Tämä voidaan todeta yleistäen, kun puhutaan jääkiekosta.
Nimittäin NHL:ssä on ollut kolmenumeroinen määrä suomalaisia, mutta vain muutama (ei edes kymmentä) on voittanut Stanley Cupin.
Jos veikkaat ensikauden alussa mestaria, niin satsaa rahat joukkueeseen, jossa ei ole suomalaisia. Tämä tosiasia on huomattu jo laajemminkin.
Siellä on ainoastaan yksi pelaava ja potentiaalinen Stanley Cupin voittaja ensin kaudella ja se on Bostonin Tuukka Rask.
Itse näen myös sen seikan, että suomen maajoukkuetaso on taitamaton ja laiha verrattuna Ruotsin tasoon ja laajuuteen, jossa riittää sekä luistelu, taito ja laukaustasoa eri pelialueille. Myös kokoa ja nopeutta on riittävästi.
Ilmeisesti treenaavat myös paremmin ruotsissa ja oikeita asioita. Suomessahan panostetaan liikaa vain joukkuehommaan eikä niinkään yksilötasoon, jonka kautta sitä joukkuettakin autetaan voittamaan.
Olen pelannut ja nähnyt.
Miksi suomalainen ei voita ?
5
157
Vastaukset
- Ei voi voittaa
Vain yksi joukkueellinen kerrallaan voi voittaa Cupin. Tuostahan voi laskea mikä todennäköisyys on olla juuri siinä joukkueessa.
- voi vain todeta
Niin ja siellä on ollut vuosien aikana joukkueita, joissa on ollut useita suomalaisia. Ei puhettakaan, että sellaiset joukkueet olisivat pärjänneet sitten Kurrin ja Tikkasen aikojen.
Luulisi, että joskus saisi parikin suomalaista juhlia kerralla voittoa, mutta niin ei näytä käyvän.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Stanley_Cupin_voittaneista_suomalaisista_jääkiekkoilijoista
Tuossa on lista ja pelaavia voittajia on vain 9. Joka lajia on seurannut, niin tietää, että esim. ruotsalaisista on saanut voiton pelkästään viiden viime vuoden aikana kymmeniä pelaajia. - suomalaisia..??
voi vain todeta kirjoitti:
Niin ja siellä on ollut vuosien aikana joukkueita, joissa on ollut useita suomalaisia. Ei puhettakaan, että sellaiset joukkueet olisivat pärjänneet sitten Kurrin ja Tikkasen aikojen.
Luulisi, että joskus saisi parikin suomalaista juhlia kerralla voittoa, mutta niin ei näytä käyvän.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Stanley_Cupin_voittaneista_suomalaisista_jääkiekkoilijoista
Tuossa on lista ja pelaavia voittajia on vain 9. Joka lajia on seurannut, niin tietää, että esim. ruotsalaisista on saanut voiton pelkästään viiden viime vuoden aikana kymmeniä pelaajia.Asiaan vaikuttaa paljon myös se, millaisiin joukkueisiin suomalaiset ovat valikoituneet, ei siis pelkästään suomalaisten omat kyvyt, vaan myös muiden pelaajien kyvyt.
- tosi ku vesi
suomalaisia..?? kirjoitti:
Asiaan vaikuttaa paljon myös se, millaisiin joukkueisiin suomalaiset ovat valikoituneet, ei siis pelkästään suomalaisten omat kyvyt, vaan myös muiden pelaajien kyvyt.
Sattumaako ? No jaa eiköhän parhaisiin joukkueisiin kerätä parhaita pelaajia rahalla. Niihon ei suomalaiset yllä paria maalivahtia lukuunottamatta. Thats it.
- Jääkiekko
Keskustelua jääkiekosta..
JÄÄKIEKKO
ARVOKISAT
ELITSERIEN
JÄÄKIEKON SM-LIIGA
JÄÄKIEKON WORLD CUP
LEIJONAT
MESTIS
NAISTEN JÄÄKIEKKO
NHL
NUORTEN JÄÄKIEKKO
SUOMI-SARJA
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/1093
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3282737Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."782475SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis552222Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771913- 1251692
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591554- 1401492
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731338Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.891172Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771134