Kestävä, hengittävä, kevyt sadeasu?

Moi!
Pitäisi hankkia kestävä, aktiivipurjehdukseen suunniteltu, hyvin hengittävä ja kevyt (vuoreton) sadeasu. Yksi esimerkki kriteerit täyttävästä on Muston LPX. sen saatavuus vaan on käsittämättömän huono, ja hinta todella kova (yli 600€/setti ProSailorissa), mutta kuulopuheiden mukaan se myös kestää....

Nettisurffailua ja etsintää ei pitkään jaksa - aika huonosti eri valmistajien tuotteet on selostettu. Pääkaupunkiseudun liikkeisiin ehtii aikaisintaan viikon päästä.

Onko vinkkejä, suosituksia?

Käyttö olisi siis ns. lämpimissä olosuhteissa, joten hengittävyydelle laitetaan paljon painoarvoa. Raskaat offshore-kuteet jo on, mutta johan sitä tulee hiki niitä pukiessa kesäisin - saatika sitten keulakannella riuhuessa.

Kalvomateriaaleista arvostan Gore-Texia - mutta toki muutkin tunnetusti hyvät kelpaavat. Ulkonäölläkin on väliä - ei mitään riikinkukkovärejä, kiitos. Jos on huppu, se tulisi olla irrotettavissa.

Näillä kriteereillä - vinkkejä, linkkejä?

Kiitti,
-E

7

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja taas

      Vastataan nyt toiseenkin sun kirjoitukseen. Kuulostaa siltä, että spraytop olisi oikea yläosan malli tuohon käyttöön. Itsellä on nyt alkukauden kokemus Crewsaverin spraytopista ja hyväksi havaittu. Omani hengittävyydestä ei ole vielä selvää kuvaa, kun homma on rajoittunut pinnan pitämiseen. Liikkuvuus on ihan toista kuin offshore-takki niskassa. Oma nuorempi polvi ainakin samanlaista käyttää keulaosastolla ja niitä käyttävät kevytvenepuolellakin. Varmasti hengittävyydeltään hyviä on saatavana. Housuinahan menee ne offshore-kamatkin menoa hidastamatta.

      • Tsekkasin tuon. Varmasti pätevä, mutta ehkä kuitenkin perinteinen takkimalli hakusessa - olisi monikäyttöisempi; myös maissa ollessa.

        Kyllä mä nykyhousujen sijaan myös kevyemmät pöksyt haluun - vyötärömalli piisaa, vaikka ei niin hyvää suojaa keulaan vyöryviä aaltoja vastaan annakaan... tosin pyrin pois tuolta keulalta :)
        -E


      • toinen vaihtoehto
        sun_sailor kirjoitti:

        Tsekkasin tuon. Varmasti pätevä, mutta ehkä kuitenkin perinteinen takkimalli hakusessa - olisi monikäyttöisempi; myös maissa ollessa.

        Kyllä mä nykyhousujen sijaan myös kevyemmät pöksyt haluun - vyötärömalli piisaa, vaikka ei niin hyvää suojaa keulaan vyöryviä aaltoja vastaan annakaan... tosin pyrin pois tuolta keulalta :)
        -E

        Jos kadullakin haluaa käyttää, on hyvin positiivinen yllätys ollut Helly-Hansenin takki, joita hommattiin kuutoseen tiimitakeiksi ilman mitään ennakko-odotuksia tosikäytöstä. Löytyivät enempi sattumalta Hangon regatan aikaan Helly-Hansenin rekistä rannassa. On ollut kuitenkin kevyt, hengittävä ja lisäksi vettä pitävä ympärivuotisessa käytössä. Vaikka takki on nytkin käsillä, ei oikein ole tarkempaa määrettä antaa kuin musta väri. Joku tuotenumerokin siinä on, mutta tuskin sitä kannattaa kaupassa kysellä. Jos ei sitä spraytoppia olisi, se olisi huomennakin baanalla sadekuurojen varalla.


    • North Face vai Wave?

      Jos kerran off shore vetimet on jo kylää ja kovaa kelia varten, niin harkinnan arvoinen vaihtoehtoa olisi myös tutustua retkeilykaupan valikoimiin. Itsellä on juuri kuvaamassasi kevyemmässä käytössä urheilukaupan retkiosastolta hankittu gore-takki ja olen siihen ollut todella tyytyväinen. Mallit hyvin samankaltaisia, materiaalit hyviä, mutta hinnat pääsääntöisesti veneilyliikkeitä edullisemmat ja alennusmyyntejä usein.

      • Jep, kyllä laadukkaat retkikauppojen asusteet saattavat käydä - kun vaan sattuisi kohdalle. Kunnon kalvoja (maksimaalinen hengittävyys) ei usein ole, mutt akun mennään hintaluokassa "liki 200€/takki" - niin sitten alkaa löytyä. Varsinaisissa purtsitakeissa on usein ykistyiskohdat tietty paremmin funtsittu - hihansuun hyvä kiristys, huppu oikeasti käyttökelpoinen, kaulus hieman normia korkeampi, ja selästä lakeutuu tarpeeksi alas.
        Mutta - esim. fillarointiin suunnitellu täyttävät tärkeimmät kriteerit - tosin ilman huppua.

        Pitää käydä Larussa - sittenhän sitä näkee livenä "kaikki": Gill, HH, Henry-Lloyd, Crewsaver ja referenssinä Musto.
        -E


    • -Mika-

      Terve.

      Kyselemääsi käyttötarkoitukseen olen hankkinut jokunen vuosi sitten tämän setin: http://www.urheilutukku.net/epages/GPL.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/16012009-123183/Products/182/SubProducts/182-0005

      Toimii yllättävän hyvin. Jopa housut (vyötarömalli) pitää vettä ihan jopa lätäkössä istumisen verran. Ja hengittää. Hengitystä voi vielä pärantaa avaamalla kainaloissa olevat vetoketjut. Tuota irroitettavaa fleeceä olen joskus käyttänyt satunnaisesti, muuten takki toimii ihan vaan sadeasuna/tuuliasuna veneessä ja maissa.

    • muston MPX

      muston Mpx on ollut käytössä nyt toista kesää. Verrattuna aikaisempiin vetimiini tämä on ylivoimainen. Päivän sateessaolon jälkeen paita on kuiva. En ole ainakaan kokenut että puku olisi raskas muuten kuin hankintahinnaltaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe