Ajatus: Veneeseen arkkumallin jääkaappi 50 mm uretaanilevystä foliopinnoituksella itse rakennettuna. Onko kenellään kokemuksia. Tarvikkeet: mitä ja mistä kannattaa hankkia, mitä kannattaa huomioida ja löytyykö mistään ohjeita tällaiseen teeseitse harrastukseen?
Jääkaapin rakentaminen
8
3052
Vastaukset
- .. ..
Siinä mitää kummaa ole. Minä panin salongin penkkiin. Etsi kompuralle viileä paikka jossa ilma vaihtuu, eivätkä putkivedot tule turhan pitkiksi.
12 V koneikkoja myydään. - .. ..
Kun nyt et näytä vastauksia saavan, niin panen vielä toisen.
Tee eristetty kylmäboksi ja siihen vesilukollinen pohjaviemäri pilssiin. Toiseen paikkaan, vaikka koneen kylkeen remmivedollinen kompura jääpaloja tekemään. Näin saat paattiisi todellisen alkuperäisen JÄÄkaapin!
Heittelet sit jääkuutioita tarpeen mukaan kylmäboksiin ja osan niistä grogilasiin. Saattaa tulla respektiä laiturilta.- -tärinä ja tärske-
Jääpalakoneet eivät taida toimia tärinässä tai heiluvassa veneessä.
Vai lienenkö väärässä? Jos nyt tästä jotain apua olisi:
Muotoilet uretaanilevystä sopivan laatikon ja teippaat ulkopuolelta nippuun. Sisäpuolen laminoit polyesterihartsilla ja kahdella ohuella lasikuitumatolla. Laatikon suut laminoit "yli", kiinnityspinnaksi. Lopuksi hiot sisäpinnan tasaiseksi ja pinnoitat top coatilla. Jos haluat vahvistaa, niin laminoi myös ulkopuolen kulmat yli.
Jos uretaanilevy pinnoitettua, niin voit laminoida surutta suoraan. Jos ei, niin kokeile koepalaan, jos sulaa niin joku maali väliin.
Tein joku vuosi sitten tuollaisen. Siinä on yksi tarina.
http://www.mikavanhala.fi/venesivut/veneet/kiiski03/- onhan nämä nähty
Eikös vaan juuri niin käynytkin?
- sinne män
Taisi joku poistattaa viestejä välistä. Ja aivan oikein siinä teki, mitään vähääkään antavaa ei menetetty.
- mj ,j j
sinne män kirjoitti:
Taisi joku poistattaa viestejä välistä. Ja aivan oikein siinä teki, mitään vähääkään antavaa ei menetetty.
juu, ei täällä saa esitellä tai kertoa veneensä ominaisuuksista! Ei passaa puhua siitä, kuinka itse on parannellut ja keksinyt helpottavia asioita vene-elämään. Mätäpääpojut ja Välittäjät hyökkää kyllä räkyttämään sellaisen kimppuun. Niin tässäkin kävi, kun sensuuri ei osaa erotella kirjoituksia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647