Moi!
Pitäisi hankkia kestävä, aktiivipurjehdukseen suunniteltu, hyvin hengittävä ja kevyt (vuoreton) sadeasu. Yksi esimerkki kriteerit täyttävästä on Muston LPX. sen saatavuus vaan on käsittämättömän huono, ja hinta todella kova (yli 600€/setti ProSailorissa), mutta kuulopuheiden mukaan se myös kestää....
Nettisurffailua ja etsintää ei pitkään jaksa - aika huonosti eri valmistajien tuotteet on selostettu. Pääkaupunkiseudun liikkeisiin ehtii aikaisintaan viikon päästä.
Onko vinkkejä, suosituksia?
Käyttö olisi siis ns. lämpimissä olosuhteissa, joten hengittävyydelle laitetaan paljon painoarvoa. Raskaat offshore-kuteet jo on, mutta johan sitä tulee hiki niitä pukiessa kesäisin - saatika sitten keulakannella riuhuessa.
Kalvomateriaaleista arvostan Gore-Texia - mutta toki muutkin tunnetusti hyvät kelpaavat. Ulkonäölläkin on väliä - ei mitään riikinkukkovärejä, kiitos. Jos on huppu, se tulisi olla irrotettavissa.
Näillä kriteereillä - vinkkejä, linkkejä?
Kiitti,
-E
Kestävä, hengittävä, kevyt sadeasu?
7
877
Vastaukset
- ja taas
Vastataan nyt toiseenkin sun kirjoitukseen. Kuulostaa siltä, että spraytop olisi oikea yläosan malli tuohon käyttöön. Itsellä on nyt alkukauden kokemus Crewsaverin spraytopista ja hyväksi havaittu. Omani hengittävyydestä ei ole vielä selvää kuvaa, kun homma on rajoittunut pinnan pitämiseen. Liikkuvuus on ihan toista kuin offshore-takki niskassa. Oma nuorempi polvi ainakin samanlaista käyttää keulaosastolla ja niitä käyttävät kevytvenepuolellakin. Varmasti hengittävyydeltään hyviä on saatavana. Housuinahan menee ne offshore-kamatkin menoa hidastamatta.
Tsekkasin tuon. Varmasti pätevä, mutta ehkä kuitenkin perinteinen takkimalli hakusessa - olisi monikäyttöisempi; myös maissa ollessa.
Kyllä mä nykyhousujen sijaan myös kevyemmät pöksyt haluun - vyötärömalli piisaa, vaikka ei niin hyvää suojaa keulaan vyöryviä aaltoja vastaan annakaan... tosin pyrin pois tuolta keulalta :)
-E- toinen vaihtoehto
sun_sailor kirjoitti:
Tsekkasin tuon. Varmasti pätevä, mutta ehkä kuitenkin perinteinen takkimalli hakusessa - olisi monikäyttöisempi; myös maissa ollessa.
Kyllä mä nykyhousujen sijaan myös kevyemmät pöksyt haluun - vyötärömalli piisaa, vaikka ei niin hyvää suojaa keulaan vyöryviä aaltoja vastaan annakaan... tosin pyrin pois tuolta keulalta :)
-EJos kadullakin haluaa käyttää, on hyvin positiivinen yllätys ollut Helly-Hansenin takki, joita hommattiin kuutoseen tiimitakeiksi ilman mitään ennakko-odotuksia tosikäytöstä. Löytyivät enempi sattumalta Hangon regatan aikaan Helly-Hansenin rekistä rannassa. On ollut kuitenkin kevyt, hengittävä ja lisäksi vettä pitävä ympärivuotisessa käytössä. Vaikka takki on nytkin käsillä, ei oikein ole tarkempaa määrettä antaa kuin musta väri. Joku tuotenumerokin siinä on, mutta tuskin sitä kannattaa kaupassa kysellä. Jos ei sitä spraytoppia olisi, se olisi huomennakin baanalla sadekuurojen varalla.
- North Face vai Wave?
Jos kerran off shore vetimet on jo kylää ja kovaa kelia varten, niin harkinnan arvoinen vaihtoehtoa olisi myös tutustua retkeilykaupan valikoimiin. Itsellä on juuri kuvaamassasi kevyemmässä käytössä urheilukaupan retkiosastolta hankittu gore-takki ja olen siihen ollut todella tyytyväinen. Mallit hyvin samankaltaisia, materiaalit hyviä, mutta hinnat pääsääntöisesti veneilyliikkeitä edullisemmat ja alennusmyyntejä usein.
Jep, kyllä laadukkaat retkikauppojen asusteet saattavat käydä - kun vaan sattuisi kohdalle. Kunnon kalvoja (maksimaalinen hengittävyys) ei usein ole, mutt akun mennään hintaluokassa "liki 200€/takki" - niin sitten alkaa löytyä. Varsinaisissa purtsitakeissa on usein ykistyiskohdat tietty paremmin funtsittu - hihansuun hyvä kiristys, huppu oikeasti käyttökelpoinen, kaulus hieman normia korkeampi, ja selästä lakeutuu tarpeeksi alas.
Mutta - esim. fillarointiin suunnitellu täyttävät tärkeimmät kriteerit - tosin ilman huppua.
Pitää käydä Larussa - sittenhän sitä näkee livenä "kaikki": Gill, HH, Henry-Lloyd, Crewsaver ja referenssinä Musto.
-E
- -Mika-
Terve.
Kyselemääsi käyttötarkoitukseen olen hankkinut jokunen vuosi sitten tämän setin: http://www.urheilutukku.net/epages/GPL.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/16012009-123183/Products/182/SubProducts/182-0005
Toimii yllättävän hyvin. Jopa housut (vyötarömalli) pitää vettä ihan jopa lätäkössä istumisen verran. Ja hengittää. Hengitystä voi vielä pärantaa avaamalla kainaloissa olevat vetoketjut. Tuota irroitettavaa fleeceä olen joskus käyttänyt satunnaisesti, muuten takki toimii ihan vaan sadeasuna/tuuliasuna veneessä ja maissa. - muston MPX
muston Mpx on ollut käytössä nyt toista kesää. Verrattuna aikaisempiin vetimiini tämä on ylivoimainen. Päivän sateessaolon jälkeen paita on kuiva. En ole ainakaan kokenut että puku olisi raskas muuten kuin hankintahinnaltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 196970
- 55762
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119682- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15506- 49503
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450