http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html#vaestorakenne yli 65 v on 18,8 % kansasta. http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194823498234/artikkeli/kiina maaraa lailla lasten huolehdittava ikaantyvista vanhemmistaan.html
"Viranomaisten mukaan Kiinassa on 194 miljoonaa yli 60-vuotiasta, mikä vastaa noin 14 prosenttia väestöstä."
Suomessa olisi oltava myös laki jolla määrättäisiin Huoltosuhde ja isovanhemmille oikeus lapsenlapsiin.
Näin meillä..
3
155
Vastaukset
- . . . .
Ei suomessa haetakaan kuin isovanhemmille velvollisuutta hoitaa lapsenlapsia.
Näitä vaatijoita pursuaa... - Ajatus vaan
En ymmärrä että lapsilla olis velvollisuus täällä Suomen maassa hoitaa vanhempiaan, kun eihän monilla vanhemmillakaan tunnu olevan mitään kiinnostusta omien lastensa elämään nyt kun lapset ovat aikuisia tai kiinnostusta omiin lastenlapsiinsakaan. Niin makaa kuin petaa.
Meidän lapsuus oli ainakin sitä että vanhemmat valitti kuinka rankkaa on olla vanhempi ja jaksaminen lopussa ja oltiin yksi sun toinen päivä omilla isovanhemmilla hoidossa tai jossian muualla hyysättävänä.
Nyt sitten valittavat sitä ihan samaa kun ovat isovanhempi-iässä ja jaksaminen on edelleen lopussa, nyt omien lasten sijasta lastenlasten suuntaa.
Itse olen jo nyt erilainen vanhempi kuin omat vanhempani ja haluan olla erilainen isovanhempi kuin omat patalaiskat vanhempani ovat.
Eikä mieleeni tulisi todellakaan myöskään penätä "vanhusten hoitovastuuta" omilta lapsilta, eihän se ole velvollisuus. Velvollisuus on vain omista lapsista huolehtiminen kun heidät on hankkinut. Kaikki muut kuuluvat oikeuksien piiriin ja riippuvat ihmissuhteiden kunnosta.
Isovanhempi-iässä toivon vain että lapseni ja lapsenlapseni haluavat olla kanssani tekemisissä, ja vähän autella arjessa jos ehtivät ja haluavat. Todennäköisesti sujuu luonnostaan jos olen heidän elämässään aikuisiälläkin mukana ja vastavuoroisesti auttelen heitä lastenhoidossa. Toivon että omia lapsenlapsia saan ja tyttöni mm. sanoikin että haluaa isona äidiksi. - 18934139
Usko että isovanhemmat jotka eivät halua olla tekemisissä lapsiensa tai lastenlapsiensa kanssa, on pieni vähemmistö.
Omat vanhempani kyllä kuuluivat siihen vähemmistöön. Meistä kellään ei ollut vielä lapsia, kun äiti teki selväksi, että yhtäkään lapsenlasta ei edes syliinsä ota.
Ja sanansa piti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275