""Silti on todistettu tosiasia että Mozartin uuppera aaroiden pianosäestys versioissa pianisti kilkuttaa säestykseksi pelkkiä perus duuri- ja mollikolmisointuja. Mitään muita sointuja ei käytetä."
- Mozart käyttää todellisuudessa uudenaikaisempia harmonioita kuin Beatles koskaan. Hän käyttää dim7, ylinousevia ja dissanoivia sointuja.
"Jokainen voi verrata sointujen määrää Bachin säveltämistä lauluista joita löytää vaikkapa virsikirjasta Beatles-lauluihin. Käynee ilmi että Bachilla keskimäärin oli vähemmän sointuja yksittäisessä virressään kuin mitä Beatlesilla oli keskimäärin lauluissaan."
- J.S.Bach saattaa käyttää lauluaariassaan esim. 9 sointua jo ensimmäisen melodisen fraasin aikana. Yhteensä yhdessä sävelteoksessa hän saattaa käyttää enemmän sointuja kuin kaikki popparit ovat käyttäneet yhteensä koko popin olemassa olon aikana (esim. joku kunnon kuoroteos).
"Ei Bachin lauluissa, vaikkapa virsissä, ole sointuja sen enempää kuin Beatlesinkaan lauluissa."
- Bachin aarioissa ja lauluissa on paljon enemmän sointuja kuin Beatlesilla. Se, että löydät jostain virren, jossa on vähemmän sointuja kuin jossain popbiisissä, ei muuta tätä mihinkään.
"Jos otamme ja riivimme cosi fan tuten lauluista kaiken orkesteriryönän, siis otamme pelkän perusmelodian ja sitä säestävät soinnut, ja teemme saman Beatles lauluille, ja sitten niitä vertaamme, huomaamme että mitään olennaista eroa niiden välillä ei ole."
- Paitsi, että Mozartin harmoniat ovat satoja vuosia uudenaikaisempaa kuin teollistuneessa ajassa tehdyt Beatles-rallatukset. Kuuntele vaikka Cosi fan tutin toisen näytöksen finaali.
"mutta kiitos ajan kulun soinnun käyttö on Beatlesilla puolestaan hieman vapaampaa."
- Soinnunkäyttö oli 1960-luvulla todellakin vapaampaa kuin 1700-luvulla, mutta valitettavasti Beatles teki silti vanhanaikaisempia harmonioita kuin Mozart 1700-luvulla. Atonaalisuus, päällekkäiset harmoniat ja mikrointervallit olisivat olleet nekin jo Beatlesin käytössä, mutta ei: C-duuriin varaan he vain uikuttivat alkeellista kevyttä rokkiaan.
"Mozartin oopperoiden säestyksestä löytyy tasan tarkkaan samat perussoinnut kuin löytyy esim Beatles lauluista tai jokseenkin mistä hyvänsä lauluista. Mitään sen kummempaa niissä soinnutuksellisesti ei ole. Todista ihmeessä että näin ei ole. Netistä löytyy Mozartin oopperoiden nuotit. Siitä vaan käytettyjä sointuja analysoimaan."
- Mozartin Yön kuningatar -aariasta löytyy mm. seuraavat soinnut: Em#6 Eb-ylinouseva Fdim#7 G#dim Hdim#7 F#dim6 G#dimb7 Bb-ylinouseva
"Niinpä Mozart joutui tyytymään enemmän perussointuihin siinä missä Beatles saattoi laulujensa säestyksessä vapaasti käyttää neli- tai useampiäänisiäkin sointuja jotka Mozartin aikaan olivat musiikissa vielä paheksuttuja."
- Todellisuudessa Mozart käytti mm. dissanoivia, ylinousevia ja vähennettyjä harmonioita, joita Beatles ei osannut käyttää edes 200 vuotta myöhemmin.
16+85:n viemäriin valunut uskottavuus
1
76
Vastaukset
- rannan kundi.
- vaikea sanoa, mitkä ovat räikeimpiä kämmejä... sekö, että hän väitti mozartin käyttäneen pelkkiä kolmisointuja, vaikka esim. #6-soinnut, dim7soinnut, dimb7-soinnut ja kaikki ne suorastaan atonaaliset harmoniat Don Giovannin lopussa eivät todellakaan ole kolmisointuja? ne ovat uudenaikaisempaa tavaraa kuin mitä Biitles teki biiseissään 1960-luvulla. vai sekö että hän suorastaan kehotti Dhommia tutkimaan Mozartin nuotteja - ja sai sitten lukea Mozartin soinnutuksesta täysin erilaista kuin mitä oli väittänyt? ... myöhemmin tää 15 25 väitti, että ei kukaan ole väittänytkään, että Mozart käytti pelkkiä kolmisointuja... siis missä on tän kannabispellen logiikka? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193943Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972669SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot222613Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202482"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita332339Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642286Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132216Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss91769