eläinten hoidon laiminlyönti

huolestunut5

hei
Mikä olisi paras tapa ilmoittaa paikasta jossa olisi hyvä käydä eläinlääkärin yms tarkistamassa paikat ja eläimet?
Tila ei todellakaan ole mikään ääripään tapaus mutta mielestäni kaikki ei ole kohdallaan.
Lampailla oli sorkat aika pitkät ja vesi kuppi tyhjänä. Näin on ollut useasti mitä olen käynyt tilalla.
Muutenkin eläinten vesitilanne on ollut huolestuttava. Usein vesikupit tyhjänä.
Eläimet näyttävät terveiltä ja hyvin syöneiltä. Eräällä jyrsijällä oli päässä jotain ihottumaa ja kynsiä ei oltu leikattu. Olen maininnut asiasta hänelle itselleenki mutta ei tunnu välittävän.
En haluaisi nimeäni tilan omistajan tietoisuuteen koska haluan vierailla tilalla vastakin. Onnistuuko se jos aikoo ilmoittaa asiasta jonnekkin?
Pliis, auttakaa!

1

251

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faktah.

      Etsi vaikkapa netistä kunnan eläinsuojelua hoitava virkaeläinlääkäri. Voi olla joko valvontaeläinlääkäri tai kunnan/kaupungineläinlääkäri joka hoitaa myös ns. praktiikkaa. Voit ottaa yhteyttä sähköpostitsekin, mutta paras olisi soittaa hänelle puhelinaikana.
      Näin asia menee virallista tietä parhaiten. Ei kuulu asiaan että tarkastuskohteelle kerrottaisiin kuka teki ilmoituksen. Vaitiolovelvollisuus. Ryhdypä toimeen jos suora kehotus esim. vesikuppiasiassa ei omistajaa hetkauta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe