Olisi mukava kuulla mitä mieltä melperi on siitä kun vanhoillislestadiolaiset turvaavat Kristuksen sovintovereen. Sehän on aivan Raamatun mukainen usko.
Uskoo melperi itse sovitukseen veren kautta?
Jeesuksen veri
38
158
Vastaukset
- Näin on
VL-paskaa
- Helppo havaita
Vl-opit = Raamatun vastaista PAS*KAA
- 18+3
Mellu paljasti todelliset karvansa...
Tämä on minun ensimmäinen kommentti tähän ketjuun. Ja viimeinen.
Olisit voinut vastata kysymykseen.. Väität vl-oppia täysin Raamatunvastaiseksi, mutta vereen trvaaminen ei ole Raamatunvastaista. Mihin sinä turvaat mellu?
- ei muuta
Molemmat valetta.
- Sivusta1
Uskoisin että Melperi uskoo sovitukseen veren kautta, mutta myös suo sen kaikille muillekkin kuin vl:sille. Olenko Melperi oikeassa?
- Teresa ä
Kalevi miksi kysyit itseltäsi?
Olet "Sivusta1" oikeassa.
Lupasin, etten enää kirjoita tähän ketjuun, mutta sinulle haluan vastata.****Uskoisin että Melperi uskoo sovitukseen veren kautta, mutta myös suo sen kaikille muillekkin kuin vl:sille. Olenko Melperi oikeassa? ****
Eikö ole sitten melperiltä väärin sanoa että vl-opettaa s,aatanan oppeja?
Minäkään en rajaa ketään pois Veren armosta, oli sitten vl tahi ei.- herra isä
Melperi1 kirjoitti:
Olet "Sivusta1" oikeassa.
Lupasin, etten enää kirjoita tähän ketjuun, mutta sinulle haluan vastata.Lopeta psykopaatti itsesi kanssa jaarittelu.
- Selittäisitkö
Devoit voitko sinä perustella, että miks vl:llä ainoa oikea usko ja taivaasen pääsy? Perustelkaa, niin me muutkin saamme tietää vai onko se salaisuus?
Ei vanhoillislestadiolaisilla ole ainoaa oikeaa uskoa, vaan kaikki jotka turvaavat Kristukseen ja suullansa tunnustavat hänet, ovat pelastettuja.
- Tahtoisin tietää
Oletko Devoit vl ? Itse en uskaltaisi tuomita noin kovasanaisesti vl:en uskoa mutta kyllä minuakin ihmetyttää se että vl on sitä mieltä et heillä vain taivaaseen pääsy. En halua loukata sinua näillä sanoillani. Olen vain sitä mieltä , että Jumalan Sana ei mitenkään tue vl:en käsitystä juuri tuosta taivaaseen pääsystä. Se ei tunnu sydämmessä hyvältä, eikä käy kyllä maalaisjärkeenkään. Nämä asiat ovat niin suuria asioita mitä ihmisen elämässä voi olla, että kyllä minä ainakin tahtoisin tietää mihin perustuu tämä vl:en käsitys. Vai onko väärin kysyä??
Ihmettelen että minua pidetään edelleen vanhoillislestadiolaisena vaikka olen toitottanut täällä vuosikausia sitä etten ole vl..
Olet oikeassa ihmettelyinesi, ei vanhoillislestadiolailla ole mitään perustetta omia uskoa ja pelastusta vain itselleen, ei Jeesus kuollut vain heidän takiansa.
Se että vanhoillislestadiolaiset turvaavat Kristuksen vereen pelastuksen tuojana, on aivan Raamatunmukaista, mutta Pyhän Hengen heille itselleen omiminen ei sitä ole.
- Selittäisitkö
Kiitos Devoit, olet oikeassa.
- 1+1
Kiitos myös sinulle rakas helluntailainen sectori.
- Harhauttavaa
Monesti olen miettinyt, että kuinka vastuutonta on väittää olevansa ainoassa oikeassa uskossa ja vain meillä taivaaseen pääsy. Moni uskosta kiinnostunut voi luovuttaa kun ajattelee etten kuitenkaan pääse taivaaseen kun en ole vl. Itselleni melkein kävi näin , mutta onneksi luotin vain Jumalaan ja turvasin Häneen, enkä ihmisten mielipiteisiin.
- A&O
Melperi1 kirjoitti:
Vanhoillislestadiolaiset ovat saa*tanan asialla opettaessaan "vain me" -oppia.
Niin joka ketjussa, tässäkin olit ahkerin. :D
Vl,t tietenkin sanovat että ala heidän uskoonsa niin pääset taivaaseen. Se epätoivo meinasi tulla minullekin, kunnes Raamatusta tajusin että pelastus on JOKAISELLE joka Kristukseen turvaa.
Lestadiolaisuus on alussa ollut aivan tervehenkinen herätysoppi, mutta taikauskoisten käsitysten omaksuminen pilasi sen.Melperi1 kirjoitti:
Vanhoillislestadiolaiset ovat saa*tanan asialla opettaessaan "vain me" -oppia.
