Kestävä, hengittävä, kevyt sadeasu?

Moi!
Pitäisi hankkia kestävä, aktiivipurjehdukseen suunniteltu, hyvin hengittävä ja kevyt (vuoreton) sadeasu. Yksi esimerkki kriteerit täyttävästä on Muston LPX. sen saatavuus vaan on käsittämättömän huono, ja hinta todella kova (yli 600€/setti ProSailorissa), mutta kuulopuheiden mukaan se myös kestää....

Nettisurffailua ja etsintää ei pitkään jaksa - aika huonosti eri valmistajien tuotteet on selostettu. Pääkaupunkiseudun liikkeisiin ehtii aikaisintaan viikon päästä.

Onko vinkkejä, suosituksia?

Käyttö olisi siis ns. lämpimissä olosuhteissa, joten hengittävyydelle laitetaan paljon painoarvoa. Raskaat offshore-kuteet jo on, mutta johan sitä tulee hiki niitä pukiessa kesäisin - saatika sitten keulakannella riuhuessa.

Kalvomateriaaleista arvostan Gore-Texia - mutta toki muutkin tunnetusti hyvät kelpaavat. Ulkonäölläkin on väliä - ei mitään riikinkukkovärejä, kiitos. Jos on huppu, se tulisi olla irrotettavissa.

Näillä kriteereillä - vinkkejä, linkkejä?

Kiitti,
-E

7

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja taas

      Vastataan nyt toiseenkin sun kirjoitukseen. Kuulostaa siltä, että spraytop olisi oikea yläosan malli tuohon käyttöön. Itsellä on nyt alkukauden kokemus Crewsaverin spraytopista ja hyväksi havaittu. Omani hengittävyydestä ei ole vielä selvää kuvaa, kun homma on rajoittunut pinnan pitämiseen. Liikkuvuus on ihan toista kuin offshore-takki niskassa. Oma nuorempi polvi ainakin samanlaista käyttää keulaosastolla ja niitä käyttävät kevytvenepuolellakin. Varmasti hengittävyydeltään hyviä on saatavana. Housuinahan menee ne offshore-kamatkin menoa hidastamatta.

      • Tsekkasin tuon. Varmasti pätevä, mutta ehkä kuitenkin perinteinen takkimalli hakusessa - olisi monikäyttöisempi; myös maissa ollessa.

        Kyllä mä nykyhousujen sijaan myös kevyemmät pöksyt haluun - vyötärömalli piisaa, vaikka ei niin hyvää suojaa keulaan vyöryviä aaltoja vastaan annakaan... tosin pyrin pois tuolta keulalta :)
        -E


      • toinen vaihtoehto
        sun_sailor kirjoitti:

        Tsekkasin tuon. Varmasti pätevä, mutta ehkä kuitenkin perinteinen takkimalli hakusessa - olisi monikäyttöisempi; myös maissa ollessa.

        Kyllä mä nykyhousujen sijaan myös kevyemmät pöksyt haluun - vyötärömalli piisaa, vaikka ei niin hyvää suojaa keulaan vyöryviä aaltoja vastaan annakaan... tosin pyrin pois tuolta keulalta :)
        -E

        Jos kadullakin haluaa käyttää, on hyvin positiivinen yllätys ollut Helly-Hansenin takki, joita hommattiin kuutoseen tiimitakeiksi ilman mitään ennakko-odotuksia tosikäytöstä. Löytyivät enempi sattumalta Hangon regatan aikaan Helly-Hansenin rekistä rannassa. On ollut kuitenkin kevyt, hengittävä ja lisäksi vettä pitävä ympärivuotisessa käytössä. Vaikka takki on nytkin käsillä, ei oikein ole tarkempaa määrettä antaa kuin musta väri. Joku tuotenumerokin siinä on, mutta tuskin sitä kannattaa kaupassa kysellä. Jos ei sitä spraytoppia olisi, se olisi huomennakin baanalla sadekuurojen varalla.


    • North Face vai Wave?

      Jos kerran off shore vetimet on jo kylää ja kovaa kelia varten, niin harkinnan arvoinen vaihtoehtoa olisi myös tutustua retkeilykaupan valikoimiin. Itsellä on juuri kuvaamassasi kevyemmässä käytössä urheilukaupan retkiosastolta hankittu gore-takki ja olen siihen ollut todella tyytyväinen. Mallit hyvin samankaltaisia, materiaalit hyviä, mutta hinnat pääsääntöisesti veneilyliikkeitä edullisemmat ja alennusmyyntejä usein.

      • Jep, kyllä laadukkaat retkikauppojen asusteet saattavat käydä - kun vaan sattuisi kohdalle. Kunnon kalvoja (maksimaalinen hengittävyys) ei usein ole, mutt akun mennään hintaluokassa "liki 200€/takki" - niin sitten alkaa löytyä. Varsinaisissa purtsitakeissa on usein ykistyiskohdat tietty paremmin funtsittu - hihansuun hyvä kiristys, huppu oikeasti käyttökelpoinen, kaulus hieman normia korkeampi, ja selästä lakeutuu tarpeeksi alas.
        Mutta - esim. fillarointiin suunnitellu täyttävät tärkeimmät kriteerit - tosin ilman huppua.

        Pitää käydä Larussa - sittenhän sitä näkee livenä "kaikki": Gill, HH, Henry-Lloyd, Crewsaver ja referenssinä Musto.
        -E


    • -Mika-

      Terve.

      Kyselemääsi käyttötarkoitukseen olen hankkinut jokunen vuosi sitten tämän setin: http://www.urheilutukku.net/epages/GPL.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/16012009-123183/Products/182/SubProducts/182-0005

      Toimii yllättävän hyvin. Jopa housut (vyötarömalli) pitää vettä ihan jopa lätäkössä istumisen verran. Ja hengittää. Hengitystä voi vielä pärantaa avaamalla kainaloissa olevat vetoketjut. Tuota irroitettavaa fleeceä olen joskus käyttänyt satunnaisesti, muuten takki toimii ihan vaan sadeasuna/tuuliasuna veneessä ja maissa.

    • muston MPX

      muston Mpx on ollut käytössä nyt toista kesää. Verrattuna aikaisempiin vetimiini tämä on ylivoimainen. Päivän sateessaolon jälkeen paita on kuiva. En ole ainakaan kokenut että puku olisi raskas muuten kuin hankintahinnaltaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      84
      3036
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      64
      2308
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2093
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1500
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      69
      1478
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      44
      1368
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      86
      1220
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1184
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1139
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      1040
    Aihe