Mitä saa ottaa mukaan ensimmäisenä päivänä?

ludexxx

Olen astumassa palvelukseen 8.7. En löytänyt mitään kieltolistaa tavaroista, joita ei saa ottaa mukaan. Saako heti ensimmäisenä päivänä ottaa mukaan läppärin ja kirjoja? Opiskelen itsenäisesti ohjelmointia ja olisi itselleni tärkeää jos ehtisin edes joskus palveluksen aikana tekemään sitä paikan päällä. Vai pitääkö odottaa muutama viikko ennen, kun saa ottaa mitään elektronisia laitteita mukaan?

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+19

      Myös minua kiinnostaisi tietää vastaus yllä oleviin kysymyksiin.

    • C Mies

      Itse otin mukaan nipun lääkärintodistuksia, joilla varmistin pääseväni kyseiseltä keskitysleiriltä vittuun mahdollisimman nopeasti.

    • Khaled_A

      Mä otan kans lapun mun koulun terkkarilta ja läkkäriltä. Sain jo vapautuksen.
      Hajotkaa sinne suomalaiset xD

    • Data-Vajaa

      Ei hätää vaikka ne mukana olisivatkin, ei niitä suurin osa ehtisi käyttämään kuitenkaan. Luvan voi kysyä heti alkuun, jos sitä ei heru jostain syystä, vie läppärin sitten ensimmäisillä lomilla takaisin kotiin.

      Kunhan saat ujutettua sen kaappiisi niin, ettei mene rikki eikä "häiritse" kaappien yhtenäistä ilmettä, ei se ketään haittaa Helpointa säilyttää kaapissa jossain kassissa, jos ei kassien sisältöön puututa. Jotkut ovat pitäneet patjan allakin kaappien tarkistuksen ajan, pitää vaan katsoa ettei kohota patjaa lainkaan ja ettei joku vahingossa tai tahallaan läjähdä siihen päälle.

      Tilanne ensimmäisten viikkojen jälkeen varmaan rauhoittuu sen verran, että iltaisin jaksaa paremmin opiskellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1114
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe