Kannabis oli aiemmin lääke- ja viihdekäytössä paljon käytetty aine, kunnes joku huomasi että siitä saattaa tulla sairauksia. Se kiellettiin.
Tupakka oli aiemmin ylimystön tapa rentoutua ja tupakka erotti korkea-arvoiset ala-arvoisista, toisen luokan kansalaisista. Joku huomas, että sekin saattaa aiheuttaa sairauksia ja nyt siitä tehdään kovalla kiireellä markkinoiden pahinta huumetta joka pitää kieltää välittömästi.
-----------------------------------------------------------
Mutta nyt on kanadalainen tutkimus todennut, että yötyöt saattavat aiheuttaa rintasyöpää, niin eiköhän nyt olisi jo korkea aika kriminalisoida yötyöt?
Ensin pakotetaan yötyöntekijät mahdollisimman kauas asutuksista, jottei normaalit ihmiset joutuisi valvomaan yötyöstä aiheutuvan metelin johdosta. Sehän saattaisi järsiä viattomien sivullisten terveyttä. Samaan aikaan piilotetaan yötyöt työmarkkinoilta, jotteivät esimerkiksi lasten silmät saa rintasyöpää. Sitten perustetaan erikseen yötyövero ja säädetään sille niin korkea prosentti, ettei yksinkertaisesti kannata tehdä töitä yöllä.
Ja koko tämän siirtymäajan rinnalla valistetaan Suomen nuorisoa yksipuolisella ja puolueellisella propagandalla siitä, kuinka jo yksi yötyötunti saattaa aiheuttaa riippuvuutta ja pahimmassa tapauksessa erittäin kivuliaan kuoleman.
Lopuksi uusi lainsäädäntö, joka määrää vähintään kahden vuoden ehdottoman vankeustuomion niille, jotka syyllistyvät yötyön suorittamiseen. Saataisiin taas yksi terveyttä pilaava asia pois.
http://www.iltalehti.fi/syopa/2013070317221254_sy.shtml
Terveysintoilu kunniaan!
Päihteiden vaarallisuus ja kielto
äaösldkfjgh
0
95
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292390- 1282303
- 1582054
- 361716
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201668- 271049
- 511037
- 86995
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904