Kaikki soinnut eivät missään tapauksessa ole aina olleet olemassa.
Jos väität, että ovat, kerro meille
1. Kuka käytti noonisointua Mozartin aikaan? YKSIKIN ESIMERKKI RIITTÄÄ
2. Kuka käytti dim7-sointuja renessanssi musiikissa? YKSIKIN ESIMERKKI RIITTÄÄ
PS. Yhtä vaikeaa on 2000-luvulta löytää ammattisäveltäjää (siis klassisen säveltäjää) joka käyttäisi kolmisointuja. ;) Lähes yhtä vaikeaa, ja miksi? Koska musiikki - siis taidemusiikki - on mennyt eteenpäin, hylännyt barokin ja klassismin ja siirtynyt polytonaalisuuteen (useita sävellajeja päällekkäin), atonaalisuuteen (musiikkia jossa on säveliä, mutta niitä ei käytetä tonaalisesti, edelleenkään Revolution 9 tai muut ääniefektibiisit eivät kuulu tähän lajiin) tai sarjallisesti, 12-sävelryhmityksellisesti. Musiikki on muuttunut jälleen, mikä on todistus siitä, että kaikki soinnut eivät ole aina olleet olemassa (kuten kaikki paitsi sinä tietää)
Kolmisoinnut eivät ole enää in. Toisaalta Elviksestä ja Beatlesista alkaen rockarit ovat luukuttaneet triviaalia kolmisointupoppia kovalla äänenvoimakkuudella ja rumpujen biitin tuella tajuamatta (?), että kaikki hyvä mitä tonaalisuudesta voi saada irti, tehtiin jo aikoja sitten todellisten siunauksellisten musiikkinerojen toimesta.
Frank Zappa sen sijaan tajusi:
"All the good music has already been written by people with wigs and stuff.”
Opetusta 15+19:lle
8
148
Vastaukset 8
- zappazappazaa
Odotamme yhä vastausta siihen, mikä sointu aloittaa A hard...ja miten se tehdään.
Lisäksi haluamme kuulla, missä sitä on aiemmin käytetty
Hoidetaan vanhat kyssärit alta pois - liittyy vielä aiheeseenkin - 5 + 4
"Kaikki soinnut eivät missään tapauksessa ole aina olleet olemassa."
Ai? Kävikö niin että jos kansanpelimanni Matti Matinpoika vaikkapa joskus 1500-luvun aikana otti ja soitti kanteleella soinnun jonka äänet olivat vaikkapa G - H - C# - F# ja jonka nykyään väitetään olevan A13-sointu, niin kävikö että joku tai jotkut noista nuoteista jäivät soimatta ihan vain siksi että joku vidun Vivaldi ei vielä ollut virallisesti muka "keksinyt " tuota A13-sointua?
"Kolmisoinnut eivät ole enää in. Toisaalta Elviksestä ja Beatlesista alkaen rockarit ovat luukuttaneet triviaalia kolmisointupoppia kovalla äänenvoimakkuudella ja rumpujen biitin tuella tajuamatta (?), että kaikki hyvä mitä tonaalisuudesta voi saada irti, tehtiin jo aikoja sitten todellisten siunauksellisten musiikkinerojen toimesta."
Aha? Tämä jankutus alkoi taas kerran.
No mikäs niissä kolmisoinnuissa muka on vikana? Kelpasivathan ne esim Mozartille ja Sibeliuksellekkin lauluissaan.
Ja miksi juuri kukaan niistä siunauksellisista musiikkineroista eivät ole osanneet kirjoittaa kunnollisia lauluja?
Onhan että käytäntö osoittaa että millään muulla musikilla kuin lauluilla ja tanssimusikilla ei ole mitään merkitystä koska käytännössä kukaan ei muuta musikkia juurikaan kuuntele tai harrasta.
Ja kun siunaukselliset nerot eivät ole loistaneet kummassakaan lajissa, siis lauluissa ja tanssimusikissa, niin he voivat työntää tonaalisuudesta irtisaamansa vaikka perheenseensä.
"PS. Yhtä vaikeaa on 2000-luvulta löytää ammattisäveltäjää (siis klassisen säveltäjää) joka käyttäisi kolmisointuja. "
Aha? But why telling me - kuten ruåtsalainen sanoisi jos enklantia puhuisi?
Mutta onko jopa vielä vaikeampaa löytää nykyään toimivia klasarin ammattisäveltäjiä joiden sävellyksiä joku vapaaehtoisesti kuuntelisi? - Dhommi´´
Sorry, mutta maailman parhaat laulut ja tanssiteokset ovat sataprosenttia klasareiden tekosia.
´
PS. Edelleen odotamme että kerrot missä klassismin teoksessa käytettiin noonisointuja :)- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Killing me softly
- 18 + 15
PS. Edelleen odotamme että kerrot missä klassismin teoksessa käytettiin noonisointuja :)
Vastaus: who cares.
Ja edelleen odotamme vastausta miksi muka olisi väärin käyttää lauluissa kolmisointuja jos niiden käyttö oli hyväksyttävää esim Mozartin ja Sibeliuksen lauluissa. Ja olenpa melko varma että kolmisoinnut loistavat läsnäolollaan myös muunmuassa Verdin, Wagnerin, Puccinin ja Usko Kempin lauluissa? - Dhommi´´
18 + 15 kirjoitti:
PS. Edelleen odotamme että kerrot missä klassismin teoksessa käytettiin noonisointuja :)
Vastaus: who cares.
Ja edelleen odotamme vastausta miksi muka olisi väärin käyttää lauluissa kolmisointuja jos niiden käyttö oli hyväksyttävää esim Mozartin ja Sibeliuksen lauluissa. Ja olenpa melko varma että kolmisoinnut loistavat läsnäolollaan myös muunmuassa Verdin, Wagnerin, Puccinin ja Usko Kempin lauluissa?"Ja edelleen odotamme vastausta miksi muka olisi väärin käyttää lauluissa kolmisointuja jos niiden käyttö oli hyväksyttävää esim Mozartin ja Sibeliuksen lauluissa."
No, koska se juna meni jo, apina. Miksi juuttua vanhaan tapaan sanoa asioita, kun musiikki menee eteenpäin? Tonaalisuus ja kolmisoinnut eivät olleet koskaan mikään pakollinen ratkaisu. Kuuntele vaikka renessanssin musaa: siellä ei ole vielä tonaalisuutta (kolmisointuja toki). Sitten tonaalisuuteen siirryttiin ja puristettiin siitä kaikki irti (luepas mitä Zappakin sanoi aiheesta), nyt ovat säveltäjät jo siirtyneet aivan uusiin tuuliin, mutta popparit ne jaksavat jankuttaa Mozartin aikaista harmoniaakin alkeellisemmin perustavaraa.
Tunnusta palstalle, että kaikki soinnut eivät ole aina olleet käytössä!
PS. Et kai enää väitä, että Mozart käytti pelkkiä kolmisointuja? =) Sinut todettiin pelkäksi mutupelleksi tässä teemassa jo aiemmin.
- Dhommi´´
Ja vieläkin odotamme
- cccccccccccccccccccc
Tuo oli oikea vastaus.
Tyypillistä prameilua, kun soinnun viidennen äänen voijättää poois - sointi ei muutu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398