuskohteelle kerrottaisiin kuka teki ilmoituksen. Vaitiolovelvollisuus. Ryhdypä toimeen jos suora kehotus esim. vesikuppiasiassa ei omistajaa hetkauta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861639Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141044Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.96960Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79932Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141719- 81690
- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48661Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51651