Saatanallista on myös nimitellä ja herjata ihmisiä, jos he eivät satu olemaan kanssasi samaa mieltä.
- uskovainen.
Devoit kirjoitti:
Vl,t tietenkin sanovat että ala heidän uskoonsa niin pääset taivaaseen. Se epätoivo meinasi tulla minullekin, kunnes Raamatusta tajusin että pelastus on JOKAISELLE joka Kristukseen turvaa.
Lestadiolaisuus on alussa ollut aivan tervehenkinen herätysoppi, mutta taikauskoisten käsitysten omaksuminen pilasi sen.Eikö Lars Leevi ollu kans ainoassa oikeassa olevinaan? Mikään ole muuttunut. Samaa paskaa jauhavat edelleen.
uskovainen. kirjoitti:
Eikö Lars Leevi ollu kans ainoassa oikeassa olevinaan? Mikään ole muuttunut. Samaa paskaa jauhavat edelleen.
Tiedätkö että Lars Leevi ei eläessään tiennyt perustaneensa nimeään kantavaa herätysliikettä? Lars Leevi oli tiukasti kirkon opin takana, olihan hän itse kirkkoherrakin.
- just joo
Devoit kirjoitti:
Tiedätkö että Lars Leevi ei eläessään tiennyt perustaneensa nimeään kantavaa herätysliikettä? Lars Leevi oli tiukasti kirkon opin takana, olihan hän itse kirkkoherrakin.
Se taas ei liity mitenkään aiheeseen.
Aihe oli se, että oliko Lars olevinaan ainoassa oikeassa. Oli.
Åselen papit eivät hänen mielestään olleet.
Älä vaihda asian aihetta.
- pelko jo pois
Ja taaskaan ei kukaan vl sano sanaakaan !
Mitä te oikein pelkäätte ??- ex hellari
Tässähän kysyttiin mellun kantaa hyvä mies...
Ja hyvin ottikin osaa puskista ja ilman... En odottanutkaan että vl,t tähän aloitukseen vastaisivat.
Halusin aloituksellani tuoda esille että vl-opin ydin -Kristuksen vereen turvaaminen, on terve, mutta siihen on lisätty asiaankuulumatonta karsinointia vaatimuksena että vain vl-opissa pelastuu.
- pelkurit
Vl pelkää totuutta ja vankilaa
- Pelimiehiä
Hyvinhän ne on onnistuneet välttelemään molempia.
Pelimiehiä kirjoitti:
Hyvinhän ne on onnistuneet välttelemään molempia.
Monesta kommentista näkee että kommentoijan suhde vanhoillislestadiolaisiin on hyvin etäinen ja ennakkoluuloilla terästetty. Tavallisia ihmisiä he ovat iloineen ja murheineen ja yleensä mukavia ihmisiä lisäksi.
- Onko ennakkoluuloton
Devoit kirjoitti:
Monesta kommentista näkee että kommentoijan suhde vanhoillislestadiolaisiin on hyvin etäinen ja ennakkoluuloilla terästetty. Tavallisia ihmisiä he ovat iloineen ja murheineen ja yleensä mukavia ihmisiä lisäksi.
Millainen suhde sulla on Helluntailaisiin?
- D mustana nyt..
Onko ennakkoluuloton kirjoitti:
Millainen suhde sulla on Helluntailaisiin?
Ennakkoluuloton. Arvostan upotuskastajaiskokemusta virvoittavana, viileänä ja ainoana oikeana kasteena.
Rekisteröinti ei nyt onnistu joten mustana nyt.. D mustana nyt.. kirjoitti:
Ennakkoluuloton. Arvostan upotuskastajaiskokemusta virvoittavana, viileänä ja ainoana oikeana kasteena.
Rekisteröinti ei nyt onnistu joten mustana nyt..Haista kukkanen "D mustana nyt" Luuletko olevasi hauska/ovela?
- Et osannut vastata
Devoit kirjoitti:
Haista kukkanen "D mustana nyt" Luuletko olevasi hauska/ovela?
Kommenteistasi näkee, että suhde helluntailaisiin on hyvin etäinen ja ennakkoluuloilla terästetty. Tavallisia ihmisiä he ovat iloineen ja murheineen ja yleensä mukavia ihmisiä lisäksi.
Et osannut vastata kirjoitti:
Kommenteistasi näkee, että suhde helluntailaisiin on hyvin etäinen ja ennakkoluuloilla terästetty. Tavallisia ihmisiä he ovat iloineen ja murheineen ja yleensä mukavia ihmisiä lisäksi.
****Kommenteistasi näkee, että suhde helluntailaisiin on hyvin etäinen ja ennakkoluuloilla terästetty. Tavallisia ihmisiä he ovat iloineen ja murheineen ja yleensä mukavia ihmisiä lisäksi.****
Yksi ystävistäni on hellari, että eipä kovin etäisiä minulle...
- Kysyn1
Onko se mukavuus vilpitöntä... kun ei mahduta samaan taivaaseenkaan??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328364Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4797612SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2215692Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en964752Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474644Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1094486Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1564447Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254365Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr134202Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840