Mitä saa ottaa mukaan ensimmäisenä päivänä?

ludexxx

Olen astumassa palvelukseen 8.7. En löytänyt mitään kieltolistaa tavaroista, joita ei saa ottaa mukaan. Saako heti ensimmäisenä päivänä ottaa mukaan läppärin ja kirjoja? Opiskelen itsenäisesti ohjelmointia ja olisi itselleni tärkeää jos ehtisin edes joskus palveluksen aikana tekemään sitä paikan päällä. Vai pitääkö odottaa muutama viikko ennen, kun saa ottaa mitään elektronisia laitteita mukaan?

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+19

      Myös minua kiinnostaisi tietää vastaus yllä oleviin kysymyksiin.

    • C Mies

      Itse otin mukaan nipun lääkärintodistuksia, joilla varmistin pääseväni kyseiseltä keskitysleiriltä vittuun mahdollisimman nopeasti.

    • Khaled_A

      Mä otan kans lapun mun koulun terkkarilta ja läkkäriltä. Sain jo vapautuksen.
      Hajotkaa sinne suomalaiset xD

    • Data-Vajaa

      Ei hätää vaikka ne mukana olisivatkin, ei niitä suurin osa ehtisi käyttämään kuitenkaan. Luvan voi kysyä heti alkuun, jos sitä ei heru jostain syystä, vie läppärin sitten ensimmäisillä lomilla takaisin kotiin.

      Kunhan saat ujutettua sen kaappiisi niin, ettei mene rikki eikä "häiritse" kaappien yhtenäistä ilmettä, ei se ketään haittaa Helpointa säilyttää kaapissa jossain kassissa, jos ei kassien sisältöön puututa. Jotkut ovat pitäneet patjan allakin kaappien tarkistuksen ajan, pitää vaan katsoa ettei kohota patjaa lainkaan ja ettei joku vahingossa tai tahallaan läjähdä siihen päälle.

      Tilanne ensimmäisten viikkojen jälkeen varmaan rauhoittuu sen verran, että iltaisin jaksaa paremmin opiskellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      97
      3327
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3143
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      218
      2680
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2269
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      32
      1599
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1446
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1446
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1304
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1279
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1261
    Aihe