Minkälaista on asua Vuoreksessa?
Oletko viihtynyt?
Häiritseekö rakentaminen yms normiasumista?
En tarvii/halua 'tietoa' miltään ohiajajilta tms vaan oikeasti Vuokreksen alueella asuvilta koska harkitsen muuttamista ko alueelle.
Oletko viihtynyt?
Häiritseekö rakentaminen yms normiasumista?
En tarvii/halua 'tietoa' miltään ohiajajilta tms vaan oikeasti Vuokreksen alueella asuvilta koska harkitsen muuttamista ko alueelle.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuskin tulee tietoa, koska vuokran jälkeen ei ole varaa nettiyhteyteen saatika tietokoneeseen.
Vuoreksessa kaikki talot liitetään valokuituun ja kaikissa asunnoissa, myös vuokra-asunnoissa, on vähintään 100/100 Mbit/s netti. Taloyhtiöissä se sisältyy yhtiövastikkeisiin, vuokrataloissa vuokriin. Että tahmaa sinä vaan mokkulasi kanssa siellä :p
Ihana paikka, vähän syrjässä mutta juuri siksi rauhallinen.
Ei paljoo työttömiä (2,4 työtöntä)
Ei vanhuksia (ei yhtään yli 70vuotiasta)
Paljon pikkulapsia (alle 7 v)
Valvontakamerat joka paikassa eli turvallista.
Siistiä, roskat menee putkeen.
Kolkon näköstä, talot rumia
Bussilla aika pitkä matka kaupunkiin, kiertää puoli kylää ja ainoa bussi menee kaksi kertaa tunnissa. Ei taida edes kulkea kovin myöhään yöllä. Anteeksi, en siis asu alueella, mutta julkinen liikennekin kai asumiseen liittyy.
"Kolkon näköstä, talot rumia"
Vuoreksesta on tulossa Hervanta II. Jo pelkällä kaavoituksella koko alueesta tehdään ahdas slummi. Entiset asuntomessutalot ovat kaiken lisäksi naurettavia viritelmiä.
"Bussilla aika pitkä matka kaupunkiin, kiertää puoli kylää ja ainoa bussi menee kaksi kertaa tunnissa."
Ai jaa. Itse vaihdoin Etelä-Hervannasta linjalla 30 kulkemisen linjaan 5, joka tuntuu liikkuvan paremmin, kuin kaikki mahdolliset maitolaiturit kiertävä 30. Eniten Vuoreksessa kyrsii se, kun hervantalaisilta meni rakentamisen myötä iso osa ulkoilumaastoja.
IItse en muuttaisi Vuorekseen. Oikeastaan, lähiajan suunnitelmissa on muuttaa kokonaan pois Tampereelta, josta on tullut ajansaatossa nuhjuinen sosiaalitapausten kaupunki. Esimerkiksi Keskustori kioskin ympäristöineen on oikein Tampereen viemäri ja kaiken lisäksi paraatipaikalla. Tampereella on tullut asuttua rapiat 40 vuotta, ja nyt tekee mieli muuttaa rauhallisempaan ympäristöön, ja jättää nuhjuinen kaupunki taaksensa.
Hyvä että muutat pois. Muuta maalle tosi korpeen niin tiedät kuinka bussit kulkee. Maalla ei kuitenkaan ole enää maitolaitureita. Hervanta on kansainvälinen oma kaupunki. Omassa päässäsi on oikea slummi.
No ala mennä jo :)
Kävin polkupyörä ajelulla Vuoreksen puistokatua sillalle yli Särkijärven.
Hervanta - Vuores - Nirva - Metsäpyörätietä/ Hervanta 16 km järkyttävän rumia taloja.
Ainoa tapa jolla päättäjät saavat nimensä historiaan rakentaa rumia taloja ja tuhota luonto = silta yli järven.
Tunneliko olisi pitänyt rakentaa järven ali, koska tunnelit nyt näyttävät olevan joidenkin tamperelaisten päähänpinttymä?