W202 220D vm-95 starttaa, mutta ei käynnisty

Käynnistysongelma tulla tupsahti. Ei mitään oireita aikaisemmin. Eilen illalla tulin kotiin ja auto pelasi normaalisti. Tänään iltapäivällä starttasi, mutta ei lähtenyt käyntiin. Akkua epäilen ja se on nyt latauksessa, mutta mitäs muuta "helppoa" vikaa voisi epäillä. Kuten kerroin, mitään oireita ei ole esiintynyt.
74466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Harvoin se akku yhdessä yössä pimenee, jos hyvin on toiminut. Itse lähtisin tutkimaan pa-suodatinta ja hehkuja. Jos pyörittää hyvin starttia niin akku on hyvä. Myös alipaineletkut ja niiden kunto ovat kriittisiä dieseleissä.

Äänestä

onko avain vielä avaimen näköinen vai mallia elektrooninen?

Äänestä
  • Avain on avaimen näköinen. Nuo alipaineletkut kävi kyllä mielessä. Mitäs jos tankki olisi sen verran tyhjä, että sieltä ei tule ainetta? Keula on tällä hetkellä alaspäin aika reilusti. Mittarin mukaan dieseliä pitäisi olla.

    Äänestä

Päivitämpä muutaman päivän jälkeen. Aloin tarkemmmin miettimään asiaa ja mieleen tupsahti päivän tekoset. Erään toisen asian tiimoilta kävin kaikki sulakkeet läpi ja ehjiä olivat. Ennen starttausta en lukinnut ovia, vaan yritin ja yritin.

Opetus: ajonesto oli tietysti mennyt päälle ja vaati ainoastaan ovien lukituksen/avauksen. Tulipahan ladattua akku ja mukavahan se näin kesällä on dieseliä käynnistellä kun ei varmasti ole virtapulaa. Oppia ikä kaikki vai miten se ,meni....?

Äänestä
  • Hyvä ettei ollut kallis vika! :) Ei muuta kuin lisää kilometrejä!

    Äänestä

Ittelläni on w202 1995 dieseli ja tänää ei lähteny kyllä starttas mut ei sen enempää epäilin ite, että liian vähä dieselii tankissa vaikka mittari näyttää, että ois vielä varotus valon yläpuolella en osaa muuta epäillä kun tuo löpösuodatin vaihdettu viimevuonna!

Äänestä

Hetkinen. Neljännesvuosisatainen mersu. Eikö tällainen jo ole ihan normaalia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


että tämmöinen kirjoitti:

Käynnistysongelma tulla tupsahti. Ei mitään oireita aikaisemmin. Eilen illalla tulin kotiin ja auto pelasi normaalisti. Tänään iltapäivällä starttasi, mutta ei lähtenyt käyntiin. Akkua epäilen ja se on nyt latauksessa, mutta mitäs muuta "helppoa" vikaa voisi epäillä. Kuten kerroin, mitään oireita ei ole esiintynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu