Kytkin

Eli tuli tässä sellanen pikku juttu mieleen tosta kytkimisetä että eihän haittaa jos auton käynnistää ilman että sitä pitää pohjassa?

Autokoulussa aina painoin kytkintä mutta nyt omassa Audissa ei tarvi kuin avainta vääntää eli eihän vaikuta moottoriin yms negatiivisesti jos sen kytkimen jättää pois näin kesähelteillä?

9

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyyne L. Larsson

      Missäs asennossa vaihde on?

    • Esimerkiksi vapaalla

    • ---

      Ei haittaa mitää jos auto on vapaalla

    • Nonni, kiitosta :)

    • autoilija_92

      Noin jos tottuu tekemään, on aina se vaara että joku kerta vaihde onkin vaikkapa ykkösellä ja auto säpsähtää eteenpäin. Itse aina pidän kytkintä käynnistettäessä rutiinilla juuri sen takia, ettei tarvitse huomioida vaihteen päälläoloa.

    • Juu, onneks yleensä peruutan tohon ruutuun niin ei oikeastaan tuo haittaa. Ja aina vaihteenkin tarkistan.

      • Vm.-75

        "Juu, onneks yleensä peruutan tohon ruutuun niin ei oikeastaan tuo haittaa"

        Se ei ole ainoa paikka, mihin joudut autosi pysäköimään.

        Vaikka siitä ei mitään haittaa ole, että jättää painamatta kytkintä, niin olisi se kuitenkin hyvä opetella painamaan käynnistäessä.

        Siihen on monia syitä. Elämäsi aikana tulet ajamaan paljon muitakin autoja, kun se tuttu oma auto. Vaikka kaverin autoa, joka onkin jättänyt vaihteen päälle etkä välttämättä sitä muista tarkistaa, jos et itse jätä vaihdetta päälle. Tai vaikka autolle mennesssäsi puhut puhelimeen, jolloin tarkkaavaisuus tietysti herpaantuu.

        Kun opettelee sen kytkimen painamisen jo alusta asti, sen tekee automaattisesti, eikä vahinkoja pääse syntymään.

        Ja vaihdehan pitäisi muutenkin jättää aina päälle pysäköitäessä varmistukseksi.
        Kaikissa autoissa ei käsijarru välttämättä pidäkään niin hyvin.
        Tai esim. talvella saattaa olla jäässä, ettei voi käyttää.


    • Juuh, kiitti vinkistä.

      • painavaan

        Ei sillä muuten oo väliä, mutta pääsee startti helpommalla jos paina sitä nytkytintä kun ei tarvi pyärittää vaihdelaatikossa mitään sisuskaluja. Muuten siellä pyörii pääakseli koneen mukana vaik ois vapaalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1728
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      137
      1419
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      846
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      494
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      455
    Aihe