Suomessa on suuret määrät bioenergiaa, jonka hyödyntäminen vähentäisi riippuvuutta ulkomaailmasta sekä antaisi töitä maaseudulle. Mutta tätä ei hyödynnetä. Suomesta ei suot nostamalla lopu.
Miksi pohjoiseen rakennetana ydinvoimalaa, vuotoksen allashanke tulisi käynnistää kiireellisellä aikataululla. Suomalaiset valitsevat ydinvoimaa vesivoiman sijaan.
Näinkö toimii suomessa ympäristönsuojelu?
bioenergiaa
5
<50
Vastaukset
- kuka lobbaisi ?
Turpeen noston vastustaminen perustuu osittain väärään tietoon sen uusiutumattomuudesta. Lisäksi jo valmiiksi ojitettuja soita voisi käyttää hyvin
turpeentutantoon, koska niistä vapautuu sitä hiilidioksidia ilmaan ja tilanne olisi sama
käyttämällä turve polttoaineeksi hakepuun kanssa.
Turve-ja puuhaketuotantoa suuremmat ympäristöhaitat aiheutuu kivihiilen ja öljyn
käytöstä. Myös tuulivoima on, ylivoimaisen kalleutensa lisäksi, ympäristöongelma
melun ja massiivisten rakenteiden vuoksi.
Käyttämällä edes osa esim. tuulivoimaan tuhlatusta tukirahoituksesta ympäristöystävällisemmän turve- ja puuperäisen energian ympäristöhaittojen
ehkäisyyn, saataisiin puhtaampaa energiaa ja samalla kotimaassa enemmän työllistävää toimintaa aikaan.
Ydinenergia on liian suuririskistä kaikille .Lisäksi käytännönseikoista vielä, niin tuulivoima vaatii huomattavan säätövoima kapasiteetin. Tuulivoiman käyttö tulisi kyseeseen esimerkiksi vesivoimalan yhteydessä, pumppaamaan vettä alajuoksulta patoaltaaseen. Jolloin tuulesta saatu energia varastoituisi potentiaalienergiaksi.
- ei tuulivoimalle
Menkääpä joskus katsomaan tuulivoimalan alapuolelle. Siellä on satoja kuolleita lintuja. Osa harvinaisiakin.
Meteli on lisäksi hirveä. Tuulivoimalat ovat kuolemanloukkuja, silppomiskoneita uhanalaisille lintulajeille. - ei vaan sovi kaikille
Bioenergian suurin ongelma on se että se on kokonaan kotimaista . Työllistäisi ja parantaisi kauppatasetta.
Ongelmana on myös se että bioenergian tuotanto työllistää väärällä alueella, se ei tuo kasvukeskuktiin työpaikkoja, vaan maaseudulle, josta vihreät haluaisivat eedenin puutarhan, suuren kehäkolmosen ulkopuolisen suojelualueen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaisten kannatus enää 12,9%
Perussuomalaisten kannatus laskee edelleen kuntavaaleissa. Kannatus sulaa kuin kevälumi auringossa. Onkos tuo ihme, kun51518052Varo sisältöpaljastuksia! Tämän naisen bachelor-Joonas valitsi - Oliko valittu Monica vai Vivianna?
Joonaksella on kaksi naista jäljellä. Mutta valitsiko bachelor kahdesta naisesta Monican vai Viviannan? Oliko mielestäsi452155Trump - otan Gasan haltuun nyt
USA miehittää Gazan alueen ja rakentaa siitä uuden upean alueen aurikoiseen Israeliin. Väkivaltainen alkuperäisväestö h3361636Ensio tunkee jo tyttärensäkin telkkariin!
Eikö kaljulle ex-stripparille mikään ole pyhää?? https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011013742.html On tuo härski2741520Runebergin tortut
Hyviä huomenia ja mukavaa päivyliä. 😊 Nyt kahvetta tippumaan. Harmi ettei ole torttua. 😊☕✨❄️❤️2671154- 541073
- 1061063
Bachelor-Joonas sekstasi toisen naisen kanssa - Tästä syystä valitsi kuitenkin Monican: "Nyt mun..."
Bachelor Suomi -realityssä koitti lopullisen valinnan hetki. Paljon onnea ja lykkyä rakkauteen Joonas ja Monica! Lue l14974- 67859
- 37851