PALJONKO TEILLÄ SYÖ 850-BENSAVOLLE!??

vaykka50

Seka - Kaupunki - Moottoritie?

6

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Tuota bensa Volv okun matkaa ajetaan nopeusrajoitusten mukaan menee 8 litran pintaa ja alle 100km matkalla.
      Sitten seka ajossa siinä 9.2 litran pintaan ja kun muistaa ettei se auto vie yli 10 litraa niin kyllä se silloin on kunnossa,Ilmastoinit ja automaatit nostaa tuota kulutusta ja jos seokset on vähän rikkaallaa kyllä se bensamittarissa huomaa.Ja kysyjällee paljon teillä menee tankki täyteen ja ajetaan matkaa ja taasen tankki täyteen ja lasketaan kulutus,Tuoi ajotietokonee näyttö antaa suuntaa se kun ei ole ihan tarkka mittalaite.

    • volvotaastulille

      Itselläni kulutus laski kun pistin huollot kuntoon: Vaihdoin öljyt ja suodattimen, laitoin uudet tulpat, vaihdoin vaihteistoöljyt ja ennen kaikkea ilmansuodattimen. Jos kulutus on suuri, niin huolehdi että nämä on tehty ajallaan, ja tarkista myös ettei jarrut laahaa.

      Automaattikaan ei välttämättä tolkuttomia kuluta, kun kaasujalkaa käyttää järkevästi. 10v 2.4 -litrainenkin on aika tehokas värkki, ja helposti sitä kesällä innostuu kiihdyttelemään normaaliin matkanopeuteen reippaalla kaasujalalla, näin bensaa palaa rutkasti. Kun ymmärtää pysytellä siellä 1500-3000 kierroksessa koko ajan niin bensaa riittää pidemmälle matkalle.

    • Purasfani

      Ja käyttäkää ihmiset sitä 98-bensaa, 95 toimii mopoautoissa mutta nämä menopelit kaipaavat ytyä tavaraa.

      • Saattaisko olla jopa kulutus vähempää, kun käyttää 98 OKT!


    • volvo_puranen

      Paljonko teidän Volvo oiken vie bensaa.Kun se verttailuarvo pitäsi tietää.?
      Kun korkeampi oktaansella bensalla se moottori voi käydä ajoituksen suhteen aikaiisemmalla eli silloin pitäisi tehot ja kulutuksen olla tasapainossa.Lambda ja muut jutut kunnossa kun vialinen lambda anturi voi nostaa kulutusta.Ja termosdtaattikotelossa oleva lämpötilaanturi kertoo väärää tietoa konee lämpötilöasta ja rikkaallaa mennään ja bensaa kuluu.Eli se huolto ja muut jutut on ereittäin tärkeitä jos haluaa pienellaa bensamäärällä päästä.

    • volvo_puranen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2219
    2. 121
      1505
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      340
      1323
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      67
      1244
    5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1210
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      142
      1202
    7. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1201
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1139
    9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1112
    10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

      Kun tutustuitte!
      Ikävä
      70
      1034
    Aihe