15.v tyttö kärsii vauvvakuumeesta auttakaa !

auttakaaa !

Eli otsikko kertoo jo paljon mutta siihe lisäyksenä vielä että mulla on 18v poikaystävä joka ei vielä halua lapsia ja varsinkaan kun olisin vielä aika nuori synnyttäjä mutta silti kauhee vauvvakuume päällä ja haluan että pistätte faktoja pöytään että tajuisin kunnolla ettei sen aika vielä ole vaikka kuinka haluisin....

7

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20v mamma

      No yks fakta vois olla että milläs elättäisit lapsen ? Jos mietitään vaikka muutamia kuluja jptka eivät ole pakollisia mutta hyviä ja joissa voi säästää mutta välillä sitäkään mahdollisuutta ei ole.

      -vauvanvakuutus 500-600e/vuosi
      - 20-30e vaipat/kk
      - syöttötuoli
      -pinnasänky
      -vaatteita!
      -turvakaukalo ja istuin

      Pelkästään noihin saat menemään noin tonnin ainankin. Tietenkin kaikkea voi saada tutuilta mutta harvoin kaikkea. Entäs jos et imetä? Korvike maksaa. Vauvan ruuat maksaa myöhemmin.

      Jaksatko tosiaan ensimmäiset kuukaudet kantaa huutavaa vauvaa jos onkin koliikki ja mikään ei auta? Herätä öisin ja päivisin muutaman tunnin välein kun lapsella on nälkä? Et voi juosta yömyöhään ties missä tai päivisinkään sillä vauva tarvitsee rytmejä.

      Entä opiskelu? Mikä olisi helpompaa ja odottaa edes muutama vuosi että saat ammatin nii sitä ei tarvitse sitten murehtia. Minäkin luulin 15v. että haluan lapsen. Väärässä olin ja onneksi maltoin. Nyt nautin täysillä perhe elämästä. Sain esikon 19v. eli nuorena mutta meillä on hyvät tulot (ei kela(vain vanhempainraha ja lapsilisä) ja sossu). Neuvoisin sinua odottelemaan vielä :)

    • duh

      Plus se että olet ALAIKÄINEN ja jos teidän suhteessa seksiä, niin sun poikkis pienessä pulassa....

    • ,,,,,,,,,,,

      OT vähän, se on vauvakuume, ei mikään vauvvakuume.

    • lapsen kengissä viel

      olet vielä lapsen kengissä miksi nyt vauvaa? kasva eka aikuiseksi vasta sen jälkeen vauva odota vielä 3vuotta niin aloita sitten

    • äiti15v

      Tee mahdollisimman monta lasta ja aloita mielellään jo nyt heti! sossusta saat rahaa elämiseen ei siis hätää! isäkin lapselle löytyy kaikki on siis hyvin.Onnea!

      • Vauvvakuume..?

        Vai että oikein vauvva kuume...


    • ...

      No jos nyt hommaat ittes raskaaks nii voi olla että se sun poikasytäväs jättää sut jos se ny kerra lasta ei vielä haluu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      384
      5749
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1722
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      991
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      904
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      132
      862
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      51
      860
    7. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    8. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      45
      850
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      827
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    Aihe