Wilen konkkaan

Pojasta ei ollutkaan jatkajaksi?

Mikä meni mönkään, firmalla toimintaa kuitenkin 40 v.?
222935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Putkivilen vai? Kävi meillä kerran. Kerran.

Äänestä
  • liian osaavia pojat ja hmt. keisari

    Äänestä

Kuningas alkoholiko taustalla? Taas yksi työllistäjä vähemmin Haminassa..

Äänestä

Niin se oli se pulju...

Äänestä

Ikävää että jos jollakin yrittäjällä menee huonosti, niin asiaa hehkutetaan palstalla. Se kertoo mielestäni aloittajasta enemmän, kuin ko yrityksen johdosta.

Äänestä

Rakennusalan firmoja menee lähiaikoina useita nurin, ei riitä töitä läheskään kaikille.

Äänestä

myydään venäläisille kaikki(mikä kelpaa)

Äänestä

Outo juttu, mun mielestä hoitivat hommat ihan ok, tosin Pertti Wilen oli aika stressaantuneen oloinen kun viimeksi oli asiointia. Ilmeisesti oli jotakin huolia ja murheita. Surku juttu että konkka tuli, nyt tämä jo ennestään kallia Penttilä pääsee hinnottelemaan lähes monopoli asemassa.

Äänestä

Wilen ei hoida hommiaan kunnolla. Meillä kävi laittamassa 1 putken pannuhuoneeseen ja alkoi vuotamaan 4 vuoden jälkeen, otettiin toinen putkimies laittaa uusi ja hyvin on kestäny viimiset 9 vuotta. :P:P

Äänestä

Wileenin porukka söi yritäjän nurin!
Yrittäjä suostui tilaajan valintoihin jotka loukkasivat selvästi osakeyhtiölauissa säädettyä osakkaiden tasa-arvoista kohtelua.
Työmiehet olivat työpaikalla, työnteko olikin sitten aivan toinen asia.
Eestiläiset pelastivat homman . Kun haminalaisten urakoitsijoiden " miedet "istuyivat as-yhtiön autotallissa penkillä työaikana kuin kanat / kukot orrella.
Jotkut kehuivat menneensä klo 01 pubista punkkaan ja toisena päivänä sama henkilö pani paremmaksi sanoi ettei ole nukkunut ollenkaan ja loikoiki pihanurmikolla kolmantenapäivänä sama "mies" rassaili kattolamppua irti koko päivän.
Po.tyyppi oli huoneiston omistajan " jaloiissa" samaa voidaan sanoa Wileenin porukastra.
Ihmettelen ettei jo 10 v.sitten yritys kaatunut jos tällaisten työmiesten ja samaa kaliperua olevien muiden haminalaisten yrittäkien "työmiesten " tyopanokseen perustuvia tarjouksia yrittäjä joutui laskemaan ja tekemään.

1. Wileenin putkimies teki työtä jos oli tällä työmaalla. Samoin 1. kirvesmies oli kykenevä, mutta hänetkin tapasin autotallista muun työporukan kanssa istumasta työäikana.
Hätistelin porukkaa toihin , niin sain sanasuihkun joka sisälsi mm. tokaisun "ethän sinä mitään maksa" sanoin minäkin maksan. Osakkeenomistajat maksavat jokakillingin. tämä remontti maksaa kaikille meille pienitulpisille osakkeenomistajille verisen paljon kohtuuttomasti.

kyhelehii, toinen piteli sormea lähellä kolmas ohjasi työntekoa.
Ihme ettei kaatunut työpaikka jo 10 v. sitten

Äänestä
  • Virolaiset ammattimiehet ovat myös Tampereella pelastaneet muutaman pienen rakennusalan yrityksen. Suomalaiset työntekijät ovat valitettavasti osittain alkoholisoituneet. Sitten kun asiasta huomauttaa, niin uhataan liitolla. Niistä ei pääse eroon mitenkään. Itse en enää palkkaa kuin virolaisia. Oma firma Tampereella.

    Äänestä

kotkan somali yhdistyksestä voi tilata salskeita ammattutaitoisia rivakoita yön timoja kotiinne putkitöitä tekemään.nopea halpa palvelu.

Äänestä
  • Somaliyhdistys on yhdyssana.

    Äänestä

On kokemusta somaalien työstä ,jos ja kun somaalilla on ammattitaito johonkin työhön ovat he työssään uskollisia ja ahkeria ihmisiä.

Miksi heitä ei kouluteta rakennusalalle, kyllä he tekevät ahkerasti työtä muuallakin kuin siivouksessa ja mansikkapellolla.
Suomi on kaatunut jo työterroriin, eikös se ola terrorua kun jay-veikot karttavat työtä ja tekevät keskimäärin vain n. 3.3 tuntia 8 tukkin aikana työtä.
Vain liukuhihnalla työaika käytetään työntekoon.
Entäs sairasomat ? Ovatko ne osin pinnausta, yleensä ne ovat veneen tai talon huoltoa , naisilla rastiin jääneiden kotitöiden tekemiseksi hankittuja tai villin ilta/yöelömän rasitusten vuoksi otettuja "omia lomia"
Kyllä vxxxxx aa kuluttajana maksaa hintatasoa moisen työterrorin seurauksena !

Äänestä

Kuka tänne rakentais? Kuoleva pikkukylä. Kaupungin virkamiehet on kovin nihkeitä rakentamiselle ja punikkiarkkitehti määrää tahdin.

Äänestä

eikö tänne piisaa lihapiirakaa

Äänestä
  • Lihapiirakka persoona se on joka vihtun keskustelussa,

    Äänestä

Yrityksen aloitttaminen ja lopettaminen on täysin sallittua ja normaalia.

Äänestä

miksei ole kullinnuppi juttui

Äänestä

Touhuaa nykyään Intiassa. Respect?

Äänestä

Muslimivaimo & viina

Äänestä
  • Ei pidä kirjoittaa väärää tietoa kun ei tiedä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oh hoh kirjoitti:

Pojasta ei ollutkaan jatkajaksi?

Mikä meni mönkään, firmalla toimintaa kuitenkin 40 v.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu